Правова практикаСудова практика

ВСУ роз'яснив, чи відноситься підвищена процентна ставка до неустойки

03.11.2017 / 15:59
1334
+A
-a

ВСУ роз'яснив, чи відноситься підвищена процентна ставка до неустойки

ВСУ переглядав судові рішення у справі за позовом банку до особи про стягнення заборгованості та зустрічним позовом особи про визнання договору та додатку до нього частково недійсними.

Банк зазначав, що позичальник порушив умови кредитного договору, внаслідок чого утворилась заборгованість, а позичальник посилався на те, що визначений кредитним договором розмір підвищеної процентної ставки є несправедливим.

Суди вирішили позов банку задовольнити, а у задоволенні позову особи відмовити. Суди виходили з того, що сторони досягли домовленості та уклали кредитний договір, в якому передбачили умови його виконання, у тому числі і щодо сплати підвищеної відсоткової ставки у разі прострочення виконання зобов’язання, а тому ці умови повинні виконуватись, а банк не пропустив строк позовної давності, оскільки звернувся з позовом до спливу трирічного строку з дня останньої сплати коштів на погашення заборгованості.

Позичальник звернувся до Верховного Суду України та надав для порівняння ухвалу ВССУ від 23 квітня 2015 року у справі № 6-32385св14, в якій суд зазначив, що подвійна та підвищена процентні ставки відносяться за своєю правовою природою до неустойки, передбаченої статтею 549 ЦК України і не вважаються платою за користування кредитними коштами.

Також у наданих особою для порівняння постановах ВСУ від 6 листопада 2014 року та 19 березня 2013 року викладено правовий висновок, відповідно до якого перебіг позовної давності за вимогами кредитора, які випливають з порушення боржником умов договору про погашення боргу частинами (щомісячними платежами), починається стосовно кожної окремої частини від дня, коли відбулося це порушення. Позовна давність у таких випадках обчислюється окремо за кожним простроченим платежем.

ВСУ, вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні судом статей 256-259, 549 ЦК України, вказав, що відповідно до умов кредитного договору підвищення процентної ставки відбувається внаслідок порушення зобов’язань, зокрема користування кредитом понад встановлений строк, тобто збільшення процентної ставки сторони пов’язали з певною подією – неповерненням кредитних коштів у встановлений у договорі строк, що є реакцією на порушення зобов’язань за договором.

Сторони договору не визначили такі проценти як відсотки від суми невиконаного, або неналежно виконаного, або несвоєчасно виконаного грошового зобов’язання за кожен день прострочення виконання, а тому правова природа таких відсотків не може тлумачитись як неустойка (штраф, пеня).

ВСУ зазначив, що встановлення в договорі підвищених відсотків як санкції за користування кредитом понад визначений у договорі строк є забезпеченням виконання зобов’язань за цим договором, яке передбачене домовленістю сторін і не суперечить законодавству.

З урахуванням умов кредитного договору, ВСУ дійшов висновку, що для визначення позовної давності щодо сплати підвищених процентів за прострочення повернення чергового щомісячного платежу не можуть застосовуватися правила, визначені законом для неустойки, а застосовується загальний строк позовної давності у три роки.

Поряд з цим, ВСУ звернув увагу, що нарахування підвищеної відсоткової ставки можливе лише після настання строку погашення чергового щомісячного платежу за умови прострочення такої сплати і не може застосовуватись одночасно з нарахуванням звичайної відсоткової ставки за користування кредитом, що повинні були перевірити суди при задоволенні позовних вимог.

Вказане стало підставою для направлення справи в частині задоволення первісного позову на новий розгляд до суду першої інстанції (постанова від 18.10.2017 у справі №6-1964цс16).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Ілюзія права donum auctoris Ілюзія права
Суспільство, не навчене праву, не має соціальних перспектив, а цивілізаціний поступ такого суспільства дорівнює с...
Як судді захистити своє право: у відповідь на мовчання Ради суддів суддя оголосив голодування Феміда Як судді захистити своє право: у відповідь на мовчання Ради суддів суддя оголосив голодування
Намагаючись привернути увагу до проблеми суддівської винагороди, з 3 січня 2018 року суддя Снегірьов розпочав без...
Трагедія однієї сім'ї Справа Трагедія однієї сім'ї
Кожна судова справа – це історія, історія окремих людей або й цілих сімей, історія про кохання та зраду, історія ...
Січень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
Опитування
  • Що найбільш негативно впливає на рівень довіри до суду в Україні?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика