НовиниУкраїна

У Amnesty International роз’яснили, чому Стамбульська конвенція важлива для українців

14.02.2017 / 15:15
982
+A
-a

У Amnesty International роз’яснили, чому Стамбульська конвенція важлива для українців

Директор Amnesty International в Україні Оксана Покальчук озвучила причини, чому Україна має ратифікувати Стамбульську конвенцію, підписантом якої Україна стала ще у 2011 році і ратифікація якої була запланована на II-ий квартал 2016 рок.

За її словами, Стамбульська конвенція зобов’язує уряди країн створити координаційний орган, який має проводити постійний моніторинг випадків всіх форм насильства:  фізичного, сексуального, психологічного або економічного, у тому числі погроз таких дій, примусу або свавільного позбавлення волі. Без огляду на те, чи відбувається це в публічному чи приватному житті.

«Так, лише за 2016 рік ми бачимо разючу різницю у статистиці кількості звернень щодо фактів домашнього насильства: до національної поліції надійшло 127 478 звернень, тоді як Міністерство соціальної політики зафіксувало 96 143 звернення. Два державні органи подають різну інформацію, таким чином зменшуючи можливість об`єктивної оцінки масштабу домашнього насильства в Україні. Це також значно сповільнює процес прийняття рішень щодо розв’язання проблеми», – зазначила вона.

Окрім того, конвенція зобов’язує державу займатись не тільки викоріненням, а й недопущенням домашнього насильства. Необхідними є законодавчі рішення, які стимулюватимуть проведення заходів з підвищення обізнаності в питаннях дотримання прав людини та забезпечення гендерної рівності. Наразі в Україні такі заходи втілюються окремими органами влади без взаємної координації, належного висвітлення, а найголовніше — без залучення безпосередньо зацікавлених сторін.

Вагомим фактором є також те, що Стамбульська конвенція зобов’язує державу створити систему комплексної та негайної допомоги жертвам домашнього насильства. Йдеться про створення невідкладних, коротко- і довгострокових спеціалізованих служб підтримки, національної лінії телефону довіри, юридичної підтримки постраждалих тощо.

Наразі в Україні лише у східному регіоні почали діяти спеціальні мобільні бригади соціальних працівників, які надають допомогу потерпілим та працюють з кривдниками. Важливо, що допомога також надається на рівні неурядових та благодійних організацій, проте ця практика досі не є системною і потребує реалізації на державному рівні.

Також, значна увага у тексті конвенції присвячена питанню притягнення винних у вчиненні насильства до відповідальності. У Кримінальному кодексі України немає окремої статті, яка встановлює відповідальність за насильство в родині, наразі діє лише такий інструмент як «захисний припис»: офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї. Так, особі на термін до 90 діб з дня погодження захисного припису може бути заборонено чинити певну дію по відношенню до жертви насильства в сім’ї, наприклад, розшукувати, відвідувати, вести телефонні переговори з нею тощо. Однак в Україні відсутні механізми контролю виконання «захисного припису».

Натомість Стамбульська конвенція зобов’язує державу гарантувати проведення правоохоронцями належного розслідування на основі свідчень потерпілих та вживати необхідних законодавчих або інших заходів для покарання за вчинення правопорушень.

«Наостанок, ратифікація Стамбульської конвенції стане запорукою подальшого реформування законодавства України (в частині боротьби проти домашнього насильства та насильства проти жінок) та свідчитиме про серйозність намірів держави наблизитися до міжнародних стандартів захисту прав людини», – резюмувала Оксана Покальчук.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і економіка в українських реаліях donum auctoris Право і економіка в українських реаліях
Економіка держави є залежною від соціальних інститутів, серед яких право відіграє важливу, а інколи вирішальну роль
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останнім...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – значн...
Листопад 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24
24.11.2018 09:00:00 - IX Criminal Law School
25
26 27 28 29 30 1 2
ЗАХОДИ
24.11.2018 09:00:00 - IX Criminal Law School
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика