Представництво інтересів в судах
Правова практикаСудова практика

Якщо у довіреності на продаж майна визначено умови продажу, при оцінці дій представника суд повинен перевірити дотримання цих умов

31.01.2019 / 16:24
1431
+A
-a

Якщо у довіреності на продаж майна визначено умови продажу, при оцінці дій представника суд повинен перевірити дотримання цих умов

До господарського суду звернулась засновник приватного підприємства з позовом про визнання недійсними договорів купівлі-продажу земельних ділянок. Позивач зазначала, що договори купівлі-продажу підписані представником без належних повноважень. А балансова вартість майна визначена в довідках, де підпис засновника викликає сумнів у його достовірності, та є настільки низькою, що не відповідає ні дійсності, ні інтересам позивача та підприємства.

Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили у задоволенні вимог. Суди виходили з того, що довіреністю уповноважено представника представляти інтереси з питань, що пов'язані з продажем спірних земельних ділянок за ціною не нижче балансової вартості, визначеної на день продажу, у тому числі підписувати договори купівлі-продажу. Суди дійшли висновку, що представник при укладенні спірних договорів діяла в межах наданих їй довіреністю повноважень, у зв'язку з чим відсутні правові підстави, визначені зокрема ст. 215 ЦК України, для визнання оспорюваних договорів недійсними, повернення земельних ділянок підприємству та скасування державної реєстрації права власності на ці земельні ділянки.

На вимогу суду нотаріусом було надано довідки про балансову вартість земельних ділянок, які підписані від імені директора підприємства та з відбитком круглої печатки підприємства, що відповідає вартості придбання підприємством земельних ділянок.

Відповідач покликався на те, що матеріалами справи підтверджується, що продаж земельних ділянок здійснено за ціною вищою за їх балансову вартість та вказував на схвалення угоди зі сторони підприємства, оскільки покупець здійснив повний розрахунок, зазначені кошти отримані та використані в господарській діяльності.

Верховний Суд визнав висновки судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для визнання оспорюваних договорів недійсними, повернення земельних ділянок Підприємству та скасування державної реєстрації права власності на ці земельні ділянки передчасними, а справу направив до суду першої інстанції.

ВС зазначив, що позивач дійсно видала довіреність та уповноважила особу продавати спірні земельні ділянки, проте довіреність надавала право представникам на продаж вказаних у довіреності земельних ділянок на визначених у ній умовах, зокрема ціна продажу земельних ділянок мала бути не нижчою балансової вартості, визначеної на день продажу.

А тому судами слід було перевірити дотримання представником і умови щодо визначення ціни земельних ділянок. Суди встановили, що за умовами спірних договорів купівлі-продажу балансова вартість земельних ділянок встановлена відповідно до виданих довідок, але позивач наполягає на тому, що вказані довідки вона не підписувала.

ВС зауважив, що ні апеляційним, ні місцевим господарськими судами не було з достовірністю з`ясовано вартість земельних ділянок, за якою вони відображалися в балансі підприємства на день їх продажу.

Крім того, ВС вказав на те, що суди попередніх інстанцій, не перевірили доводів позивача про укладення спірних договорів внаслідок зловмисної домовленості представника однієї сторони з другою стороною, наслідки чого встановлені ст. 232 ЦК України.

А, зазначаючи про те, що проведення повного розрахунку за договором купівлі-продажу земельних ділянок, отримання підприємством коштів та використання їх в свої господарській діяльності свідчить про схвалення підприємством спірних договорів, суди не спростували доводів позивача про те, що вказаними коштами позивач як власник та директор не розпоряджалася (постанова від 16.01.2019 у справі № 927/899/17).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом Феміда Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом
Проект «Право-Justice» надає підтримку реформ у сфері правосуддя, серед яких - перезавантаження судової влади через...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Травень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
31.05.2019 13:00:00 - Lviv Legal Business Forum
1 2
ЗАХОДИ
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
25.05.2019 10:00:00 - Forum «Legal Business for Young»
31.05.2019 13:00:00 - Lviv Legal Business Forum
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика