ВиданняУкраїнські видання

Правові основи воєнної безпеки України

22.01.2017 / 12:34
1653
+A
-a

Правові основи воєнної безпеки України

Правові основи воєнної безпеки України: монографія / Є. Л. Стрельцов, С. Т. Полторак, Ю. В. Аллеров, О. В. Кривенко, П. П. Богуцький: відп. ред. Є. Л. Стрельцов. – Львів: НАСВ, 2016. – 188 с.

ISBN 978-966-2699-60-9

Забезпечення воєнної безпеки громадян, суспільства, держави є складним і тривалим процесом, що формується за рахунок значної кількості чинників, які стосуються економічних, політичних, гуманітарних, науково-технічних, правових та інших факторів розвитку і діяльності усього соціуму.

Сучасна історія державотворення в Україні не оминула проблему воєнної безпеки. Упродовж усього періоду нашої  незалежності чимало державних програмних і правових документів відображали тією чи іншою мірою питання забезпечення воєнної безпеки. До вирішення цього складного і важливого завдання звертались представники багатьох державних інституцій, науковці та інші фахівці. Проте вирішення усіх без винятку питань воєнної безпеки упродовж попередніх років було недостатнім, що не дозволило українському суспільству убезпечитись від загроз воєнного характеру. Більш того, видимість вирішення проблеми воєнної безпеки, яка проголошувалася суспільству, не забезпечувала і не могла забезпечити дійсної воєнної безпеки.

Дослідження проблеми воєнної безпеки необхідно розпочинати з чіткого розуміння того, що воєнна безпека належить до системи національної безпеки України, є її невід’ємною складовою, у зв’язку з чим вирішення питань такої безпеки у загальному  поєднанні та узгодженості дає змогу закономірно вийти на той рівень, який має забезпечувати цивілізаційний розвиток українського суспільства. У свою чергу  це не виключає, а навпаки, потребує виділення воєнної безпеки в окремий напрям, який передбачає використання економічних, політичних, гуманітарнихі правових можливостей держави,суспільства в їхній системній єдності.

Воєнна безпека обов’язково потребує необхідного правового регулювання, насамперед, визначення у чинному законодавстві правових начал, принципів, які упорядковують відносини громадян, суспільства і держави щодо забезпечення воєнної безпеки. Водночас без стратегічного бачення шляхів і способів забезпечення воєнної безпеки реалізувати визначені законодавством вимоги, норми, положення неможливо. Саме тому такими важливими концептуальними документами є Стратегія національної безпеки і Воєнна доктрина України.

Наявність необхідних та якісних програмних документів, нормативно-правових актів потребує відповідних заходів щодо їхньої реалізації.

Головним інститутом держави, завдяки якому забезпечується воєнна безпека, є Збройні Сили. Розвиток Збройних Сил України потребує стратегічного планування, з урахуванням усіх об’єктивних труднощів у вирішенні таких завдань. Вказаний підхід є необхідним не тільки для визначення перспективи успішного розвитку, але й для правильних висновків, які важливо зробити з тих помилок, прикладів бездіяльності і, навіть, навмисного створення  перешкод для ефективного застосування Збройних Сил України з тим, щоб суверенітет, територіальна цілісність нашої держави були сьогодні надійно збережені та захищені.

Помітну роль у забезпеченні воєнної безпеки відіграє Національна гвардія України, яка успішно пройшла процес  формування, а в сучасних умовах знаходиться у стані подальшого організаційного розвитку, удосконалення функціональних спроможностей за рахунок більш якісного підходу до організаційно-штатного комплектування, оснащення, бойової підготовки.

Збройна агресія проти України та вимушене воєнне протистояння терористичним угрупованням на Сході держави засвідчують гостру необхідність переосмислення ставлення до вирішення проблем воєнної безпеки України, що наразі відбувається на усіх рівнях державної влади.

Необхідним є більш ґрунтовне ставлення до правового вирішення організаційних проблем військово-правового характеру. До них відносяться утворення та організація діяльності таких правових інститутів, що безпосередньо впливають на антропологічні чинники воєнної безпеки, зокрема, системи військових правоохоронних органів і системи військового правосуддя з урахуванням особливостей предметного наповнення і суб’єктного складу воєнної сфери суспільства.

Правові питання воєнної безпеки в усьому комплексі є не лише актуальними для сучасної України, але й мають загальнолюдське значення. Практично усі розвинуті держави вирішили такі питання, використовуючи набутий світовий  досвід, та  ураховуючи особливості національних правових систем. Важливим є не привнесення і механічне застосування інших організаційно-правових та інституційних елементів у власній правовій системі, а розбудова з урахуванням передового світового досвіду. Таким є вірний шлях для успішного розвитку та удосконалення національної воєнної безпеки.

Саме з урахуванням вказаних положень була підготовлена монографія, в якій досліджуються комплекс взаємопов’язаних питань, що стосуються поняття та ознак воєнної безпеки у системі національної безпеки України, нормативно-ціннісне обґрунтування воєнної безпеки у військовому праві; інституційно-правове забезпечення воєнної безпеки у військовій правоохоронній системі.

Видання розраховане на осягнення правового виміру воєнної безпеки як складного міждисциплінарного інституту, буде корисним не лише науковцям, юристам, які спеціалізуються і практикують у сфері права, але й командирам та військовим начальникам, які виконують практичні завдання щодо забезпечення воєнної безпеки.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи можуть бути в Україні ефективними  антикорупційні органи? donum auctoris Чи можуть бути в Україні ефективними антикорупційні органи?
Ефективність будь-якого державного інституту, у тому числі правоохоронних органів, полягає у досягненні мети, яка...
Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань Феміда Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань
У межах спільної наради суддів Касаційного адміністративного суду за участю голів апеляційних та окружних адмініс...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Березень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
17 18
19 20 21 22
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
23 24 25
26 27 28
28.03.2018 19:00:00 - US securities law: Deep dive
29 30 31 1
ЗАХОДИ
16.03.2018 09:00:00 - I Судовий форум ААУ
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
28.03.2018 19:00:00 - US securities law: Deep dive
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика