Державна регуляторна служба України проаналізувала проект постанови про порядок державного нагляду за додержанням законодавства про працю та виявила недоліки, які не дозволяють погодити документ у запропонованій Держпраці редакції. Про це повідомляється на сайті ДРС.
Фахівці ДРС вважають, що у документі не було визначено єдиний порядок державного контролю за додержанням законодавства про працю.
Порядок державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю потрібно доопрацювати, вважають у відомстві, чітко визначивши коло органів виконавчої влади, уповноважених законом на здійснення заходів державного нагляду (контролю) у даній сфері правового регулювання; форму та спосіб здійснення заходів державного нагляду (контролю); строки перевірки; підстави для проведення як планових, так і позапланових заходів; процедуру їх здійснення; вимоги до здійснення державного нагляду (контролю); критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності.
Також необхідно затвердити річні плани здійснення заходів державного нагляду, а також затвердити та оприлюднити на офіційному веб-сайті уніфіковані форми актів з переліком питань для здійснення планових (позапланових) заходів державного нагляду.
Крім того, фахівці ДРС запропонували доопрацювати Порядок з урахуванням вимог Міжнародних норм, зокрема Конвенції «Про інспекцію праці» № 81 та Конвенції «Про інспекцію праці в сільському господарстві» № 129, зокрема щодо доступу контролюючого органу лише до визначеного кола підприємств, що підлягають контролю, та перевірки виключно дотримання вимог законодавства щодо умов праці.
«Наш аналіз опублікованого Держпраці проекту постанови КМУ, яка стосується процедури проведення перевірок за додержанням законодавства про працю виявив, що цей документ не відповідає засадам регуляторної політики. Тут порушено питання не стільки інтересів роботодавців, скільки ще й питання відсутності гармонійної регламентації. Все це може дискредитувати всі сторони, роботодавцям додати проблем, інспекторів зробити церберами. Так не має бути. Інспектори з питань праці повинні бути порадниками роботодавців. Крім того, все це дискредитує місцеве самоврядування, заздалегідь налаштовуючи на ворожнечу представників місцевого самоврядування та локального бізнесу. Потрібно навпаки врегульовувати ці проблеми. Враховуючи все це, ДРС підготує рішення про відмову, але нам необхідно врегулювати проблему. Ми пропонуватимемо Мінсоцполітики або Мінекономрозвитку створити міжвідомчу робочу групу для гармонійного нормативно-правового врегулювання даного питання. Також пропонуємо залучити профспілки, широке коло громадських об’єднань, які крім критики, мають висловити й конструктивні пропозиції», – зазначила Голова ДРС Ксенія Ляпіна.
Також під час обговорення фахівці ДРС зазначили, що суб’єкт господарювання може не допускати посадових осіб органу державного нагляду та контролю до здійснення перевірки за додержанням законодавства про працю та зайнятість до затвердження відповідних нормативних документів.