Оскарження рішень органів місцевого самоврядування
Правова практикаСудова практика

ВСУ висловився щодо поновлення строку на касаційне оскарження, пропуск якого зумовлений діями (бездіяльністю) суду апеляційної інстанції

09.03.2017 / 11:45
6596
+A
-a

ВСУ висловився щодо поновлення строку на касаційне оскарження, пропуск якого зумовлений діями (бездіяльністю) суду апеляційної інстанції

Відповідно до частини першої статті 325 Цивільного процесуального кодексу України касаційна скарга може бути подана протягом 20 днів з дня набрання законної сили рішенням (ухвалою) апеляційного суду.

Статтями 73, 325 ЦПК України передбачено, що у разі пропущення строку з причин, визнаних поважними, суддя касаційної інстанції за заявою особи, яка подала скаргу, може поновити цей строк.

Згідно зі статтею 328 ЦПК України якщо заяву не подано особою у зазначений строк або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження визнані неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження.

На практиці непоодинокими є випадки несвоєчасного направлення (видачі) судом апеляційної інстанції учасникам процесу копії рішення суду. Копія такого рішення може бути отримана до закінчення строку на касаційне оскарження, але у скаржника залишається декілька днів на підготовку касаційної скарги.

ВССУ не завжди визначає такі обставини як підставу для поновлення строку касаційного оскарження та відмовляє у відкритті касаційного провадження.

ВСУ розглядалась заява заступника Генерального прокурора щодо неоднакового застосування касаційним судом статей 73, 222, 325, 326 ЦПК України.

Заявник посилався на те, що отримав рішення суду апеляційної інстанції за 8 днів до закінчення строку касаційного оскарження. Касаційну скаргу було подано з пропуском строку, встановленого статтею 325 ЦПК.

Ухвалою ВССУ було відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою прокурора у зв’язку з пропуском без поважної причини строку на касаційне оскарження.

Задовольняючи заяву, ВСУ зазначив, що відповідно до статті 129 Конституції України в редакції, яка була чинною на час постановлення рішення суду касаційної інстанції, однією з основних засад судочинства є забезпечення касаційного оскарження рішення суду, а відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечено судовими процедурами, які повинні бути справедливими.

Згідно із частиною першою статті 218 ЦПК України рішення суду або його вступна та резолютивна частини проголошуються негайно після закінчення судового розгляду і прилюдно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Головуючий роз’яснює зміст рішення, порядок і строк його оскарження. У разі проголошення тільки вступної та резолютивної частин судового рішення суд повідомляє, коли особи, які беруть участь у справі, зможуть ознайомитися з повним рішенням суду.

Відповідно до статті 222 ЦПК України копії повного рішення суду видаються особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення. У разі проголошення тільки вступної та резолютивної частин судового рішення, особам, які брали участь у справі і були присутні у судовому засіданні, негайно після його проголошення видаються копії судового рішення з викладом вступної та резолютивної частин.

Якщо недотримання строків касаційного оскарження було зумовлене діями (бездіяльністю) суду апеляційної інстанції, зокрема повний текст судового рішення особі надіслано із значним запізненням, що значно звужує, передбачений статтею 326 ЦПК України двадцятиденний строк на складання та подання касаційної скарги, то ця обставина може бути підставою для поновлення строку на касаційне оскарження за заявою особи, яка оскаржує судове рішення (постанова ВСУ від 01.03.2017 у справі № 6-245цс17).

Аналогічну позицію ВСУ висловив і у справі № 6-3102цс16.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Квітень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13
13.04.2019 14:00:00 - Писанкарство
14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26
26.04.2019 09:30:00 - Legal Medical Forum
27 28
29 30 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
13.04.2019 14:00:00 - Писанкарство
26.04.2019 09:30:00 - Legal Medical Forum
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика