Правова практикаСудова практика

Встановлення факту, що вимушене переселення відбулось унаслідок збройної агресії Російської Федерації можливе лише у судовому порядку

19.03.2018 / 17:14
3823
+A
-a

Встановлення факту, що вимушене переселення відбулось унаслідок збройної агресії Російської Федерації можливе лише у судовому порядку

Суд відмовив особі у відкритті провадження за заявою про встановлення того факту, що вимушене переселення заявника в серпні 2014 року з окупованої території Луганської області, відбулося внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та окупації Російською Федерацією частини території Луганської області.

Свою заяву особа обґрунтовував тим, що в листопаді 2014 року він був вимушений переміститися з постійного місця проживання, а саме з м. Луганська до м. Києва, де на теперішній час проживає, про що свідчить довідка про взяття на облік особи, яка переміщена з тимчасово окупованої території України або проведення антитерористичної операції.

Особа вказував, що встановлення юридичного факту - вимушеного переселення з окупованої території України задля уникнення загрози життю, здоров'ю, свободи, особистих прав на свободу пересування, вираження думки, майнових прав, прав на судовий захист на окупованій території саме у результаті збройної агресії Російської Федерації породжуватиме для нього юридичні наслідки - виникнення права на справедливу компенсацію з держави - агресора, якою є Російська Федерація.

Апеляційний суд погодився з позицією суду першої інстанції щодо відмови у відкритті провадження.

Суди виходили з того, що встановлення того юридичного факту, що вимушене переселення заявника у серпні 2014 року з окупованої території Луганської області унаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та окупації Російською Федерацією частини території Луганської області не породжує для нього безпосередніх юридичних наслідків.

Також суди зазначили, що факт збройної агресії відносно України та тимчасової окупації окремих районів Донецької та Луганської областей Російською Федерацією є загальновідомим фактом, а факт вимушеного переселення заявника підтверджено довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Верховний Суд скасував ухвали судів першої та апеляційної інстанцій та справу передав до суду першої інстанції для продовження розгляду.

КЦС ВС зазначив, що аналіз положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» свідчить про те, що підставами внутрішнього переміщення осіб на території України у тому числі може бути: збройний конфлікт, тимчасова окупація, повсюдні прояви насильства та надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.

Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» затверджено порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

ВС зауважив, що встановлена форма довідки не передбачає внесення відомостей про причину переміщення особи з місця свого постійного приживання.

А положеннями Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» не виключається можливість звернення внутрішньо переміщеної особи до суду для встановлення конкретної причини внутрішнього переміщення.

КЦС також звернув увагу на те, що встановлення юридичного факту за рішенням суду безпосередньо породжує певні юридичні наслідки, тобто від встановлення факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих прав громадян. А відповідно до частини третьої статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» відповідальність за порушення визначених Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина на тимчасово окупованій території покладається на Російську Федерацію як на державу-окупанта відповідно до норм і принципів міжнародного права.

Колегія суддів дійшла висновку, що відмовляючи у відкритті провадження у справі за заявою про встановлення факту, що має юридичне значення суди фактично позбавили заявника права на встановлення причини його внутрішнього переселення.

Суди попередніх інстанцій не звернули увагу на те, що встановлення факту, що має юридичне значення щодо вимушеного переселення заявника з окупованої території Луганської області, відбулось унаслідок збройної агресії Російської Федерації та окупації Російською Федерацією частини території Луганської області, можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв'язку між переселенням осіб із зони проведення бойових дій на сході України та військовою агресією Російської Федерації (постанова від 07.03.2018 у справі № 759/759/17).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і совість donum auctoris Право і совість
Ми часто звертаємося до совісті, як до вищого внутрішнього закону буття. Очевидно, що моральне обґрунтування права ...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Липень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика