НовиниУкраїна

Відбувся Другий Конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів

07.06.2017 / 14:43
1033
+A
-a

Відбувся Другий Конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів

1 червня 2017 року в Харкові розпочав роботу Другий Конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів (BBCJ) на тему: „Роль конституційних судів в тлумаченні положень національних конституцій в контексті загальновизнаних принципів та норм міжнародного права, права ЄС, рішень міжнародних судів“.

Захід організований Конституційним Судом України спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні, Німецьким фондом міжнародного правового співробітництва та за підтримки Національної академії правових наук.

У роботі Конгресу беруть участь голови та судді конституційних судів – члени Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів, а саме: України, Грузії, Республіки Молдова, Литовської Республіки, судді Конституційного Суду України у відставці, судді органів конституційної юрисдикції іноземних держав – Естонії, Латвії, Хорватії, Чехії, Чорногорії, представники міжнародних організацій та фондів, зокрема, Ради Європи, ОБСЄ, Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанська Комісія), ГУАМ, Німецького фонду міжнародного правового співробітництва (IRZ), проекту USAID, юридичної група LCF, дипломатичного корпусу, а також представники державних органів влади України, Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Харківської обласної ради, Харківської міської ради, судових установ, вчені вітчизняних та зарубіжних навчальних, наукових закладів, зокрема, Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Харківського Національного університету імені В.Н.Каразіна, Національної академії правових наук України, Регенсбурзького університету, Університету імені М. Ромеріса, Національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди, Національного університету внутрішніх справ, Академії державної пенітенціарної служби тощо.

Відкриваючи Другий конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів від імені суддів Конституційного Суду України в.о. Голови Конституційного Суду України, Голова Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів Юрій Баулін привітав учасників з початком його роботи та подякував за згоду взяти в ньому участь.

Він наголосив на важливості та актуальності обраної теми, і зупинився на тих обставинах, що зумовлюють необхідність тлумачення конституційних положень.

Крім того, Юрій Баулін розповів гостям про минуле та сучасне Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, в приміщенні якого нині відбувається Другий Конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів. „Змінювалися назви, структура, методика занять, однак незмінним лишався високий рівень викладання матеріалу та органічне поєднання освіти з науковою роботою щодо дослідження актуальних загальнотеоретичних та прикладних проблем, над якими працювали та й нині працюють фахівці зі всіх галузей права, авторитет яких відомий далеко за межами України“, – констатував Юрій Баулін.

І користуючись нагодою він побажав керівництву Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого на чолі з доктором юридичних наук, професором, академіком Національної академії правових наук України Василем Тацієм, науковим співробітникам і працівникам міцного здоров’я, доброго настрою, подальших успіхів у праці.

Зі вступним словом до учасників конгресу звернувся заступник Глави Адміністрації Президента України, секретар Конституційної Комісії Олексій Філатов, який передав вітання від Президента України Петра Порошенка і від себе особисто.

Постійний представник Верховної Ради України у Конституційному Суді України Анатолій Селіванов у своєму виступі привітав учасників Другого Конгресу Асоціації суддів, "які об᾿єдналися для того, щоб наше правосуддя було таким, яке відповідає європейським стандартам, таким, яке служить нашому суспільству". Ми всі свідомі того, що коли існує конституція, повинен бути і орган який її захищає, орган який служить суспільству, а не державі одноосібно, – підкреслив промовець. КСУ сьогодні вийшов на рівень розуміння того, що найважливіше це охорона конституції, охорона прав і свобод людини.
Анатолій Селіванов передав звернення голови Верховної Ради України Андрія Парубія з побажаннями утвердження  принципів та цінностей конституціоналізму.

До учасників заходу звернувся ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Василь Тацій. Він підкреслив, що рівень конгресу, його тематика дає можливість розглянути найважливіші питання конституційного права, а також наголосив на великому значенні Конституційного Суду в гарантуванні верховенства права та на важливості співпраці з конституційними судами інших країн.

Рішення конституційних судів сприяють утвердженню правового режиму в державі, зняттю протиріч, бо приймаються рішення, які мають вищу юридичну силу і в цьому утверджується режим законності і ми більш упевненим кроком ідемо до правової держави, – сказав промовець.

„Завдяки рішенням Конституційного Суду в країні панує і повинні панувати спокій, порозуміння, єдина відповідальність влади і підняття її ефективності. І це є важливим для забезпечення послідовної стабільної роботи в умовах глобалізованого світу“, – вважає Василь Тацій.

Перше засідання на тему: „Національна конституційна парадигма і загальновизнані принципи та норми міжнародного права і права ЄС, рішення міжнародних судів“ відкрив Голова Конституційного Суду Республіки Молдова (2011-2017 рр.) Александру Тенасе. Він щиро подякував в.о. Голови КСУ Юрію Бауліну за успішну організацію Другого Конгресу Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів і запросив до слова  Голову Конституційного Суду Литовської Республіки, Голову Всесвітньої конференції конституційного правосуддя Дейнюса Жалімаса.

Вітаючи учасників з відкриттям Другого Конгресу Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів, Дейнюс Жалімасвідзначив, що „Асоціація є символом правди та сміливості тих, хто не побоявся у важкі часи відкрито підтримати Україну, незалежність, територіальну цілісність та європейський вибір країн східного партнерства“. В цьому сила та майбутнє нашої Асоціації, – наголосив доповідач.

Свій виступ Дейнюс Жалімас присвятив питанням національної конституційної парадигмі, нормам міжнародного права та права ЄС. Голова Конституційного Суду Литовської республіки Дейнюс Жалімас зазначив: важливо імплементувати на національному рівні єдині європейські цінності, в тому числі і через практику конституційних судів. Якщо конституцію розглядати як правовий феномен (текст конституції плюс рішення конституційних судів), точно так же Конвенцію про права людини можна розглядати в нероздільної сукупності з рішеннями Євросуду. Також спікер торкнувся теми кордонів «власного розсуду» судді.

Учасники Другого Конгресу Асоціації конституційного правосуддя країн Балтійського та Чорного морів (BBCJ) обговорили актуальні питання співвідношення норм міжнародного та національного права.

2 червня продовжив роботу Другий Конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів.

Головуючий другого засідання, суддя Конституційного Суду України Віктор Кривенко висловив сподівання, що обговорення порушених питань дадуть можливість до більш ефективного застосування принципу верховенства права та розуміння його співвідношення з верховенством конституції, і запросив до слова Голову Конституційного Суду Грузії, Голову Конференції європейських конституційних судів (СЕСС) Зазу Тавадзе.

Тема виступу Голови Конституційного Суду Грузії торкалася міжнародного виміру, підтримки в практиці і діяльності грузинського суду. Доповідач також підкреслив, що завдяки Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів створено гарну платформу для судів-членів Асоціації для поглиблення співпраці, обміну інформацією про свою діяльність на користь наших спільних цілей, щоб забезпечити ефективне конституційне правосуддя.

З доповіддю також виступила Головний експерт Проекту ЄС "Підтримка Конституційного Суду Республіки Молдова", професор Університету імені М.Ромеріса, суддя Конституційного Суду Литовської Республіки (2005-2014 рр.) Тома Бірмонтієнє.

Після виступів доповідачів та експертів відбулась дискусія серед його учасників.

На завершення другого засідання відбулося обговорення проекту резолюції Конгресу.

Юрій Баулін відзначив, що робота Конгресу була плідною. Він наголосив, що під час робочих засідань у виступах і дискусіях його учасників щодо ролі конституційних судів в тлумаченні положень національних конституцій в контексті загальновизнаних принципів та норм міжнародного права, права ЄС, рішень міжнародних судів було окреслено важливі проблеми та визначено підходи до їх вирішення.

Огляд матеріалів Другого Конгресу Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів  будуть надруковані у Віснику Конституційного Суду України і видані окремою збіркою.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом Феміда Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом
Проект «Право-Justice» надає підтримку реформ у сфері правосуддя, серед яких - перезавантаження судової влади через...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Травень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
31.05.2019 13:00:00 - Lviv Legal Business Forum
1 2
ЗАХОДИ
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
25.05.2019 10:00:00 - Forum «Legal Business for Young»
31.05.2019 13:00:00 - Lviv Legal Business Forum
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика