Правова практикаСудова практика

Зобов’язання із набуття, збереження майна без достатньої правової підстави виникають і внаслідок трансформації договірних відносин

20.11.2017 / 16:10
3122
+A
-a

Зобов’язання із набуття, збереження майна без достатньої правової підстави виникають і внаслідок трансформації договірних відносин

До ВСУ з заявою про перегляд судових рішень звернувся страховик, який виплатив особі страхове відшкодування шкоди, завданої пошкодженням транспортного засобу у ДТП.

Відповідно до обставин справи особа, що постраждала у ДТП, звернулась до Приватного акціонерного товариства з заявою про виплату страхового відшкодування шкоди, завданої в результаті пошкодження транспортного засобу під час ДТП, з вини водія, цивільно-правова відповідальність якого застрахована у ПрАТ.

Позивач здійснив переказ грошових коштів на ремонт транспортного засобу відповідача. Втім постановою суду провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності водія було закрито у зв’язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Посилаючись на зазначене, позивач вважав, що страхове відшкодування відповідачу було сплачено безпідставно, а тому кошти підлягають поверненню на підставі статті 1212 Цивільного кодексу України.

Суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд та ВССУ, відмовив у задоволенні позову, оскільки спірні правовідносини врегульовані Полісом обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та мають договірний характер, що виключає можливість застосування статті 1212 ЦК України.

Страховик, посилаючись на наявність рішення ВССУ, в якому інакше застосовано норми матеріального права, звернувся до Верховного Суду України.

Так, у наданому ПрАТ для порівняння рішенні ВССУ дійшов висновку про те, що особа зобов’язана повернути грошові кошти страховій компанії, якщо підстава, на якій кошти були набуті, відпала у зв’язку із ухваленням судового рішення про закриття провадження у справі про притягнення водія до адміністративної відповідальності за статтею 124 КпАП України за відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.

ВСУ частково задовольнив заяву Приватного акціонерного товариства, скасував судові рішення, а справу передав на новий розгляд до суду першої інстанції.

ВСУ зазначив, що відмовляючи в задоволенні позову, суд залишив поза увагою вимоги пункту 3 частини третьої статті 1212 ЦК України, відповідно до яких положення глави 83 цього Кодексу застосовуються також до вимог про повернення виконаного однією із сторін у зобов’язанні.

Також суд належним чином не з’ясував, чи відбулась страхова подія, чи настав обов’язок страховика з виплати страхового відшкодування за полісом страхування.

У правовому висновку у постанові від 04.10.2017 у справі № 6-1216цс17 Верховний Суд України роз’яснив, що сутність зобов’язання із набуття, збереження майна без достатньої правової підстави полягає у вилученні в особи – набувача частини її майна, що набута поза межами правової підстави, у випадку якщо правова підстава переходу відпала згодом, або взагалі без неї – якщо майновий перехід не ґрунтувався на правовій підставі від самого початку правовідношення, та передання майна тій особі – потерпілому, яка має належний правовий титул на нього.

ВСУ зауважив, що зобов’язання із набуття, збереження майна без достатньої правової підстави виникають також у зв’язку з договірними правовідносинами, що існували раніше, як результат їх трансформації.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правовий цинізм: шлях до самознищення donum auctoris Правовий цинізм: шлях до самознищення
Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляєтьс...
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останнім...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – значн...
Жовтень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
04.10.2018 09:30:00 - Арбітражні Дні GIAC
5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
04.10.2018 09:30:00 - Арбітражні Дні GIAC
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика