Юридичний супровід бізнесу
Правова практикаСудова практика

ВСУ роз’яснив, з якими юридичними фактами пов’язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати

08.08.2017 / 18:12
4674
+A
-a

ВСУ роз’яснив, з якими юридичними фактами пов’язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати

Судами розглядався позов особи про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та компенсації у зв’язку із порушенням строків виплати заробітної плати через невиконання відповідачем рішення суду про поновлення особи на посаді.

Відповідно до обставин справи окружний адміністративний суд у 2008 році поновив позивача на посаді члена Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації. Добровільно і в примусовому порядку рішення виконано не було. У зв’язку з цим, особа звернулась з позовом про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, спричиненого невиконанням судового рішення з моменту, з якого рішення мало бути виконане до його працевлаштування та компенсацію втрати заробітної плати у зв’язку з порушенням строків її виплати.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову. Окружний суд зазначив, що позивач обрав неналежний спосіб захисту порушених прав та інтересів, оскільки заявлені вимоги підлягають розгляду в порядку, передбаченому частиною дев’ятою статті 267 КАС України – у межах процесуального забезпечення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі.

Апеляційний адміністративний суд частково задовольнив позовні вимоги та стягнув заробітну плату за час вимушеного прогулу, що утворилася через затримку виконання судового рішення про поновлення працівника на роботі.

Суд послався на положення статті 236 Кодексу законів про працю України, відповідно до яких у разі затримки власником або уповноваженим ним органом виконання рішення органу, який розглядав трудовий спір про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, цей орган виносить ухвалу про виплату йому середнього заробітку або різниці в заробітку за час затримки.

Суд апеляційної інстанції відмовив у задоволенні вимог про компенсацію за несвоєчасну виплату заробітної плати. Суд зазначив, що компенсація за несвоєчасну виплату середньої заробітної плати пов’язана з реальною виплатою чи нарахуванням середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення. Раніше таких виплат право на компенсацію не виникає.

ВАСУ залишив рішення апеляційного суду без змін.

ВСУ скасував рішення судів в частині відмови у стягненні компенсації втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням строків виплати заробітної плати та в цій частині направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

ВСУ роз’яснив, що Закон України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159, не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов’язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати.

ВСУ зауважив, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв’язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Використане у статті 3 Закону та пункті 4 Порядку формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов’язкова складова обчислення компенсації – невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення (постанова ВСУ від 11.07.2017 у справі № 21-2003а16).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правовий цинізм: шлях до самознищення donum auctoris Правовий цинізм: шлях до самознищення
Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляєт...
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останн...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Вересень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
6 7 8 9
10 11
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
ЗАХОДИ
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика