Правова практикаСудова практика

Умовою встановлення земельного сервітуту є неможливість задовольнити потреби власника або землекористувача земельної ділянки в інший спосіб

23.03.2017 / 10:45
6975
+A
-a

Умовою встановлення земельного сервітуту є неможливість задовольнити потреби власника або землекористувача земельної ділянки в інший спосіб

Підприємство звернулось до суду з позовом до фізичних осіб про встановлення земельного сервітуту. Позивач посилався на те, що на 23 роки є орендарем земельних ділянок. Відповідачі самостійно господарюють на власних земельних ділянках. Орендовані ділянки, в тому числі і Відповідачів, оснащені меліоративною системою. Для здійснення господарської діяльності Позивачу необхідно зрошувати землю дощувальною машиною, яка за своїми функціональними можливостями під час поливу здійснює проїзд на земельних ділянках, належних Відповідачам.

З метою врегулювання питання щодо можливого проїзду дощувальної системи по земельним ділянкам Відповідачів Позивач надіслав останнім пропозицію укласти договори земельного сервітуту на відповідних умовах. Оскільки Відповідачі не надали жодної відповіді на дану пропозицію, Підприємство звернулось до суду за вирішенням спірного питання.

Відповідачі заперечували проти задоволення позову та посилались на те, що проїзд зрошувальної машини завдає шкоди їх земельним ділянкам, знищує посіви, а Позивач має інший спосіб користуватися своєю орендованою землею, може змінити систему поливу або вирощувати інші культури.

Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив, з огляду на відсутність доказів щодо неможливості задовольнити свої потреби у використанні орендованих земельних ділянок у інший спосіб без зачіпання земельних ділянок Відповідачів.

Апеляційний суд не погодився з таким вирішенням спору, рішення суду першої інстанції скасував та встановив платний строковий земельний сервітут шляхом надання права пересування дощувальної машини по земельним ділянкам Відповідачів (рішення апеляційного суду Херсонської області від 14.09.2016 у справі № 662/675/16-ц).

Відповідно до обставин справи земельні ділянки, які знаходяться у користуванні Позивача та належать на праві власності Відповідачам, відносяться до меліорованих земель. Під час поділу земель колективної власності на земельні частки та передачі їх у приватну власність було передбачено те, що на зрошувальних земельних ділянках при проведенні їх розпаювання не повинна бути порушена єдність використання меліоративних земель. Відповідно до діючої проектної документації їх зрошення відбувається за допомогою насосної станції та дощувальних машин.

Судом встановлено, що Підприємство на підставі договорів та затвердженої проектної документації, використовує не лише земельні ділянки, а й меліоративну систему та дощувальні машини. Згідно з наявною в матеріалах справи інструкції по експлуатації дощувальної машини її експлуатація є меліоративним заходом.

Відповідно до статті 98 Земельного кодексу України право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою. Земельний сервітут здійснюється способом найменш обтяжливим для власника земельної ділянки.

Статтею 100 ЗК України передбачена можливість встановлення земельного сервітуту у судовому порядку.

Відповідно до частини першої статті 404 Цивільного кодексу України користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у тому числі і у забезпеченні меліорації.

Перелік земельних сервітутів, встановлення яких можуть вимагати як землевласники так і землекористувач, не є вичерпним.

Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» від 16.04.2004 року №7 роз’яснено судам необхідність враховувати, що метою сервітуту є задоволення потреб власника або землекористувача земельної ділянки для ефективного її використання; умовою встановлення є неможливість задовольнити такі потреби в інший спосіб, і в рішенні суд має чітко визначити обсяг прав особи, що звертається відносно обмеженого користування чужим майном.

Апеляційний суд, задовольняючи вимоги Підприємства, зазначив, що встановлена і затверджена система зрошення земельних ділянок, які орендуються Позивачем, запроваджена і використовується на протязі тривалого часу і в інший спосіб на даний час здійснюватися не може.

ВССУ рішення суду апеляційної інстанції залишив без змін та зазначив, що Відповідачі не надали будь-яких доказів на підтвердження можливості Підприємства здійснювати зрошення земельних ділянок в інший - менш обтяжливий для них спосіб, а відмова Відповідачів на встановлення земельного сервітуту фактично позбавляє Позивача здійснювати передбачені договором оренди права щодо належного використання орендованих земельних ділянок (ухвала ВССУ від 13.03.2017).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Серпень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика