Юридичний супровід бізнесу
Правова практикаСудова практика

ВС висловився щодо виділення земель за сертифікатами на землю у випадку відсутності нерозпайованих земель колективної власності

03.07.2018 / 17:03
3531
+A
-a

ВС висловився щодо виділення земель за сертифікатами на землю у випадку відсутності нерозпайованих земель колективної власності

Особа звернулась до суду з позовом про зобов'язання виділити в натурі (на місцевості) із резервного фонду земель сільськогосподарського призначення державної власності земельну ділянку на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай).

Позивач зазначав, що відповідно до рішення суду йому було видано сертифікат на право на земельну частку (пай), яким посвідчено його право на отримання в натурі земельної ділянки розміром 7,55 в умовних кадастрових гектарах.

Але районна державна адміністрація повідомила позивачу про відсутність вільних земель колишнього Колективного сільськогосподарського підприємства, а повноваження щодо розпорядження земельними ділянками державної форми власності, які є вільними на території сільської ради, передані ГУ Держгеокадастру. ГУ Держгеокадастру також відмовило позивачу у виділенні земельної ділянки, посилаючись на те, що це можливо лише за рішенням суду.

Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про відмову у позові та зазначили, що позивачем обрано неналежний спосіб захисту, оскільки відповідно до статей 116, 122 Земельного кодексу України виключною компетенцією ГУ Держгеокадастру є передача громадянам земельних ділянок із земель державної власності у власність або у користування.

ВС не погодився з таким вирішенням спору, скасував рішення судів, а позов задовольнив, зобов'язавши Головне управління Держгеокадастру виділити позивачу із земель резервного фонду державної власності на території селищної ради в натурі (на місцевості) земельну ділянку відповідно до сертифіката.

ВС зазначив, що пунктом 17 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України передбачено, що сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Суд вказав на відсутність будь-яких строків для звернення із сертифікатом для виділення земельної ділянки в натурі.

А відповідно до роз’яснень постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року N 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.

Суд зазначив, що оскільки усі землі КСП в частині ріллі вже розпайовані та виділені громадянам в натурі (на місцевості), позивач має право на отримання земельної ділянки із земель резерву (запасу).

Неодноразові звернення особи до органів влади та органів місцевого самоврядування щодо виділення йому земельної ділянки на підставі сертифіката на право на земельну частку залишені без задоволення.

А відповідно до частини одинадцятої статті 118 ЗК України у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

ВС зауважив, що оскільки сертифікат на право на земельну частку (пай) згідно з абзацом першим пункту 17 розділу X «Перехідні положення» ЗК України вважається правовстановлюючим документом при реалізації права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства, - таке право повинно бути реалізовано відповідним державним органом (постанова від 20.06.2018 у справі № 323/323/17).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Деструктивність (руйнування) громадянського суспільства:  протиправні практики donum auctoris Деструктивність (руйнування) громадянського суспільства: протиправні практики
Процес формуваня громадянського суспільства в Україні набув ознак тривалого і суперечливого руху, який у своїй бе...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Липень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18
18.07.2018 09:00:00 - Digital Finance & Technology
19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
18.07.2018 09:00:00 - Digital Finance & Technology
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика