НовиниУкраїна

Судовий збір, сплачений через помилку судді, пропонують повертати

18.11.2016 / 16:08
1352
+A
-a

   Судовий збір, сплачений через помилку судді, пропонують повертати

16 листопада 2016 року у Верховній Раді України зареєстровано законопроект № 5402 про внесення змін до статті 7 Закону України «Про судовий збір» (щодо повернення судового збору за наслідками оскарження ухвал).

Як зазначено у пояснювальній записці до документа, законопроект спрямований на запровадження нової підстави для повернення судового збору: задоволення апеляційної або касаційної скарги на ухвалу суду, задоволення заяви про перегляд ухвали суду у Верховному Суді України, якщо за наслідками задоволення скарги або заяви справа направлена на новий розгляд або для продовження розгляду.

Автори проекту пояснюють, що під час судового розгляду часто виникає необхідність оскарження ухвал, які не перешкоджають провадженню у справі, а також ухвал, які перешкоджають провадженню у справі, але не є такими, що вирішують справи по суті. Судовий збір за таке оскарження становить 1 мінімальну заробітну плату.

У випадку задоволення апеляційної, касаційної скарги, заяви про перегляд у Верховному Суді України цей судовий збір не повертається. Теоретично за наслідками судового розгляду особа, яка програла справу, повинна буде сплатити стороні, яка виграла справу, повний розмір всього сплаченого судового збору, у тому числі і збору, витраченого на оскарження ухвал. Але це призводить до вкрай не справедливих наслідків.

У пояснювальній записці наведено приклад: суд залишив позовну заяву без розгляду через повторну неявку позивача до суду. Відповідач міг бути навіть проти цього, але суд виніс ухвалу. Позивач її оскаржив, навів докази, що його не викликали в судове засідання – ухвалу скасували, а справу направили на новий розгляд. Позивач був правий, коли подав апеляцію. Але тепер якщо позивач виграє – відповідач буде винний йому не лише судовий збір за подання позовної заяви, але й судовий збір за оскарження ухвали. Хоча в даному випадку помилки припустився суд.

Ще один приклад: суд незаконно зупинив провадження у справі. Сторона оскаржила цю ухвалу і виграла. Але за наслідками всього судового розгляду ця сторона програла. Таким чином вона подала апеляційну скаргу, виграла, довела помилку суду, але судовий збір назад взагалі не отримала.

Третій приклад – позивач звернувся до суду, а суд відмовив у відкритті провадження. Позивач оскаржив таку ухвалу, сплатив мінімальну заробітну плату, виграв апеляційний розгляд – тепер у разі, якщо позивач виграє – відповідач буде винний йому цю мінімальну заробітну плату, хоча на момент, коли ця ухвала виносилася, відповідач навіть не знав про існування справи і не має жодного відношення до судової помилки.

«По суті, коли апеляційна або касаційна інстанція скасовує ухвалу і направляє справу на новий розгляд або для продовження розгляду, це є наслідком саме помилки у судовій системі. Чомусь за помилки суддів мають сплачувати сторони. На усунення цієї несправедливості і направлений законопроект», – пояснюють автори проекту.

Додамо, законопроект доповнює статтю 7 Закону України «Про судовий збір» положеннями, відповідно до яких судовий збір повертається у випадку задоволення апеляційної або касаційної скарги на ухвалу суду, задоволення заяви про перегляд ухвали суду у Верховному Суді України, якщо за наслідками задоволення скарги або заяви справа направлена на новий розгляд або для продовження розгляду

Таким чином у разі, якщо особа оскаржила ухвалу суду, виграла і справа була направлена для продовження розгляду судовий збір буде повернутий, оскільки, фактично, протилежною стороною для цієї особи був суддя, який виніс неправильне рішення, а не його процесуальний супротивник. 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Невідворотність покарання в українському праві donum auctoris Невідворотність покарання в українському праві
Право набуває здатності виконати соціальні функції внаслідок чималої кількості чинників, серед яких не другорядни...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство Справа Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство
Щоб відвернути підозру від себе чи приховати докази та факти, люди вибудовують плани та вигадують справжні історі...
Червень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
2 3
4 5 6 7
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
ЗАХОДИ
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика