Оскарження рішень органів місцевого самоврядування
НовиниУкраїна

До Ради подано законопроект про правовий статус зниклих безвісти осіб

23.11.2016 / 14:49
4125
+A
-a

До Ради подано законопроект про правовий статус зниклих безвісти осіб

У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону № 5435 «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти».

Метою законопроекту є визначення правового статусу осіб, зниклих безвісти та забезпечення правового регулювання відносин, пов’язаних з обліком цих осіб та їх розшуком, з метою максимального подолання руйнівних наслідків конфлікту

Законопроект спрямований на імплементацію міжнародних договорів з міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини щодо захисту осіб, зниклих безвісти та їх родичів, учасницею яких є Україна.

Під час розробки законопроекту за основу було взято Керівні принципи/Модельний закон щодо осіб, зниклих безвісти, розроблені Міжнародним Комітетом Червоного Хреста, що містять базові норми, призначені для використання будь-якою державою світу під час розробки законодавства, метою якого є захист осіб, зниклих безвісти.

Ці норми відображено у законопроекті з урахуванням існуючої нормативно-правової бази України.

Законопроект дає визначення поняття «особа, зникла безвісти» в контексті міжнародного гуманітарного права, закріплює права таких осіб та надає їм відповідний захист.

Таким чином, окрім вже існуючого поняття «безвісно відсутньої особи», що міститься у Цивільному кодексі України, законодавство України включатиме в себе також поняття «особи, зниклої безвісти», що є критично необхідним як у нинішній ситуації збройного конфлікту, так і у подальшому постконфліктному відновленні.

Законопроект закріплює право осіб знати про долю своїх зниклих родичів, що є базовою нормою для захисту їх прав, пов’язаних з правовим статусом особи, зниклої безвісти.

У законопроекті визначаються правові наслідки набуття правового статусу особи, зниклої безвісти, зокрема те, що набуття правового статусу особи, зниклої безвісти, не зменшує обсяг її цивільної правоздатності.

З моменту внесення особи до Реєстру за заявою родичів або інших заінтересованих осіб над майном особи, зниклої безвісти, може бути встановлено опіку в порядку, передбаченому Цивільним кодексом України. Опікун над майном особи, зниклої безвісти, здійснює управління цим майном, а також забезпечує виконання її зобов’язань за рахунок цього майна. Припинення опіки над майном особи, зниклої безвісти, відбувається у випадку скасування рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою, а також у разі оголошення її померлою.

У випадку, якщо обидва з батьків малолітньої, неповнолітньої дитини є особами, зниклими безвісти, над такими дітьми встановлюється опіка/піклування в порядку, передбаченому Цивільним кодексом України.

У випадку наявності на утриманні особи, зниклої безвісти, повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки, опіка встановлюється і над такими особами.

Набуття правового статусу особи, зниклої безвісти, не змінює її сімейного стану до моменту розірвання шлюбу за заявою другого з подружжя внаслідок визнання її безвісно відсутньою або до моменту оголошення її померлою.

За особою, зниклою безвісти, зберігається місце роботи та займана посада, але не більш ніж до моменту визнання її безвісно відсутньою чи оголошення померлою у порядку, встановленому чинним законодавством.

Законопроект також визначає процедуру розшуку осіб, зниклих безвісти – від подання заяви про розшук і до його припинення.

З метою розшуку осіб, зниклих безвісти у зв’язку зі збройним конфліктом створюється Комісія з питань осіб, зниклих безвісти – орган, що відповідає за з’ясування долі та місцезнаходження таких осіб. Передбачено запуск Єдиного реєстру даних про осіб, зниклих безвісти - як військовослужбовців, так і цивільних осіб.

Комісія буде держателем Єдиного реєстру даних про осіб, зниклих безвісти, в якому міститиметься інформація, необхідна для розшуку таких осіб, що збиратиметься з метою встановлення їх місцезнаходження та ідентифікації непізнаних останків.

На виконання своїх функцій Комісія співпрацюватиме з усіма органами державної влади, міжнародними та громадськими організаціями, що займаються питаннями осіб, зниклих безвісти. Детальне регулювання особливостей функціонування Комісії з питань осіб, зниклих безвісти, пропонується визначити відповідною постановою Кабінету Міністрів України.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань Феміда Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань
Суддя-спікер Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області В’ячеслав Мазуренко розповів ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Лютий 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
ЗАХОДИ
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика