Правова практикаСудова практика

ВРЮ може не погодитися з рішенням ВККСУ про призначення на посаду судді, незважаючи на рекомендації Комісії

15.12.2016 / 15:17
3766
+A
-a

ВРЮ може не погодитися з рішенням ВККСУ про призначення на посаду судді, незважаючи на рекомендації Комісії

Надходження до Вищої ради юстиції рекомендації ВККС не є безумовною підставою для прийняття ВРЮ рішення про внесення подання про призначення суддею відповідного кандидата на посаду судді. До такого висновку дійшов Верховний Суд України, розглянувши справу про визнання незаконним та скасування рішення ВРЮ про відмову у внесенні подання Президентові України про призначення на посаду судді.

Зокрема, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції з позовом до ВРЮ, у якому просив визнати незаконним та скасувати рішення ВРЮ про відмову у внесенні подання Президентові України про призначення на посаду судді Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області та зобов’язати ВРЮ розглянути матеріали відносно нього про внесення подання Президентові України про призначення на посаду судді.

У своєму позові він посилався на порушення процедури призначення його на посаду судді, передбаченої законом, та зазначав, що оскаржуване рішення є незаконним та підлягає скасуванню з огляду на те, що відповідач при його прийнятті взяв до уваги обставини, які відповідно до чинного законодавства не мають юридичного значення.

У письмових поясненнях ВККС зазначила, що обставин, які б могли перешкоджати призначенню на посаду судді вперше, нею не виявлено. 

Під час розгляду справи колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України погодилася із висновком Вищого адміністративного суду України про те, що наявність рекомендації ВККС не є безумовною підставою для внесення подання. Інше тлумачення правових норм щодо повноважень ВРЮ означатиме зведення її функцій до суто формальних, а обов’язок і відповідальність за формування незалежного високопрофесійного суддівського корпусу буде ілюзорним. Такий висновок узгоджується із висновками Конституційного Суду України, викладеними у Рішенні у справі за конституційним поданням 54 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Законів №№ 2453-VI, 22/98-ВР (справа про повноваження державних органів у сфері судоустрою) від 21 червня 2011 року № 7-рп/2011, з якого вбачається, що надходження до ВРЮ рекомендації ВККС не є безумовною підставою для прийняття ВРЮ рішення про внесення подання про призначення суддею відповідного кандидата на посаду судді. ВРЮ здійснює перевірку даних, які встановлюються під час складення кандидатом на посаду судді кваліфікаційного іспиту. За результатами перевірки, незважаючи на наявність рекомендації ВККС, ВРЮ може і не погодитися з таким рішенням.

Встановивши також наявність обґрунтованих сумнівів щодо морально-етичних якостей кандидата, ВРЮ правильно запропонувала ВККС перевірити відомості, викладені у зверненні суддів Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області, в якому судді зазначеного суду висловили негативне ставлення до кандидата на посаду судді, оскільки, на їхню думку, він за своїми моральними якостями не може займати таку посаду.

Дослідивши зміст проведеної ВККС перевірки, ВРЮ дійшла цілком обґрунтованого висновку про відсутність належних документів щодо перевірки фактів, викладених у колективному зверненні суддів, що дає підстави стверджувати про порушення визначеного законом порядку призначення на посаду судді.

Крім того, у Рішенні Конституційного Суду України від 12 червня 2013 року № 4-рп/2013 зазначено, що аналіз частини другої статті 70 Закону № 2453-VI в системному зв’язку зі статтями 66, 68, 71, 91 цього Закону дає підстави для висновку, що закон пов’язує виявлення особистих і моральних якостей кандидатів із проведенням добору та їх призначенням на посаду судді вперше. Конституційний Суд України вважає, що ці повноваження ВККС не обмежені строками чи стадіями проходження кандидатом процедури добору і призначення на посаду судді, тобто ВККС повноважна виявляти особисті й моральні якості кандидата як під час складення ним кваліфікаційного іспиту, так і протягом строку перебування кандидата в резерві на заміщення вакантних посад суддів, у тому числі й під час вирішення питання про рекомендацію кандидата – переможця конкурсу – на зайняття посади судді. Таким чином, правовий механізм добору кандидатів, установлений Законом, забезпечує об’єктивне оцінювання не лише їх професійних, а й особистих і моральних якостей.

ВРЮ послалася на Бангалорські принципи поведінки суддів від 19 травня 2006 року, схвалені Резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН від 27 липня 2006 року № 2006/23, де зазначено, що довіра суспільства до судової системи, а також до авторитету судової системи в питаннях моралі, чесності та непідкупності судових органів посідає першочергове місце в сучасному демократичному суспільстві.

Застосував відповідач і принцип І (2) (с) Рекомендації № R (94) 12 «Незалежність, дієвість та роль суддів» (ухвалена Комітетом Міністрів Ради Європи на 518 засіданні заступників міністрів 13 жовтня 1994 року), який проголошує, що всі рішення стосовно професійної кар’єри суддів повинні мати в основі об’єктивні критерії; як обрання, так і кар’єра суддів повинні базуватись на заслугах, з урахуванням їхньої кваліфікації, чеснот, здібностей та результатів їхньої праці.

Погодившись із доводами ВРЮ, Верховний Суд України не знайшов підстав для скасування рішення Вищої ради юстиції про відмову у внесенні подання про призначення на посаду судді.

З постановою Верховного Суду України можна ознайомитись за посиланням.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові Феміда Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові
З ініціативи львівського осередку Асоціації правників України 15 лютого у Львові відбулося засідання на тему: ...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Березень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 1
01.03.2019 13:00:00 - Odessa Legal Business Forum (LBF)
2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
ЗАХОДИ
01.03.2019 13:00:00 - Odessa Legal Business Forum (LBF)
15.03.2019 09:00:00 - II Судовий форум ААУ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика