Правова практикаСудова практика

ВСУ роз'яснив, в яких випадках порука не припиняється з ліквідацією юридичної особи – боржника

18.04.2017 / 17:42
7054
+A
-a

ВСУ роз'яснив, в яких випадках порука не припиняється з ліквідацією юридичної особи – боржника

Верховний Суд України розглянув справу за позовом особи до Банку про визнання поруки припиненою.

Позивач посилався на те, що між ним та Банком укладено договори поруки в рахунок забезпечення виконання кредитних зобов’язань Товариства. Позивач вказував на припинення кредитних зобов’язань боржника у зв’язку з ліквідацією юридичної особи та просив визнати поруку припиненою.

Районний суд позов задовольнив.

Суд встановив, що між Банком та Товариством укладено кредитні договори. З метою забезпечення належного виконання умов зазначених кредитних договорів укладено договори поруки.

Рішенням суду з Товариства та поручителів стягнуто солідарно на користь Банку заборгованість за кредитним договором.

Пізніше окружний адміністративний суд припинив юридичну особу Товариства, про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

Суд апеляційної інстанції скасував рішення районного суду про припинення поруки та у задоволенні позову відмовив. З таким рішенням погодився і ВССУ.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції зазначив, що оскільки запис про припинення юридичної особи було внесено до Реєстру після ухвалення судового рішення про стягнення заборгованості з поручителя, то ліквідація боржника не свідчить про припинення зобов’язань поручителя. Апеляційний суд установив, що на момент ухвалення рішення про стягнення кредитної заборгованості юридична особа (боржник) не припинила своєї діяльності, та зазначив, що рішення суду, яке набрало законної сили, не може бути поставлене під сумнів.

Верховний Суд України визнав обґрунтованими висновки суду апеляційної інстанції та ВССУ про відсутність підстав для визнання поруки припиненою та відмовив у задоволенні заяви про перегляд судових рішень.

В правовому висновку ВСУ у даній справі Суд звернув увагу, що за частиною першою статті 559 ЦК України порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов’язання, а також у разі зміни зобов’язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності.

Відповідно до статті 609 ЦК України зобов’язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), крім випадків, коли законом або іншими нормативно-правовими актами виконання зобов’язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридичну особу, зокрема за зобов’язаннями про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю.

Згідно із частиною п’ятою статті 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов’язки можуть виникати з рішення суду.

Статтею 14 ЦПК України установлено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов’язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.

ВСУ зауважив, що положення статті 559 ЦК України стосовно припинення поруки з припиненням забезпеченого нею зобов’язання не може застосовуватися до правовідносин, у яких обов’язок поручителя щодо виконання зобов’язання за основним договором виник з рішення суду, а не лише з договору поруки.

Відповідно до проведеного ВСУ правового аналізу зазначених норм матеріального права припинення основного зобов’язання внаслідок ліквідації юридичної особи – боржника за цим зобов’язанням не припиняє поруки, якщо кредитор реалізував своє право на стягнення заборгованості до припинення юридичної особи – боржника (постанова від 29.03.2017 у справі № 6-2013цс16).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Квітень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13
13.04.2019 14:00:00 - Писанкарство
14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26
26.04.2019 09:30:00 - Legal Medical Forum
27 28
29 30 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
13.04.2019 14:00:00 - Писанкарство
26.04.2019 09:30:00 - Legal Medical Forum
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика