Відкрити фірму в Польщі
Правова практикаСудова практика

Відсутність письмової згоди повнолітніх членів сім'ї на приватизацію спільної житлової площі є підставою для визнання недійсним розпорядження органу приватизації та свідоцтва про право власності

03.04.2017 / 15:22
1862
+A
-a

Відсутність письмової згоди повнолітніх членів сім'ї на приватизацію спільної житлової площі є підставою для визнання недійсним розпорядження органу приватизації та свідоцтва про право власності

Відповідно до статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку.

Особа звернулась до суду з позовом про визнання недійсним розпорядження райдержадміністрації в м. Києві та визнання недійсним свідоцтва про право власності, виданого відділом приватизації.

В обґрунтування вимог зазначала про те, що її бабусі на родину з трьох осіб: було видано ордер на квартиру, в якій зареєстрована її мама, вона та її син. Ухвалою суду було визнано мирову угоду та встановлено порядок користування спірним житловим приміщенням, зокрема мати - одноосібно користується кімнатою площею 10,5 кв.м.; позивач з сином користується кімнатою площею 12,5 кв.м; кімната площею 18,4 кв.м. та всі інші побутові приміщення залишаються у спільному користуванні.

Згодом мати позивача звернулась з заявою до Органу приватизації про передачу безоплатно у її власність житлової площі квартири. На підставі зазначеної заяви Органом приватизації здійснено розрахунок площі квартири, що приватизується - 25,7 кв.м., що становить 46/100 частин спірної квартири та відділом приватизації райдержадміністрації видано свідоцтво про право власності на 46/100 частини квартири.

Позивач посилалась на те, що вона, як член сім'ї, яка постійно мешкає у даній квартирі (на момент здійснення приватизації) не надавала свою згоду на здійснення передачі у спільну сумісну або часткову власність. Також в даній квартирі на момент приватизації було зареєстровано малолітню дитину - її сина, однак орган опіки та піклування не надавав своєї згоди на приватизацію квартири.

Суд першої інстанції у позові відмовив. Суд виходив з того, що твердження позивача про необхідність обов'язкової письмової згоди її, як члена сім'ї наймача, є безпідставним, оскільки вона не надала доказів на підтвердження того, що є членом сім'ї відповідача. Крім того, позивачем, як родиною з двох осіб (вона та малолітній син) було укладено договір найму жилого приміщення площею 12,5 кв.м та вона не зверталася з позовною заявою в інтересах малолітнього сина, а тому її посилання на порушення при приватизації частки квартири прав малолітнього сина, є безпідставними.

Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції та позовні вимоги задовольнив.

Суд звернув увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» до членів сім'ї наймача включаються лише громадяни, які постійно проживають в квартирі (будинку) разом з наймачем або за якими зберігається право на житло.

З розрахунку площі квартири, що безоплатно приватизувалась відповідачем, та виданого їй свідоцтва про право власності суд встановив, що загальна площа кімнати становить 25,7 кв.м., тобто є більшою ніж та житлова площа, що виділена їй в одноосібне користування за договором найму (10,5 кв.м.) і частково включає в себе житлову площу виділену в спільне користування їй та позивачу з малолітнім сином (кімната 18,4 кв.м).

Письмової згоди на приватизацію спільної житлової площі з урахуванням того, що в спірній квартирі проживає та має право на її приватизацію малолітній син, позивач не надавала.

Апеляційний суд зазначив, що за змістом Положення про порядок передачі квартир (будинків) житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 396 від 16.12.2009, передача займаних квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах здійснюється у приватну власність (спільну сумісну, спільну часткову) за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цих квартирах, кімнатах у комунальній квартирі, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається житло. За неповнолітніх членів сім'ї наймача рішення щодо приватизації житла приймають батьки (усиновителі). Згоду на участь у приватизації дітей вони засвідчують своїми підписами у заяві біля прізвища дитини (рішення апеляційного суду м. Києва від 05.07.2016 у справі №752/12075/15-ц).

ВССУ погодився з висновками апеляційного суду та залишив його рішення без змін (ухвала від 22.03.2017).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи можуть бути в Україні ефективними  антикорупційні органи? donum auctoris Чи можуть бути в Україні ефективними антикорупційні органи?
Ефективність будь-якого державного інституту, у тому числі правоохоронних органів, полягає у досягненні мети, яка...
Про нововведення у кримінальному процесуальному законодавстві - на круглому столі в Івано-Франківську суддя Верховного Суду Надія Стефанів Феміда Про нововведення у кримінальному процесуальному законодавстві - на круглому столі в Івано-Франківську суддя Верховного Суду Надія Стефанів
14 квітня в Івано-Франківську пройшов круглий стіл, під час якого проаналізовано основні зміни до Кримінального п...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Квітень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20
20.04.2018 09:00:00 - Legal Medical Forum
21 22
23 24 25 26 27
27.04.2018 09:30:00 - Право&Бізнес
28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.04.2018 09:00:00 - Legal Medical Forum
27.04.2018 09:30:00 - Право&Бізнес
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика