Правова практикаСудова практика

ВСУ висловився щодо підстав і порядку визнання недійсним ордеру на зайняття жилої площі у гуртожитку

01.11.2017 / 13:43
4672
+A
-a

ВСУ висловився щодо підстав і порядку визнання недійсним ордеру на зайняття жилої площі у гуртожитку

ВСУ сформував правовий висновок у справі за позовом особи до державного підприємства про визнання недійсним рішення та ордеру.

Позивач зазначала, що у 2011 році їй було видано ордер на зайняття жилої площі у кімнаті гуртожитку. На час звернення до суду позивач не перебувала у трудових відносинах з відповідачем, проте продовжувала проживати у кімнаті гуртожитку та мала відповідну реєстрацію місця проживання.

Але адміністрація та профспілковий комітет відповідача прийняли спільне рішення, на підставі якого іншій особі було видано ордер на жилу площу в цій кімнаті гуртожитку. Підприємство зверталось до суду з позовом про виселення особи з кімнати гуртожитку без надання іншого жилого приміщення, який був частково задоволений. Проте в апеляційному суді позивач відмовився від позову та провадження у справі було закрито.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову особи про визнання рішення та ордеру недійсним. Суд вказав, що позивач не перебуває у трудових відносинах з державним підприємством, але продовжує проживати в гуртожитку незаконно, тому її права взагалі не порушуються, а в позові слід відмовити.

Апеляційний суд задовольнив позовні вимоги частково та визнав недійсним ордер, виданий іншій особі на жилу площу у кімнаті гуртожитку. Суд зазначив, що на час видачі оспорюваного ордера житлова площа фактично була зайнята позивачем, яка вселилася у вказане приміщення на підставі ордеру. Суд апеляційної інстанції послався на статтю 58 ЖК Української РСР , відповідно до якої ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення, та вказав, що ордер було видано іншій особі на фактично зайняту площу, що не враховано судом першої інстанції. 

ВССУ скасував рішення апеляційного суду та залишив в силі рішення суду першої інстанції. ВССУ зазначив, що особи, які проживають у гуртожитку мають право на зайняття в ньому койко-місця і не наділені правом на звернення до суду з вимогами про втрату права іншими особами.

Також ВССУ вказав, що ст. 58 належить до глави 1 розділу ІІІ ЖК Української РСР, яка регулює питання щодо надання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду. Однак спірні правовідносини між сторонами виникли відносно жилої площі, розташованої у гуртожитку, а тому апеляційним судом невірно застосована правова норма. Правовідносини щодо користування жилою площею у гуртожитках врегульовані окремою главою 4 розділу ІІІ ЖК Української РСР.

ВСУ задовольнив частково заяву позивача, а справу передав на розгляд до суду апеляційної інстанції. ВСУ зазначив, що суди першої та касаційної інстанцій, ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позову, помилково виходили з того, що позивач не має права на звернення до суду за захистом з указаним позовом, а суд апеляційної інстанції неправильно застосував статтю 58 ЖК Української РСР до правовідносин щодо користування жилою площею в гуртожитках.

У правовому висновку у справі ВСУ зазначив, що відповідно до статті 9 ЖК Української РСР ніхто не може бути виселений із займаного жилого приміщення або обмежений у праві користування жилим приміщенням інакше як з підстав і в порядку, передбачених законом.

Пунктом 10 Примірного положення про гуртожитки, затвердженого Постановою Ради Міністрів УРСР від 3 червня 1986 року № 208, (чинного на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що на підставі рішення про надання жилої площі в гуртожитку адміністрація підприємства, установи, організації видає громадянинові спеціальний ордер (додаток), який є єдиною підставою для вселення на надану жилу площу. Ордер може бути виданий лише на вільну жилу площу.

Стаття 59 ЖК Української РСР визначає підстави і порядок визнання ордера на жиле приміщення недійсним. Ордер на жиле приміщення може бути визнано недійсним у судовому порядку, у випадках подання громадянами не відповідаючих дійсності відомостей про потребу в поліпшенні житлових умов, порушення прав інших громадян або організацій на зазначене в ордері жиле приміщення, неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про надання жилого приміщення, а також в інших випадках порушення порядку і умов надання жилих приміщень.

ВСУ вказав, що положення ст. 59 ЖК Української РСР слід застосовувати й до правовідносин щодо користування гуртожитками.

З постановою ВСУ від 11.10.2017 та правовим висновком у справі № 6-2556цс16 можна ознайомитись за посиланням.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Вересень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
6 7 8 9
10 11
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
ЗАХОДИ
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика