Правова практикаСудова практика

Зобов’язання із набуття, збереження майна без достатньої правової підстави виникають і внаслідок трансформації договірних відносин

20.11.2017 / 16:10
2006
+A
-a

Зобов’язання із набуття, збереження майна без достатньої правової підстави виникають і внаслідок трансформації договірних відносин

До ВСУ з заявою про перегляд судових рішень звернувся страховик, який виплатив особі страхове відшкодування шкоди, завданої пошкодженням транспортного засобу у ДТП.

Відповідно до обставин справи особа, що постраждала у ДТП, звернулась до Приватного акціонерного товариства з заявою про виплату страхового відшкодування шкоди, завданої в результаті пошкодження транспортного засобу під час ДТП, з вини водія, цивільно-правова відповідальність якого застрахована у ПрАТ.

Позивач здійснив переказ грошових коштів на ремонт транспортного засобу відповідача. Втім постановою суду провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності водія було закрито у зв’язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Посилаючись на зазначене, позивач вважав, що страхове відшкодування відповідачу було сплачено безпідставно, а тому кошти підлягають поверненню на підставі статті 1212 Цивільного кодексу України.

Суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд та ВССУ, відмовив у задоволенні позову, оскільки спірні правовідносини врегульовані Полісом обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та мають договірний характер, що виключає можливість застосування статті 1212 ЦК України.

Страховик, посилаючись на наявність рішення ВССУ, в якому інакше застосовано норми матеріального права, звернувся до Верховного Суду України.

Так, у наданому ПрАТ для порівняння рішенні ВССУ дійшов висновку про те, що особа зобов’язана повернути грошові кошти страховій компанії, якщо підстава, на якій кошти були набуті, відпала у зв’язку із ухваленням судового рішення про закриття провадження у справі про притягнення водія до адміністративної відповідальності за статтею 124 КпАП України за відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.

ВСУ частково задовольнив заяву Приватного акціонерного товариства, скасував судові рішення, а справу передав на новий розгляд до суду першої інстанції.

ВСУ зазначив, що відмовляючи в задоволенні позову, суд залишив поза увагою вимоги пункту 3 частини третьої статті 1212 ЦК України, відповідно до яких положення глави 83 цього Кодексу застосовуються також до вимог про повернення виконаного однією із сторін у зобов’язанні.

Також суд належним чином не з’ясував, чи відбулась страхова подія, чи настав обов’язок страховика з виплати страхового відшкодування за полісом страхування.

У правовому висновку у постанові від 04.10.2017 у справі № 6-1216цс17 Верховний Суд України роз’яснив, що сутність зобов’язання із набуття, збереження майна без достатньої правової підстави полягає у вилученні в особи – набувача частини її майна, що набута поза межами правової підстави, у випадку якщо правова підстава переходу відпала згодом, або взагалі без неї – якщо майновий перехід не ґрунтувався на правовій підставі від самого початку правовідношення, та передання майна тій особі – потерпілому, яка має належний правовий титул на нього.

ВСУ зауважив, що зобов’язання із набуття, збереження майна без достатньої правової підстави виникають також у зв’язку з договірними правовідносинами, що існували раніше, як результат їх трансформації.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правопорядок і парамілітарні формування donum auctoris Правопорядок і парамілітарні формування
Правопорядок є однією з надскладних і надважливих категорій, які характеризують власне право і його буття
Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань Феміда Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань
У межах спільної наради суддів Касаційного адміністративного суду за участю голів апеляційних та окружних адмініс...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Березень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
17 18
19 20 21 22
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ЗАХОДИ
16.03.2018 09:00:00 - I Судовий форум ААУ
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика