Правова практикаСудова практика

Якщо позивач вказує на невідповідність положень правового акту ВРУ нормам Конституції, справа не розглядається адміністративним судом

25.07.2017 / 14:55
1720
+A
-a

Якщо позивач вказує на невідповідність положень правового акту ВРУ нормам Конституції, справа не розглядається адміністративним судом До Вищого адміністративного суду України звернулась особа з позовом до Верховної Ради України про визнання незаконними частини першої Додатку № 1 та пункту «а» Додатку № 2 до постанови ВРУ від 17 червня 1992 року № 2471-XII «Про право власності на окремі види майна».


Позивач вказував, що зброя як річ, може вільно перебувати в цивільному обороті, а обмеження підзаконними нормативно-правовими актами оборотоздатності речей є незаконним. Також позивач зазначив, що оскаржувані правові акти не відповідають статті 41, пункту 7 статті 92 Конституції України.

Вищий адміністративний суд України відмовив особі у відкритті провадження у зв’язку з тим, що справа належить до Конституційної юрисдикції та не підвідомча ВАСУ.

Суд зазначив, що в адміністративні суди в порядку адміністративного судочинства не можуть бути оскаржені і переглянуті правові акти ВРУ щодо їх конституційності. Проте у справах щодо оскарження підзаконних актів інших суб’єктів владних повноважень адміністративний суд може перевіряти їх відповідність Конституції України, міжнародним договорам, ратифікованим в Україні, законам України та іншим правовим актам вищої юридичної сили.

Оскільки позивач посилався на те, що частина перша Додатку №1 та пункт «а» Додатку № 2 до Постанови не відповідають Конституції України, тобто порушують його особисті немайнові права, передбачені Конституцією України, розгляд цього питання віднесений до юрисдикції Конституційного Суду України.

Позивач не погодився з рішенням ВАСУ та звернувся до Верховного Суду України з заявою, в якій зазначив про відмову у реалізації права на судовий захист.

ВСУ відмовив у задоволенні заяви та вказав, що Кодекс адміністративного судочинства України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб’єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів. Не поширюють свою дію ці положення на правові ситуації, що вимагають інших юрисдикційних форм захисту від стверджувальних порушень прав чи інтересів.

ВСУ зазначив, що ВРУ за своєю природою є представницьким органом державної влади і здійснює законодавчу владу. Визначення ВРУ єдиним органом законодавчої влади означає, що жоден інший орган державної влади не уповноважений приймати закони.

У Рішенні від 27 березня 2002 року № 7-рп/2002 Конституційний Суд України визначив, що за змістом положень статей 85, 91 Конституції України ВРУ приймає закони, постанови та інші правові акти. Вони є юридичною формою реалізації повноважень єдиного органу законодавчої влади в Україні та відповідно до частини другої статті 147, частини першої статті 150 Конституції України є об’єктом судового конституційного контролю.

А у Рішенні від 29 серпня 2012 року № 16-рп/2012 Конституційний Суд України зазначив що юридичні форми реалізації повноважень ВРУ, Президентом України, Вищою радою юстиції та Вищою кваліфікаційною комісією суддів України мають важливе значення для держави та суспільства, стосуються прав і свобод громадян, формування і функціонування суддівського корпусу Приймати рішення та давати висновки у справах щодо конституційності законів та інших правових актів ВРУ уповноважений лише Конституційний Суд України (постанова ВСУ від 27.06.2017 у справі № 21-1441а16).


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правовий цинізм: шлях до самознищення donum auctoris Правовий цинізм: шлях до самознищення
Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляєтьс...
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останнім...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – значн...
Жовтень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
04.10.2018 09:30:00 - Арбітражні Дні GIAC
5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
04.10.2018 09:30:00 - Арбітражні Дні GIAC
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика