Правова практикаСудова практика

Визнання судом недійсними електронних торгів через недостовірність оцінки майна

04.01.2018 / 17:40
4480
+A
-a

Визнання судом  недійсними електронних торгів через недостовірність оцінки майна

До господарського суду звернулось товариство - боржник з позовом про визнання недійсними результатів електронних торгів з реалізації об'єкту незавершеного будівництва, визнання недійсним акту та свідоцтва.

Позивач посилався на порушення вимог законодавства при проведенні електронних торгів, зокрема, на порушення порядку визначення вартості та оцінки майна; реалізації майна раніше закінчення судового спору про оскарження оцінки та за ціною, що суттєво занижена та не відповідає реальній вартості.

Господарський суд встановив, що товариство оскаржувало в порядку статті 121-2 ГПК України дії відділу ДВС, оскільки за результатами незалежної експертизи (оцінки) майна об'єкта незавершеного будівництва, проведеної на його замовлення, експертом (оцінювачем) визначено вартість об'єкта незавершеного будівництва, що в декілька разів перевищує вартість, визначену у виконавчому провадженні. Судами було відмовлено в задоволенні скарги у зв’язку з порушенням порядку оскарження оцінки майна.

Також Боржник оскаржував дії відділу ДВС щодо передчасної передачі на реалізацію об'єкта незавершеного будівництва. Судами було визнано незаконними дії відділу ДВС, оскільки було встановлено, що на момент проведення торгів ДВС було відомо про наявність судового спору щодо оцінки майна. Проте суд відмовив у задоволенні скарги про визнання незаконними дій щодо визначення вартості майна, оскільки допущені оцінювачем помилки при визначенні вартості майна не можуть бути доказом неправомірності дій самого державного виконавця, і, що до компетенції суду у даному випадку не відноситься перевірка методології дослідження, використаної під час складення звітів та рецензій, а також, оскільки скаржником не було доведено невідповідність експертної оцінки, визначеної у звітах, вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, необ'єктивність рецензувань звітів про оцінку майна та наявність порушень при їх здійсненні.

Суд першої інстанції не знайшов підстав для задоволення позову. Апеляційний господарський суд залишив рішення суду першої інстанції без змін. Суди виходили з недоведеності факту порушень відповідачами вимог законодавства під час організації та проведення електронних торгів, що вплинули на результати торгів та порушили права і законні інтереси позивача.

Суди вказали не те, що дії державного виконавця у виконавчому провадженні, які не стосуються правил проведення прилюдних торгів, мають самостійний спосіб оскарження й не можуть бути підставою для визнання прилюдних торгів недійсними (постанова Верховного Суду України від 24.10.2012 року у справі № 6-111цс12). Позивачем використано право на оскарження дій органу ВДВС, проте в процесі такого оскарження звіт про оцінку майна не визнаний недійсним.

ВГСУ не погодився з рішеннями судів попередніх інстанцій, скасував їх, а справу передав на новий розгляд до суду першої інстанції.

ВГСУ зауважив, що позивач скористався своїм правом і оскаржив дії державного виконавця щодо визначення вартості майна за правилами ст. 121-2 ГПК України, але суд не перевіряв обставини, пов'язані із складанням недостовірної чи необ'єктивної оцінки майна, зазначивши, що «допущені оцінювачем помилки при визначенні вартості майна не можуть бути доказом неправомірності дій самого державного виконавця і, що до компетенції суду у даному випадку не відноситься перевірка методології дослідження, використаної під час складення звітів та рецензій».

ВГСУ дійшов висновку, що у даному випадку подання позивачем скарги на рішення та дії державного виконавця не забезпечило йому відновлення порушених прав на нерухоме майно, і такий спосіб оскарження оцінки майна не був ефективним, оскільки висновки суб'єкта оціночної діяльності про ринкову вартість майна в установленому порядку не були перевірені. А у даній справі правильність визначення результатів оцінки також не перевірялися, хоча позивач наполягав на цьому і подав докази, на підтвердження своїх вимог.

ВГСУ звернув увагу на те, що необхідної рівноваги не буде досягнуто, якщо через надто формальне застосування процедурних вимог позивач позбавляється права оспорити вартість вилученого у нього майна, що зараховується в рахунок погашення його боргу перед кредиторами. Вилучення майна з визначенням ціни, яка в рази нижча реальній вартості, порушить справедливу рівновагу, а заявник матиме особистий і надмірний тягар, що є порушенням ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

А тому при новому розгляді справи ВГСУ вказав на необхідність призначення відповідної судової експертизи, про що клопотав позивач, з метою перевірки реальної ціни спірного об'єкту (постанова від 13.12.2017 у справі № 927/1184/15).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правовий цинізм: шлях до самознищення donum auctoris Правовий цинізм: шлях до самознищення
Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляєтьс...
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останнім...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – значн...
Жовтень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
04.10.2018 09:30:00 - Арбітражні Дні GIAC
5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
04.10.2018 09:30:00 - Арбітражні Дні GIAC
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика