Правова практикаСудова практика

ВСУ роз'яснив, чи відноситься підвищена процентна ставка до неустойки

03.11.2017 / 15:59
2970
+A
-a

ВСУ роз'яснив, чи відноситься підвищена процентна ставка до неустойки

ВСУ переглядав судові рішення у справі за позовом банку до особи про стягнення заборгованості та зустрічним позовом особи про визнання договору та додатку до нього частково недійсними.

Банк зазначав, що позичальник порушив умови кредитного договору, внаслідок чого утворилась заборгованість, а позичальник посилався на те, що визначений кредитним договором розмір підвищеної процентної ставки є несправедливим.

Суди вирішили позов банку задовольнити, а у задоволенні позову особи відмовити. Суди виходили з того, що сторони досягли домовленості та уклали кредитний договір, в якому передбачили умови його виконання, у тому числі і щодо сплати підвищеної відсоткової ставки у разі прострочення виконання зобов’язання, а тому ці умови повинні виконуватись, а банк не пропустив строк позовної давності, оскільки звернувся з позовом до спливу трирічного строку з дня останньої сплати коштів на погашення заборгованості.

Позичальник звернувся до Верховного Суду України та надав для порівняння ухвалу ВССУ від 23 квітня 2015 року у справі № 6-32385св14, в якій суд зазначив, що подвійна та підвищена процентні ставки відносяться за своєю правовою природою до неустойки, передбаченої статтею 549 ЦК України і не вважаються платою за користування кредитними коштами.

Також у наданих особою для порівняння постановах ВСУ від 6 листопада 2014 року та 19 березня 2013 року викладено правовий висновок, відповідно до якого перебіг позовної давності за вимогами кредитора, які випливають з порушення боржником умов договору про погашення боргу частинами (щомісячними платежами), починається стосовно кожної окремої частини від дня, коли відбулося це порушення. Позовна давність у таких випадках обчислюється окремо за кожним простроченим платежем.

ВСУ, вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні судом статей 256-259, 549 ЦК України, вказав, що відповідно до умов кредитного договору підвищення процентної ставки відбувається внаслідок порушення зобов’язань, зокрема користування кредитом понад встановлений строк, тобто збільшення процентної ставки сторони пов’язали з певною подією – неповерненням кредитних коштів у встановлений у договорі строк, що є реакцією на порушення зобов’язань за договором.

Сторони договору не визначили такі проценти як відсотки від суми невиконаного, або неналежно виконаного, або несвоєчасно виконаного грошового зобов’язання за кожен день прострочення виконання, а тому правова природа таких відсотків не може тлумачитись як неустойка (штраф, пеня).

ВСУ зазначив, що встановлення в договорі підвищених відсотків як санкції за користування кредитом понад визначений у договорі строк є забезпеченням виконання зобов’язань за цим договором, яке передбачене домовленістю сторін і не суперечить законодавству.

З урахуванням умов кредитного договору, ВСУ дійшов висновку, що для визначення позовної давності щодо сплати підвищених процентів за прострочення повернення чергового щомісячного платежу не можуть застосовуватися правила, визначені законом для неустойки, а застосовується загальний строк позовної давності у три роки.

Поряд з цим, ВСУ звернув увагу, що нарахування підвищеної відсоткової ставки можливе лише після настання строку погашення чергового щомісячного платежу за умови прострочення такої сплати і не може застосовуватись одночасно з нарахуванням звичайної відсоткової ставки за користування кредитом, що повинні були перевірити суди при задоволенні позовних вимог.

Вказане стало підставою для направлення справи в частині задоволення первісного позову на новий розгляд до суду першої інстанції (постанова від 18.10.2017 у справі №6-1964цс16).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і економіка в українських реаліях donum auctoris Право і економіка в українських реаліях
Економіка держави є залежною від соціальних інститутів, серед яких право відіграє важливу, а інколи вирішальну роль
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останнім...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – значн...
Листопад 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24
24.11.2018 09:00:00 - IX Criminal Law School
25
26 27 28 29 30 1 2
ЗАХОДИ
24.11.2018 09:00:00 - IX Criminal Law School
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика