Правова практикаСудова практика

Ухвала суду про припинення провадження у справі у зв’язку з відмовою позивача від позову підлягає скасуванню, якщо така відмова порушує чиї-небудь права або інтереси

28.02.2017 / 13:24
3969
+A
-a

Ухвала суду про припинення провадження у справі у зв’язку з відмовою позивача від позову підлягає скасуванню, якщо така відмова порушує чиї-небудь права або інтереси

Господарським судом з 2014 року розглядалась справа за позовом Товариства про визнання права власності на трикімнатну квартиру, визнання свідоцтва про право власності недійсним, скасування рішення про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень.

У 2016 році до суду надійшла заява від директора Товариства про відмову від позову, яку прийнято судом і ухвалою господарського суду припинено провадження у справі на підставі пункту 4 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України. Суд виходив з того, що заяву підписано керівником Товариства, повноваження якого підтверджуються відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відмова від позову не порушує чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси.

Після цього, Товариство звернулось з апеляційною скаргою та просило скасувати ухвалу господарського суду. 

В апеляційній скарзі позивач посилався на те, що прийняття судом першої інстанції відмови від позову та припинення провадження по справі суперечить приписам чинного законодавства України, оскільки судом першої інстанції не досліджено, що така відмова від позову суперечить приписам ст. 13 ЦК України та ст. 6, 44 ГК України, оскільки не спрямована на реальний захист прав та інтересів позивача, а навпаки, зумовила завдання позивачу збитків, розмір яких становить близько 37 812 296,01 грн. (ринкова вартість майнових прав, витрати по сплаті судового збору), а тому правові підстави для прийняття такої відмови та припинення провадження у справі на підставі ч. 4 ст. 80 ГПК України у суду були відсутні. 

Апеляційний господарський суд відмовив у задоволенні апеляційної скарги та зазначив, що нормами чинного законодавства не передбачено обов'язку суду перевіряти та враховувати наслідки відмови від позову для подальшої господарської діяльності позивача, а також необхідності погодження такої відмови власниками (учасниками) товариства. Подана заява про відмову від позову підписана повноважною особою, позивачу були відомі наслідки відмови від позову, і така відмова не порушує інтереси інших осіб, а відтак, суд першої інстанції правомірно припинив провадження у справі на підставі п. 4 ст. 80 ГПК України.

ВГСУ не погодився з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, касаційну скаргу Товариства задовольнив та справу передав на новий розгляд (постанова від 08.02.2017 у справі № 910/699/14).

ВГСУ зазначив, що господарські суди не врахували всіх обставин справи та вимог закону.

Відповідно до статті 78 ГПК України відмова позивача від позову викладається в адресованій господарському суду письмовій заяві, яка підписується позивачем. До прийняття відмови позивача від позову господарський суд роз'яснює сторонам наслідки цієї процесуальної дії та перевіряє повноваження представника сторони на її вчинення.

Відмова позивача від позову, яка прийнята господарським судом, згідно з пунктом 4 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України, є підставою для припинення провадження у справі, а її правовим наслідком - неможливість повторного звернення до господарського суду зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав.

Відповідно до статті 22 ГПК України господарський суд був зобов'язаний перевірити чи не порушує відмова позивача від позову чиї-небудь права та охоронювані законом інтереси.

ВГСУ послався, що відповідно до обставин справи позивач набув прав інвестора на підставі договору про відступлення права вимоги і в даному спорі захищає право на нерухоме майно. Господарський суд, вирішуючи питання заяви про відмову від позову, повинен був переконатися, що відмова від позову не порушує права як товариства, так і інших осіб. Водночас з тексту поданої заяви про відмову від позову, не вбачається наявність умотивованих та достатньо обґрунтованих причин відмови позивача від вимог майнового характеру після тривалого судового розгляду.

З огляду на те, що при прийнятті господарським судом ухвали про припинення провадження у справі вказані вимоги враховані не були, а також за відсутності в матеріалах справи даних про те, що до прийняття відмови позивача від позову господарський суд роз'яснив стороні наслідки такої процесуальної дії, ВГСУ скасував оскаржувані судові рішення.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Квітень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13
13.04.2019 14:00:00 - Писанкарство
14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26
26.04.2019 09:30:00 - Legal Medical Forum
27 28
29 30 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
13.04.2019 14:00:00 - Писанкарство
26.04.2019 09:30:00 - Legal Medical Forum
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика