Відкрити фірму в Польщі
Правова практикаСудова практика

Зміна істотних умов праці за своїм змістом не тотожна звільненню у зв'язку зі зміною в організації виробництва і праці, скороченням чисельності або штату працівників

24.01.2017 / 14:53
4456
+A
-a

Зміна істотних умов праці за своїм змістом не тотожна звільненню у зв'язку зі зміною в організації виробництва і праці, скороченням чисельності або штату працівників

Вінницьким апеляційним адміністративним судом залишено без змін постанову суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування розпорядження районної державної адміністрації про звільнення працівника, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

За обставинами справи позивач проходив державну службу на посаді начальника відділу апарату райдержадміністрації. Розпорядженням райдержадміністрації реорганізовано відділи райдержадміністрації шляхом злиття у один відділ. Позивачу було запропоновано дві посади, а саме: посаду начальника відділу апарату райдержадміністрації тимчасово - на період відпустки по догляду за дитиною основного працівника, від якої позивач відмовився, та посаду головного спеціаліста, відносно якої позивач відповіді не надав. 

Після спливу двомісячного терміну з моменту попередження про наступне вивільнення позивача було звільнено з посади начальника відділу райдержадміністрації на підставі п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України у зв'язку із реорганізацією.

Погоджуючись з висновком суду першої інстанції щодо незаконності оскаржуваного позивачем розпорядження про звільнення, колегія суддів звернула увагу, що вживані у п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України поняття «ліквідація», «реорганізація», «перепрофілювання», «банкрутство», «скорочення чисельності або штату працівників» стосуються саме підприємств, установ, організацій як юридичних осіб, а не їх структурних підрозділів.

Відповідно до матеріалів справи райдержадміністрація як юридична особа ні ліквідована, ні реорганізована не була, а злиття двох відділів апарату райдержадміністрації не є ліквідацією або реорганізацією, а свідчить лише про зміну її внутрішньої (організаційної) структури.

Тому, на відміну від ліквідації чи реорганізації юридичної особи, ця обставина може бути підставою для звільнення працівників структурних підрозділів апарату райдержадміністрації згідно з п.1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України лише з підстав скорочення чисельності або штату працівників.

Поряд з цим судом встановлено, що штатна чисельність новоутвореного відділу передбачала 10 посад, тобто навпаки збільшилась на 1 посаду.

ВААС зазначено, що зміна істотних умов праці, передбачена частиною третьою статті 32 КЗпП України, за своїм змістом не тотожна звільненню у зв'язку із зміною в організації виробництва і праці, скороченням чисельності або штату працівників на підставі пункту 1 частини першої статті 40 цього Кодексу, оскільки передбачає продовження роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, але за новими умовами праці.

Також судом звернуто увагу на те, що матеріали справи не містять доказів того, що позивач, станом на момент звільнення, відмовився від запропонованої йому посади головного спеціаліста. Відповідачем не було запропоновано позивачу а ні посаду головного спеціаліста новоутвореного відділу, ні посаду начальника цього відділу.

Встановлення судом порушення відповідачем норм статей 40 та 49-2 КЗпП України стало підставою для скасування розпорядження про звільнення та поновлення позивача на посаді (ухвала ВААС від 13.12.2016 у справі № 802/1264/16-а).

.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Невідворотність покарання в українському праві donum auctoris Невідворотність покарання в українському праві
Право набуває здатності виконати соціальні функції внаслідок чималої кількості чинників, серед яких не другорядни...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Липень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18
18.07.2018 09:00:00 - Digital Finance & Technology
19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
18.07.2018 09:00:00 - Digital Finance & Technology
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика