Юридичний супровід бізнесу
Правова практикаСудова практика

ВГСУ роз’яснив, як співвідноситься принцип свободи договору із обов’язком споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг

18.05.2017 / 15:26
2194
+A
-a

ВГСУ роз’яснив, як співвідноситься принцип свободи договору із обов’язком споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг

ВГСУ розглядав касаційну скаргу товариства у справі про визнання укладеним договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Позивач, який є виконавцем послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, звернувся з позовом до товариства, яке є власником нежитлового приміщення та є споживачем комунальних послуг, в тому числі і послуг з централізованого опалення, які надаються у цьому приміщенні.

Позивач звертався до відповідача з пропозицією укласти договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, а відповідач на пропозицію не відповів та договір не підписав.

Відповідач у суді посилався на те, що між сторонами відсутні переддоговірні відносини щодо надісланого позивачем договору, а тому спір щодо укладення договору між сторонами відсутній та зазначав, що між сторонами має бути укладено договір щодо сплати за послуги з центрального опалення та постачання гарячої води саме по лічильнику.

Суд першої інстанції позов задовольнив частково. Визнав договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води укладеним в редакції позивача з виключенням з його тексту дати укладення договору, а також пункту щодо строку дії.

Апеляційний господарський суд залишив таке рішення без змін.

ВГСУ також погодився з рішеннями попередніх судових інстанцій та залишив касаційну скаргу товариства без задоволення.

Суд зазначив, що Закон України «Про житлово-комунальні послуги» є нормативним актом спеціальної дії, який регулює відносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.

Приписами статей 3, 6, 203, 626, 627 ЦК України визначені загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи договору та сформовані загальні вимоги до договорів як різновиду правочинів (вільне волевиявлення учасника правочину).

Свобода договору полягає в праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів та погодженні умов договору.

ВГСУ зауважив, що, закріпивши принцип свободи договору, ЦК України разом з тим визначив, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абзацу другого частини третьої статті 6 та статті 627 цього Кодексу при укладенні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.

Пунктом 1 частини 3 статті 20 Закон України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено обов'язок споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Цей обов'язок кореспондується з обов'язком виконавця, визначеному пунктом 3 частини другої статті 21 цього Закону, підготувати та укласти зі споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Форма та зміст (умови) Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення».

З урахуванням наведеного, Суд зазначив, що укладення договору на надання житлово-комунальних послуг є обов'язком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає Типовому договору. А відмова споживача послуг від укладення договору в такому разі суперечить вимогам частини третьої статті 6, статей 627, 630 ЦК України, статей 19, 20 Закону (постанова від 16.05.2017 у справі № 910/14243/16).

Такий висновок відповідає правовій позиції ВСУ у постанові від 10.10.2012 у справі № 6-110цс12.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи можуть бути в Україні ефективними  антикорупційні органи? donum auctoris Чи можуть бути в Україні ефективними антикорупційні органи?
Ефективність будь-якого державного інституту, у тому числі правоохоронних органів, полягає у досягненні мети, яка...
Про нововведення у кримінальному процесуальному законодавстві - на круглому столі в Івано-Франківську суддя Верховного Суду Надія Стефанів Феміда Про нововведення у кримінальному процесуальному законодавстві - на круглому столі в Івано-Франківську суддя Верховного Суду Надія Стефанів
14 квітня в Івано-Франківську пройшов круглий стіл, під час якого проаналізовано основні зміни до Кримінального п...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Квітень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20
20.04.2018 09:00:00 - Legal Medical Forum
21 22
23 24 25 26 27
27.04.2018 09:30:00 - Право&Бізнес
28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.04.2018 09:00:00 - Legal Medical Forum
27.04.2018 09:30:00 - Право&Бізнес
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика