Юридичний супровід бізнесу
Правова практикаСудова практика

ВС нагадав про необхідність перевірки доводів особи про застосування заходів фізичного та психічного впливу під час досудового розслідування

02.07.2018 / 16:59
2856
+A
-a

ВС нагадав про необхідність перевірки доводів особи про застосування заходів фізичного та психічного впливу під час досудового розслідування

ВС скасував ухвалу апеляційного суду та призначив новий розгляд кримінального провадження у суді апеляційної інстанції, оскільки при постановленні ухвали про залишення вироку суду без зміни, апеляційний суд не перевірив належним чином доводів засудженого про те, що під час досудового слідства він був вимушений обмовити себе у вчиненні злочину внаслідок застосування щодо нього фізичного та психічного тиску з боку працівників міліції.

Особу вироком суду було визнано винуватим у тому, що він, представившись працівником газової служби, проникнув до будинку потерпілої та напав на неї з метою заволодіння її майном (наносив удари руками і ногами в різні частини тіла, голови, заподіяв потерпілій легкі тілесні ушкодження) та засуджено за ч. 3 ст. 187 КК України на 8 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.

Засуджений звернувся до суду касаційної інстанції та зазначав, що злочин, за який його засуджено не вчиняв. Посилався на порушення його права на захист, у зв'язку з неналежним виконанням захисниками своїх обов'язків, а також вказував на застосування відносно нього заходів фізичного та психічного впливу під час досудового розслідування, що призвело до написання під тиском зізнавальних показань.

ВС зазначив, що апеляційний суд, залишаючи скаргу без задоволення, в мотивувальній частині ухвали, виклавши зміст вказаних доводів, належним чином їх не перевірив, переконливих мотивів для їх спростування не навів та не зазначив обґрунтованих підстав, через які залишив їх без задоволення.

Засуджений наполягав на необхідності належної перевірки застосування відносно нього заходів фізичного та психічного впливу правоохоронцями, оскільки, визнаючи такі доводи безпідставними, жодного разу не було допитано його особисто, а про самі постанови прокуратури стало відомо лише після ухвалення вироку суду першої інстанції по суті. А апеляційний суд обмежився твердженням про наявність у справі постанов про закриття кримінальних проваджень і зазначив, що в зв'язку з тим, що зазначені постанови не були оскарженими заявниками та стороною захисту, то відсутні підстави піддавати сумніву викладені в них обставини.

ВС зазначив, що, виходячи із положень статті 3 Конвенції, за обставин, коли особа висуває небезпідставну скаргу на жорстоке поводження з нею, а саме застосування недозволених методів під час проведення слідства та дізнання, у поєднанні із загальним обов'язком держави за статтею 1 Конвенції, слід провести ефективне офіційне розслідування. Це означає, що таке розслідування повинно бути ретельним, а органи влади завжди повинні добросовісно намагатись з'ясувати те, що трапилось, та не покладатися на поспішні та необґрунтовані висновки для закриття кримінальної справи або використовувати такі висновки як підставу для своїх рішень (правова позиція ЄСПЛ, викладена в рішеннях у справах «Яременко проти України» (п. 57 рішення від 12 червня 2008 року), «Вергельський проти України» (п. 97 рішення від 12 березня 2009 року), «Олексій Михайлович Захарків проти України» (рішення від 24 червня 2010 року), «Нечипорук і Йонкало проти України» (рішення від 21 і квітня 2011 року).

ВС вказав, що під час нового розгляду справи апеляційному суду слід ретельно, використовуючи усі процесуальні можливості, здійснити перевірку доводів засудженого щодо застосування до нього незаконних методів слідства з боку працівників міліції, після чого з урахуванням усіх обставин і вимог кримінального процесуального закону, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практики Європейського суду з прав людини, ухвалити законне, обґрунтоване, належним чином вмотивоване рішення (постанова від 21.06.2018 у справі № 532/47/16-к).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і економіка в українських реаліях donum auctoris Право і економіка в українських реаліях
Економіка держави є залежною від соціальних інститутів, серед яких право відіграє важливу, а інколи вирішальну роль
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули чисельні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Грудень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика