Правова практикаСудова практика

ВС нагадав, що є визначальним при вирішенні спору про стягнення безпідставно збережених коштів у виді орендної плати за землю

18.07.2019 / 16:24
1450
+A
-a

ВС нагадав, що є визначальним при вирішенні спору про стягнення безпідставно збережених коштів у виді орендної плати за землю

Міська рада просила господарський суд стягнути з фізичної особи-підприємця безпідставно збережені кошти орендної плати на підставі статей 1212-1214 Цивільного кодексу України.

Міська рада зазначала, що заявлена до стягнення сума є несплаченою відповідачем орендною платою за користування земельними ділянками, на яких розташовано нерухоме майно відповідача та які перебувають у комунальній власності територіальної громади, без укладення договору оренди, внаслідок чого територіальна громада в особі міської ради позбавлена можливості отримати дохід від здачі земельної ділянки в оренду.

Відповідач покликався на те, що неодноразово звертався до міської ради із заявами про отримання земельної ділянки для обслуговування належних йому нежитлових будівель, проте такі звернення відповідача залишилися без задоволення.

Крім того, ФОП зазначив, що нерухоме майно, власником якого він є, розташовано в межах земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні товариства згідно з державним актом на право постійного користування землею, а за змістом частини 5 статті 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив. Суд виходив з недоведеності факту набуття (збереження) відповідачем майна (спірних грошових коштів) за рахунок позивача. Місцевий господарський суд зауважив, що до моменту припинення права постійного користування товариством на відповідні частини належної йому земельної ділянки та повернення їх у володіння територіальної громади передача цих ділянок міською радою в оренду неможлива; а відсутність підстав для виникнення орендних правовідносин відповідно до Закону України «Про оренду землі» унеможливлює одержання позивачем орендної плати за користування цими земельними ділянками, а отже і застосування у цьому випадку положень статті 1212 Цивільного кодексу України у разі її (орендної плати) несплати.

Суд апеляційної інстанції вирішив задовольнити позов міської ради. Апеляційний господарський суд виходив із того, що з моменту набуття ФОП у власність спірних нежитлових будівель, зважаючи на положення статті 377 Цивільного кодексу України, статей 120, 141 Земельного кодексу України, припинилося право постійного користування товариства земельною ділянкою. А відповідач користується земельною ділянкою під нерухомістю без переоформлення у належний спосіб права користування земельною ділянкою (укладення договору оренди із міською радою та державної реєстрації) і не сплачує орендну плату.

Касаційний господарський суд визнав вірним рішення суду першої інстанції, а постанову апеляційного суду скасував.

ВС вказав, що суд апеляційної інстанції не врахував, що у редакції статті 141 Земельного кодексу України, яка діяла на час набуття відповідачем права власності на спірну нерухомість, не було зазначено такої підстави припинення права користування земельною ділянкою як набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.

А оскільки міська рада покликалась на те, що позбавлена можливості отримати дохід у відповідному розмірі від здачі спірних земельних ділянок в оренду, позивач має надати докази існування протягом зазначеного у позові періоду земельної ділянки як об`єкта цивільних прав у розумінні та визначенні положень земельного законодавства, реальної можливості передачі позивачем цієї земельної ділянки в оренду відповідно до Закону України «Про оренду землі» у зазначений період, а також довести обґрунтованість розрахунку заявленої до стягнення суми (збереженого відповідачем за рахунок позивача майна (коштів)).

ВС вказав, що задовольняючи позов і стягуючи з відповідача на користь позивача спірну суму безпідставно збережених коштів орендної плати, суд апеляційної інстанції не встановив, що земельні ділянки під нерухомим майном сформовані як об`єкти цивільних прав, що є визначальним для обчислення суми безпідставно збережених коштів у виді орендної плати за землю, оскільки об`єктом оренди може бути тільки земельна ділянка як сформований у встановленому законодавством порядку об`єкт цивільних прав (постанова від 09.07.2019 у справі № 922/535/18).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Серпень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика