Юридичний супровід бізнесу
Правова практикаСудова практика

Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна

15.09.2017 / 17:55
3058
+A
-a

Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна

Суди розглядали спір між особою та міською радою з приводу визнання права власності в порядку спадкування за заповітом.

Позивач зазначав, що після смерті його тітки відкрилася спадщина, до складу якої входить квартира. Відповідно до заповіту він є єдиним спадкоємцем та звернувся до приватного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Постановою нотаріуса позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності в порядку спадкування за заповітом, оскільки не були надані документи, які підтверджують місце відкриття спадщини.

За направленими нотаріусом запитами неможливо було встановити місце реєстрації проживання спадкодавця, а також осіб, що були зареєстровані у квартирі, оскільки будинок не знаходиться на балансі будь-якої житлово-експлуатаційної організації, а також не знаходиться на балансі житлово-будівельного кооперативу.

Суд першої інстанції задовольнив позов особи та визнав за позивачем право власності на квартиру в порядку спадкування. Суд зазначив, що в ході розгляду справи встановити постійне місце проживання померлої не виявилось можливим, у зв’язку з відсутністю відповідної інформації у житлово-експлуатаційних організаціях, житлово-будівельних кооперативах, міській раді та територіальних органах Державної міграційної служби України. А відповідно до наявних матеріалів справи вбачається, що спадкодавець є власницею квартири. Тому, відповідно до вимог ч.2 ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини після померлої є місцезнаходження нерухомого майна останньої.

Міська рада з рішенням суду не погодилась та оскаржила його в апеляційному та касаційному порядку. Міська рада додатково посилалась на пропуск 6 місячного строку прийняття спадщини. Проте суди наступних інстанцій залишили рішення суду без змін.

Апеляційний суд вказав, що жодна установа, яка перебрала на себе повноваження щодо здійснення реєстрації, зняття з реєстрації осіб, або яка здійснювала ці повноваження не надала відповіді щодо зареєстрованих осіб, а фактично формально відмовила. Крім того, після відкриття спадщини позивач зберігав спадкове майно, користувався квартирою і сплачував комунальні послуги, що підтверджує те, що він спадщину прийняв, від неї не відмовлявся, а тому відсутні підстави для визнання її відумерлою.

Залишаючи в силі рішення судів першої та апеляційної інстанцій, ВССУ вказав, що перевіривши належним чином підставність відмови нотаріуса, суди дійшли правильного висновку, що вона є безпідставною, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 1221 ЦК України, якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, тобто місцем відкриття спадщини після померлої є місцезнаходження належного їй на праві власності нерухомого майна – квартири (ухвала ВССУ від 07.09.2017 у справі № 638/11373/16-ц).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Невідворотність покарання в українському праві donum auctoris Невідворотність покарання в українському праві
Право набуває здатності виконати соціальні функції внаслідок чималої кількості чинників, серед яких не другорядни...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство Справа Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство
Щоб відвернути підозру від себе чи приховати докази та факти, люди вибудовують плани та вигадують справжні історі...
Червень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
2 3
4 5 6 7
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
ЗАХОДИ
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика