Правова практикаСудова практика

ВСУ роз'яснив, як стягувати кошти на відшкодування шкоди, спричиненої діями працівників СБУ

25.04.2017 / 14:30
2548
+A
-a

ВСУ роз'яснив, як стягувати кошти на відшкодування шкоди, спричиненої діями працівників СБУ

Особа звернулась до суду з позовом до Управління СБУ, Служби безпеки України, з яких просила стягнути на свою користь солідарно 6 млн. 502 тис. 32 грн. на відшкодування майнової шкоди та 100 тис. грн. на відшкодування моральної шкоди.

Позивач в обґрунтування позову зазначала, що в її будинку старшим слідчим слідчого відділу Управління Служби безпеки України проведено обшук, під час якого було вилучено, в тому числі грошові кошти в розмірі 262 тис. 210 євро, 4 тис.900 дол. США та 19 тис. 885 грн, які постановою слідчого визнані речовими доказами. Згодом кримінальне провадження, в межах якого проводився обшук, було закрите на підставі пункту 2 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України ( за відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення), а ухвалою суду постановлено повернути вилучені під час обшуку грошові кошти. Порушення службовими особами слідчого відділу УСБУ порядку зберігання вилучених під час обшуку речових доказів призвело до втрати грошових коштів та валютних цінностей і унеможливило виконання ухвали суду про їх повернення.

Суд першої інстанції позов задовольнив частково. Апеляційний суд відмовив у позові. ВССУ скасував рішення суду апеляційної інстанції та залишив в силі рішення районного суду.

ВСУ за заявою УСБУ скасував судові рішення у справі, а справу передав на новий розгляд до суду першої інстанції (постанова від 12.04.2017 у справі № 6-3014цс16).

ВСУ зазначив, що за змістом частини третьої статті 5 Закону України «Про Службу безпеки України» орган Служби безпеки України у разі порушення його співробітниками при виконанні службових обов'язків прав чи свобод людини повинен вжити заходів до поновлення цих прав та свобод, відшкодування заподіяної моральної і матеріальної шкоди, притягнення винних до відповідальності.

Суд роз’яснив, що співробітники Служби безпеки України, які виконують свої обов'язки відповідно до наданих законодавством повноважень і в рамках Закону, не несуть відповідальності за завдані майнові збитки. Такі збитки відповідно до статті 35 Закону України «Про Службу безпеки України» компенсуються за рахунок державного бюджету Службою безпеки України.

Згідно з абзацом другим пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/2011, реалізацію державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів здійснює Казначейство України.

Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду (підпункт 5 пункту 4 цього Положення).

Відповідно до пункту 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів – з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників – у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Враховуючи наведене, ВСУ зазначив про необхідність встановлення судом обставин щодо притягнення як відповідача відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Невідворотність покарання в українському праві donum auctoris Невідворотність покарання в українському праві
Право набуває здатності виконати соціальні функції внаслідок чималої кількості чинників, серед яких не другорядни...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Липень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18
18.07.2018 09:00:00 - Digital Finance & Technology
19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
18.07.2018 09:00:00 - Digital Finance & Technology
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика