Правова практикаСудова практика

Висновок комісії з питань розгляду скарг у сфері держреєстрації не підлягає оскарженню в порядку адміністративного судочинства: ВАСУ

03.07.2017 / 16:04
1769
+A
-a

Висновок комісії з питань розгляду скарг у сфері держреєстрації не підлягає оскарженню в порядку адміністративного судочинства: ВАСУ

Публічне акціонерне товариство звернулось з позовом до Міністерства юстиції України та Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій щодо складання висновку про результати розгляду скарги, визнання незаконним та скасування висновку Комісії, визнання незаконним та скасування наказу Міністерства юстиції України про скасування реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та зобов'язання поновити реєстраційні дії.

Суд першої інстанції повністю задовольнив позовні вимоги товариства. Окружний суд, серед іншого, виходив з того, що товариство протиправно було позбавлено можливості взяти участь у розгляді скарги та/або подати письмові пояснення по суті самої скарги, які обов'язково приймаються Комісією до розгляду. Суд зазначив, що відповідачами не зазначено, а судом не встановлено, що для вчинення реєстраційних дій товариством не були надані усі передбачені законом документи.

Апеляційний адміністративний суд за двома апеляційними скаргами скасував рішення суду першої інстанції та у задоволенні позову відмовив. Суд виходив з правомірності оскаржуваного наказу та скасування реєстраційних дій, оскільки вони мали місце під час дії судових заборон. Також суд апеляційної інстанції вказав, що висновок Комісії має рекомендаційний характер і не є обов'язковим для прийняття Наказу.

Вищий адміністративний суд України не погодився з вирішенням справи апеляційним адміністративним судом. Провадження у справі в частині вимог до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації про визнання протиправними дій щодо розгляду скарг у сфері державної реєстрації та висновку за результатами розгляду скарги закрив. А в решті - залишив в силі рішення суду першої інстанції про задоволення позову.

Суд зазначив, що Висновок Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України за своїм змістом і правовим визначенням має рекомендаційний характер, а отже, не є обов'язковим для прийняття Міністерством юстиції України наказу саме у відповідності до цього висновку.

Крім цього, висновок не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні закону і не створює для особи обов'язків та наслідків за результатами його прийняття.

Враховуючи наведене, ВАСУ дійшов висновку, що спір у відповідній частині не має публічно-правового характеру і справа у цій частині не підлягає вирішенню згідно з Кодексом адміністративного судочинства України.

По суті спору ВАСУ зауважив, що матеріали справи не містять будь-яких доказів на підтвердження того, що представник товариства запрошувався до участі у розгляді скарги та, що йому повідомлялося про час та місце розгляду цієї скарги, а також, що йому були направлені копія скарги та додані до неї документи.

Суд зазначив, що наказ Міністерства юстиції України про скасування реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань прийнято на підставі висновку Комісії, за обставин, коли Комісією не були забезпечені права товариства на участь у розгляді скарги та/або на подання письмових пояснень по суті цієї скарги.

Також Суд вказав, що у справі відсутні докази стосовно того, що ухвала суду про заборону вчинення реєстраційних дій була виконана. При цьому, ВАСУ не взяв до уваги лист Міністерства юстиції України, в якому міститься посилання на те, що станом на відповідну дату в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень містилися відомості про заборону проведення реєстраційних дій на підставі ухвали суду з огляду на те, що його зміст не підтверджений відповідним Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (постанова від 07.06.2017 у справі № 826/7442/16).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Ілюзія права donum auctoris Ілюзія права
Суспільство, не навчене праву, не має соціальних перспектив, а цивілізаціний поступ такого суспільства дорівнює с...
Як судді захистити своє право: у відповідь на мовчання Ради суддів суддя оголосив голодування Феміда Як судді захистити своє право: у відповідь на мовчання Ради суддів суддя оголосив голодування
Намагаючись привернути увагу до проблеми суддівської винагороди, з 3 січня 2018 року суддя Снегірьов розпочав без...
Трагедія однієї сім'ї Справа Трагедія однієї сім'ї
Кожна судова справа – це історія, історія окремих людей або й цілих сімей, історія про кохання та зраду, історія ...
Січень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
Опитування
  • Що найбільш негативно впливає на рівень довіри до суду в Україні?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика