Юридичний супровід бізнесу
Правова практикаСудова практика

ВС роз’яснив, що означає доведеність вини особи поза розумним сумнівом

23.06.2018 / 16:25
16389
+A
-a

ВС роз’яснив, що означає доведеність вини особи поза розумним сумнівом

Вироком суду особу визнано винним і засуджено за ст. 128 КК України за те, що він, діючи із злочинною необережністю у виді злочинної недбалості, вступив в боротьбу з потерпілим, в ході якої заподіяв останньому тілесні ушкодження середньої тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров'я.

Апеляційний суд погодився з вироком суду першої інстанції.

Касаційні скарги подали і прокурор, і засуджений. Прокурор вважав, що призначене особі покарання не відповідає тяжкості вчинення кримінального правопорушення та особі засудженого через м'якість. А засуджений посилався на однобічність та неповноту судового розгляду та невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи.

ВС у задоволенні скарги прокурора відмовив, а скаргу засудженого задовольнив, скасувавши рішення судів з призначенням нового розгляду у суді першої інстанції.

Суд касаційної інстанції звернув увагу на те, що за формулюванням обвинувачення особа вступив у боротьбу з потерплим, в ході якої заподіяв останньому тілесні ушкодження середньої тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров'я. Проте суд не зазначив які конкретні дії особи призвели до настання цих ушкоджень. Тобто, суд першої інстанції ухвалив рішення про винуватість особи за відсутності конкретного обвинувачення.

Доведеність винуватості особи у вчиненні інкримінованого йому злочину суд обґрунтував показаннями потерпілого, свідків, експерта, даними протоколу слідчого експерименту за участю потерпілого та висновку судово-медичної експертизи.

Частина свідків давала показання, що потерпілий отримав тілесні ушкодження, оскільки сам підвернув ногу та впав. Але апеляційний суд дійшов висновку, що всі вони, даючи показання у справі, можуть дещо викривляти фактичні обставини кримінального провадження, оскільки працюють із засудженим та знаходяться з ним у дружніх стосунках.

При цьому допитаний в судовому засіданні експерт пояснив, що отримане потерпілим ушкодження могло виникнути як від дії тупого предмету, так і від підвертання ноги.

А засуджений під час розгляду провадження у судах першої та апеляційної інстанцій наполягав на тому, що тілесні ушкодження потерпілий отримав внаслідок того, що під час боротьби підвернув ногу та впав, а також заявляв клопотання про проведення слідчого експерименту за його участі та призначення відповідної додаткової судово-медичної експертизи.

ВС зауважив, що практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що деталі обвинувачення у кримінальному процесі мають дуже суттєве значення, а його неконкретність розглядається ЄСПЛ як порушення права на захист (Справа «Маттоціа проти Італії» від 25 липня 2000 року).

А відповідно до ст. 17 КПК України особа вважається невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому цим Кодексом, і встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом.

Обвинувальний вирок може бути постановлений судом лише в тому випадку, коли вина обвинуваченої особи доведена поза розумним сумнівом. Тобто, дотримуючись засади змагальності, та виконуючи, свій професійний обов'язок, передбачений ст. 92 КПК України, обвинувачення має довести перед судом за допомогою належних, допустимих та достовірних доказів, що існує єдина версія, якою розумна і безстороння людина може пояснити факти, встановлені в суді, а саме - винуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, щодо якого їй пред'явлено обвинувачення (постанова від 12.06.2018 у справі № 712/13361/15).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правовий цинізм: шлях до самознищення donum auctoris Правовий цинізм: шлях до самознищення
Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляєт...
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останн...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Вересень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
6 7 8 9
10 11
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
ЗАХОДИ
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика