Правова практикаСудова практика

ВСУ висловився щодо поновлення строку на касаційне оскарження, пропуск якого зумовлений діями (бездіяльністю) суду апеляційної інстанції

09.03.2017 / 11:45
1867
+A
-a

ВСУ висловився щодо поновлення строку на касаційне оскарження, пропуск якого зумовлений діями (бездіяльністю) суду апеляційної інстанції

Відповідно до частини першої статті 325 Цивільного процесуального кодексу України касаційна скарга може бути подана протягом 20 днів з дня набрання законної сили рішенням (ухвалою) апеляційного суду.

Статтями 73, 325 ЦПК України передбачено, що у разі пропущення строку з причин, визнаних поважними, суддя касаційної інстанції за заявою особи, яка подала скаргу, може поновити цей строк.

Згідно зі статтею 328 ЦПК України якщо заяву не подано особою у зазначений строк або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження визнані неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження.

На практиці непоодинокими є випадки несвоєчасного направлення (видачі) судом апеляційної інстанції учасникам процесу копії рішення суду. Копія такого рішення може бути отримана до закінчення строку на касаційне оскарження, але у скаржника залишається декілька днів на підготовку касаційної скарги.

ВССУ не завжди визначає такі обставини як підставу для поновлення строку касаційного оскарження та відмовляє у відкритті касаційного провадження.

ВСУ розглядалась заява заступника Генерального прокурора щодо неоднакового застосування касаційним судом статей 73, 222, 325, 326 ЦПК України.

Заявник посилався на те, що отримав рішення суду апеляційної інстанції за 8 днів до закінчення строку касаційного оскарження. Касаційну скаргу було подано з пропуском строку, встановленого статтею 325 ЦПК.

Ухвалою ВССУ було відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою прокурора у зв’язку з пропуском без поважної причини строку на касаційне оскарження.

Задовольняючи заяву, ВСУ зазначив, що відповідно до статті 129 Конституції України в редакції, яка була чинною на час постановлення рішення суду касаційної інстанції, однією з основних засад судочинства є забезпечення касаційного оскарження рішення суду, а відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечено судовими процедурами, які повинні бути справедливими.

Згідно із частиною першою статті 218 ЦПК України рішення суду або його вступна та резолютивна частини проголошуються негайно після закінчення судового розгляду і прилюдно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Головуючий роз’яснює зміст рішення, порядок і строк його оскарження. У разі проголошення тільки вступної та резолютивної частин судового рішення суд повідомляє, коли особи, які беруть участь у справі, зможуть ознайомитися з повним рішенням суду.

Відповідно до статті 222 ЦПК України копії повного рішення суду видаються особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення. У разі проголошення тільки вступної та резолютивної частин судового рішення, особам, які брали участь у справі і були присутні у судовому засіданні, негайно після його проголошення видаються копії судового рішення з викладом вступної та резолютивної частин.

Якщо недотримання строків касаційного оскарження було зумовлене діями (бездіяльністю) суду апеляційної інстанції, зокрема повний текст судового рішення особі надіслано із значним запізненням, що значно звужує, передбачений статтею 326 ЦПК України двадцятиденний строк на складання та подання касаційної скарги, то ця обставина може бути підставою для поновлення строку на касаційне оскарження за заявою особи, яка оскаржує судове рішення (постанова ВСУ від 01.03.2017 у справі № 6-245цс17).

Аналогічну позицію ВСУ висловив і у справі № 6-3102цс16.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правопорядок і парамілітарні формування donum auctoris Правопорядок і парамілітарні формування
Правопорядок є однією з надскладних і надважливих категорій, які характеризують власне право і його буття
Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань Феміда Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань
У межах спільної наради суддів Касаційного адміністративного суду за участю голів апеляційних та окружних адмініс...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Березень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
17 18
19 20 21 22
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ЗАХОДИ
16.03.2018 09:00:00 - I Судовий форум ААУ
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика