Оскарження рішень органів місцевого самоврядування
Правова практикаСудова практика

Визнання права власності на частку нерухомого майна у зв'язку із здійсненням невід'ємного поліпшення орендованого майна: позиція ВГСУ

04.04.2017 / 15:55
7439
+A
-a

Визнання права власності на частку нерухомого майна у зв'язку із здійсненням невід'ємного поліпшення орендованого майна: позиція ВГСУ

До господарського суду звернувся фізична особа-підприємець з позовом до міської ради про визнання права власності на частки нежитлових приміщень орендованого майна у зв'язку із здійсненням за згодою орендодавця невід'ємного поліпшення цього майна на підставі ч. 4 ст. 778 ЦК України.

Відповідно до встановлених судом обставин між міською радою та ФОП укладено договір оренди комунального майна - Будинку культури. Рішеннями Ради надано дозвіл на проведення ремонтних та реставраційних робіт для покращення технічного стану приміщення об'єкту оренди та надано дозвіл на реконструкцію частини приміщення. В подальшому договір оренди переукладено та визначено, що у разі розірвання договору поліпшення орендованого майна, здійснені орендарем за рахунок власних коштів з дозволу орендодавця, визнаються власністю орендаря.

Після закінчення терміну дії договору оренди ФОП звернувся до Ради з вимогою про відшкодування коштів, які використані орендарем на ремонт та реконструкцію Будинку культури (орендованого майна). Проте міська рада прийняла рішення про відмову у відшкодуванні коштів, у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів.

Суд першої інстанції позов задовольнив та визнав за позивачем право власності на 50/100 ідеальних часток нежитлових приміщень Будинку культури.

Суд зазначив, що відповідно до частини 4 ст.778 ЦК України якщо в результаті поліпшення, зробленого за згодою наймодавця, створена нова річ, наймач стає її співвласником і частка наймача у праві власності відповідає вартості його витрат на поліпшення речі. А виходячи з матеріалів справи та даних проведеної судової інженерно-технічної експертизи, суд дійшов висновку, що позивачем здійснено поліпшення орендованого майна, в результаті чого була збільшена його загальна площа на 22,76 м.кв., якісно й функціонально змінився об'єкт оренди, значно покращився його технічний стан та підвищилась його вартість. Понесені позивачем витрати на таке поліпшення складають 50,27% від загальної вартості орендованого приміщення, внаслідок чого створено нове приміщення (тобто нова річ), право власності на 50/100 частин якого належить позивачеві.

Апеляційний господарський суд рішення суду першої інстанції скасував та у позові відмовив у зв’язку з недоведеністю, що в результаті здійснених поліпшень було створено нову річ - нерухоме майно, яке прийнято в експлуатацію відповідно до вимог чинного законодавства.

ВГСУ залишив касаційну скаргу позивача без задоволення, а постанову Львівського апеляційного господарського суду – без змін.


Суд зазначив, що, задовольняючи позов лише з тих підстав, що позивачем виконані поліпшення орендованого майна загальною вартістю 2 046 074 грн., що становить 50,27 % вартості будівлі, суд першої інстанції не врахував, що збільшення вартості орендованого майна, комерційної привабливості, майбутньої економічної вигоди від об'єкту, а також поліпшення технічного, фізичного, функціонального стану приміщень, не може бути достатньою підставою для висновку про створення нової речі, оскільки проведення реконструкції шляхом перепланування та технічного переобладнання орендованого приміщення не створює нову річ, а лише поліпшує. Поліпшення майна означає проведення в ньому таких змін, завдяки яким суттєво збільшується вартість майна, його корисність, порівняно зі станом, в якому воно було до передачі його наймачу, без зміни функціонального призначення речі.

Новою ж визнається річ, яка має істотно інші ознаки у порівнянні з попереднім об'єктом найму.

ВГСУ звернув увагу на те, що випадки здійснення поліпшень без створення нової речі врегульовані ч.ч. 2, 3 ст. 778 ЦК України та ч. 2 ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», відповідно до яких  орендар вправі залишити за собою проведені ним поліпшення орендованого майна, здійснені за рахунок власних коштів, якщо вони можуть бути відокремлені від майна без заподіяння йому шкоди.

Якщо орендар за рахунок власних коштів здійснив за згодою орендодавця поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від майна без заподіяння йому шкоди, орендодавець зобов'язаний компенсувати йому зазначені кошти в межах збільшення в результаті цих поліпшень вартості орендованого майна, визначеної в установленому законодавством порядку, яке відбулося в результаті таких поліпшень, якщо інше не визначено договором оренди (постанова від 29.03.2017 у справі № 909/1179/15).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом Феміда Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом
Проект «Право-Justice» надає підтримку реформ у сфері правосуддя, серед яких - перезавантаження судової влади через...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Травень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика