Правова практикаПрокурорська практика

Прокуратура Рівненщини цього року повертає 1300 га на 43 млн грн

27.09.2017 / 11:05
367
+A
-a

Прокуратура Рівненщини цього року повертає 1300  га на 43 млн грн

У статті 14 Конституції України та у статті 1 Земельного кодексу України закріплено положення: земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених законодавством. 

Та не завжди зазначені органи, а також суб’єкти різних форм власності демонструють у цьому питанні законослухняність. Здебільшого землею намагаються користуватися не у визначеному законодавством порядку, а всупереч чинним правовим актам.  Для органів прокуратури це є вагомою підставою, щоб представницьку діяльність у сфері земельних правовідносин вважати пріоритетним напрямом роботи.

На вказаному напрямку прокуратурою Рівненщини проведеною у 2017 році роботою досягнуто певних результатів.

У період з січня по вересень 2017 року органи прокуратури області пред’явили позови на захист від неправомірного посягання 3 501 га земель вартістю 117 млн грн. Вже судами задоволено позовів щодо земель загальною площею понад 1300 га вартістю 43 млн грн, реально повернуто 1145 га земель.

Заходи представницького характеру, зокрема, активно вживались у зв`язку із систематичною несплатою орендної плати, закінченням строків дії дозвільних документів, порушенням вимог законодавства при укладенні відповідних договорів, повернення земельних ділянок у власність держави або громади.

Наприклад, серед найбільш резонансних позовів у сфері земельних відносин є позов органів прокуратури, за яким Рівненської судом постановлено повернути державі з незаконного володіння цінні землі вартістю 12,2 млн. грн. Прокурори з'ясували, що у 2015 році закінчився договір оренди 4,5 га земель промисловості, укладений між Сарненською міською радою та одним і публічних акціонерних товариств, однак орендарем не було здійснено жодних заходів щодо поновлення (пролонгування) відповідного договору або повернення земельної ділянки у власність держави.

За результатами позовної діяльності прокуратури розірвано між Березнівською районною державною адміністрацією та двома агрофірмами договорів оренди трьох земельних ділянок загальною площею 166 га. Несумлінних орендарів позбавлено права користування землями, що розташовані за межами сіл Поліське, Балашівка та Прислуч Березнівського району, через те, що останні усунулися від виконання договірних зобов’язань та тривалий час не сплачували орендні платежі за користування землею, що призвело до ненадходження до бюджету значних сум коштів.

За аналогічних підстав після втручання Сарненської місцевої прокуратури державі реально повернуто приватною структурою за актами приймання-передачі понад 560 га земель вартістю 6,3 млн. грн. Остання не лише  не сплачувала орендну плату за користування земельними ділянками, але й не здійснила жодних дій з обробки землі, яка надавалась для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Широкому загалу відомо, привабливість земель водного фонду та рекреаційного призначення створює умови для непоодиноких порушень законодавства при їх відведенні та використанні, здійснення на них незаконної забудови. На такі порушення прокуратура Рівненщини  теж невідкладно реагувала. Зокрема, лише після вжиття прокурорами своєчасних заходів реагування судом постановлено повернути державі водосховище «Сосно», вартість якого становить 7,3 млн. грн. У суді доведено, що водним об’єктом площею 230 га користувалося фермерське господарство на підставі незаконно прийнятого сільською радою рішення та укладеного між сторонами договору про управління майном, тоді як згідно з вимогами Водного та Земельного кодексів України такі об’єкти повинні надаватись обласною державною адміністрацією лише на умовах оренди.

Представницькими заходами на території Великомидської сільської ради Костопільського району захищено землі, на яких видобувають надра. Так встанолено, що товариство з обмеженою відповідальністю продовжувало користуватися 34 га землі, незважаючи на те, що строки дії спеціального дозволу на користування надрами та договору оренди землі закінчився. З метою захисту інтересів держави прокуратура через суд домоглася  витребування земель вартістю 755 тис грн з незаконного володіння.

У представницькій діяльність прокуратури щодо захисту інтересів громадян та держави у сфері земельних відносин немає другорядного, кожен крок має важливе значення, кожна деталь вимагає вжиття своєчасних, принципових та ефективних заходів реагування, спрямованих на реальне усунення порушень, відшкодування завданих збитків, притягнення до відповідальності як конкретних користувачів та розпорядників землі, так і посадових осіб відповідних контролюючих органів, якими не забезпечено виконання наданих повноважень щодо охорони і раціонального використання земель. 

Сьогодні у провадженні судів залишаються на розгляді позови органів прокуратури про повернення ще 1067 га земель вартістю майже 39,4 млн грн.

Загалом упродовж 2017 року під час здійснення прокуратурою представницької діяльності виявлено 5 фактів про вчинення кримінальних правопорушень у сфері земельних відносин, у зв’язку з чим розпочаті кримінальні провадження.

Безцінні землі Рівненщини потребують сьогодні особливого захисту, тому прокурори у межах наданих повноважень, аби унеможливити та запобігати незаконним земельним оборудкам, вживають і будуть вживати усі можливі заходи та реагувати на виявлені порушення. Робота із зазначених питань триває, повідомляє прес-служба прокуратури області за матеріалами

Управління представництва інтересів громадянина або держави в суді

прокуратури Рівненщини.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи можуть бути в Україні ефективними  антикорупційні органи? donum auctoris Чи можуть бути в Україні ефективними антикорупційні органи?
Ефективність будь-якого державного інституту, у тому числі правоохоронних органів, полягає у досягненні мети, яка...
Про нововведення у кримінальному процесуальному законодавстві - на круглому столі в Івано-Франківську суддя Верховного Суду Надія Стефанів Феміда Про нововведення у кримінальному процесуальному законодавстві - на круглому столі в Івано-Франківську суддя Верховного Суду Надія Стефанів
14 квітня в Івано-Франківську пройшов круглий стіл, під час якого проаналізовано основні зміни до Кримінального п...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Квітень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20
20.04.2018 09:00:00 - Legal Medical Forum
21 22
23 24 25 26 27
27.04.2018 09:30:00 - Право&Бізнес
28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.04.2018 09:00:00 - Legal Medical Forum
27.04.2018 09:30:00 - Право&Бізнес
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика