НовиниУкраїна

12 липня відбудеться круглий стіл "Практичні аспекти правозастосування у кримінальному процесі"

07.07.2017 / 11:59
713
+A
-a

12 липня відбудеться круглий стіл "Практичні аспекти правозастосування у кримінальному процесі"

12 липня о 14:00 Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності при Національній асоціації адвокатів України проводить круглий стіл на тему: «Практичні аспекти правозастосування у кримінальному процесі».

У ході дискусії будуть розглянуті відмінності поняття «відомості, що вносяться до ЄРДР» та обставин, які підлягають розслідуванню.

Статтею 214 КПК України передбачений порядок внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, у відповідності до якого слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним, з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Термін «відомості» має певні правові ознаки, які є одночасно і кваліфікуючими. На нашу думку, відомості, які підлягають внесенню в ЄРДР, повинні мати легітимне джерело походження, та інформація, яка отримана у заявника, повинна бути належним чином оброблена та оформлена у юридично значимі факти, про які повідомляє заявник.
Відомості, які підлягають внесенню у ЄРДР мають істотну відмінність від обставин, які підлягають доведенню у процесі розслідування. Ці обставини, кримінальний процесуальний закон називає «складом кримінального правопорушення».

Практика внесення відомостей до ЄРДР нерідко створює негативну тенденцію, коли до відомостей, особа, що уповноважена їх внести у реєстр, вказує на обставини складу кримінального правопорушення без належного їх розслідування, чим завідомо порушуються права людини.

Прикладом цього є довідка ЄРДР про внесення відомостей за ст.. 190 ч.3 КК України по факту подачі адвокатом до суду документів та даних, зміст яких не відповідає дійсності, чим адвокат спричинив матеріальну шкоду заявнику у великих розмірах. Тобто, справу ще не розслідувано, а особою, яка внесла відомості до ЄРДР, уже зроблені висновки про шахрайські дії адвоката та розмір шкоди.
Така практика є не припустимою.

Також буде обговорено практику необгрунтованих підозр і відповідальність за порушення прав людини, які є її наслідком.
Приводом для проведення круглого столу за цією темою стали масові звернення до Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності при НААУ, внаслідок пред’явлення необґрунтованих підозр, на що не зважають слідчі судді.
Кричущий випадок з адвокатом О.Чебердіним, ототожнення з клієнтом набуло такого цинізму, що адвокат затриманий у процесі наданням ним правової допомоги клієнту за обставин, мовою оригіналу, «готування до злочину».
У пред’явленій підозрі відсутні відомості щодо суб’єктивної сторони складу кримінального правопорушення, у якому підозрюється адвокат – протиправне діяння – час, місце, та обставини вчинення кримінального правопорушення, та інші кричущі факти не законного втручання у адвокатську діяльність. Договір про надання правової допомоги, та обставини надання правової допомоги органом досудового розслідування та слідчими суддями розцінюються як попередній зговір.

Адвокат на підставі необґрунтованої підозри перебуває під вартою більше 2-х місяців, без визначення розміру застави.
У процесі аналізу слідчим суддею обгрунтованності підозри, на нашу думку, слід акцентувати увагу на виклад зрозумілою мовою обставин, які вказують на наявність складу кримінального правопорушення у діях особи, яка має процесуальний статус підозрюваного. Такий обов’язок покладено на слідчого суддю. Відсутність судового контролю за обгрунтованністю підозри порушує не лише права людини, а і професійні права особи, що надає правову допомогу.

Така ж практика порушення прав людини в наслідок необгрунтованності підозри іноді використовується НАБУ для посилення тиску на осіб, яких детективи підозрюють у вчиненні кримінального правопорушення.
У підозрі, на підставі якої, внаслідок, обмежуються права людини, часто бажане видається за дійсне, і адвокату складно знайти зміст у тому, що хоче сказати детектив, який складає вказаний документ.
У практиці не поодинокі випадки, коли описова частина документу суперечить резолютивній.

На думку членів Комітету, підозра повинна містити чіткий перелік обставин, якими детектив, слідчий, прокурор, та слідчий суддя зможе зробити висновок про причетність особи до скоєння кримінального правопорушення, і учасниками круглого столу пропонується випрацювати критерії зрозумілості цих документів.
Інше питання: хто несе відповідальність за обмеження прав людини внаслідок пред’явлення необгрунтованної підозри, та який механізм притягнення до відповідальності винних осіб?

До участі у заході запрошені представники Генеральної прокуратури України, Національного антикорупційного бюро України, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Національної поліції, Вищої ради правосуддя, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Апеляційного суду Одеської та Київської областей, Прокуратури Одеської області, Київського Національного університету ім. Тараса Шевченко, адвокати - члени органів адвокатського самоврядування.

Адреса проведення заходу: м. Київ, вул. Тимофія Шамрила, 23 (приміщення Ліга – Бізнес)

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові Феміда Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові
З ініціативи львівського осередку Асоціації правників України 15 лютого у Львові відбулося засідання на тему: ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Лютий 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
ЗАХОДИ
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
19.02.2019 13:00:00 - Насіннєвий форум 2019
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика