Юридичний супровід бізнесу
НовиниУкраїна

До ЦПК хочуть внести зміни

24.04.2018 / 18:45
3020
+A
-a

До ЦПК хочуть внести зміни

У Верховній Раді України зареєстровано законопроект, яким пропонується внести зміни до Цивільного процесуального кодексу.

Проектом Закону пропонується внести зміни до статті 394 Цивільного процесуального кодексу України, виключивши з неї пункт 5 частини 2 та абзаци 2, 3, 4, 5 частини 5, а також виключити слова «визнати касаційну скаргу необґрунтованою та» в частині четвертій цієї статті для забезпечення гарантованих конституційних прав у сфері правосуддя, зменшення корупційних ризиків та вдосконалення засад судового процесу на касаційній стадії судочинства.

Як зазначається у пояснювальній записці, згідно загальноприйнятого в юридичній науці визначення касація є способом оскарження судових рішень, що набрали чинності, з підстав неправильного застосування судом норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Тобто основною ціллю касаційного провадження є дослідження правильності застосування судом норм матеріального права або порушення ним норм процесуального права. Це обумовлено встановленим базовим конституційним принципом – правом на справедливий судовий розгляд з використанням всіх національних засобів юридичного захисту, яке гарантовано статтею 55 Конституції України. 

Однак дотримання прав, передбачених статтями 55 та 129 Конституції України, все частіше здійснюється не належним чином внаслідок недосконалості положень статті 394 ЦК України, яка регламентує відкриття касаційного провадження у справі чи відмову у відкритті касаційного провадження у справі, в тому числі з підстав необґрунтованості.

Як показують дані Єдиного державного реєстру судових рішень, кількість відмов у відкритті касаційного провадження неухильно зростає. Зазначені показники не зменшились навіть і після набуття чинності нової редакції Цивільного процесуального кодексу України, незважаючи на те, що норми статті 394 ЦПК України також були вдосконалені.

Зазначена новела Цивільного процесуального кодексу України, яка могла б вдосконалити питання відкриття касаційного провадження у справі, якщо хоча б один суддя із складу колегії дійшов висновку про необхідність його відкриття, в реаліях здійснення судочинства не має практичного застосування, оскільки в переважній більшості справ, рішення приймається колегією, орієнтуючись на висновок судді-доповідача, а отже на його одноособову думку. 

Наявність вказаної норми, передбаченої чинною редакцією п.5 ч.2 та ч.5 ст. 394 ЦПК України на практиці не рідко призводить до зловживань судом касаційної інстанції своїм процесуальним правом на відмову у відкритті касаційного провадження, до застосування спрощеного підходу до касаційного перегляду у формі відмови у відкритті провадження та створює явище необґрунтованих відмов у відкритті касаційного провадження навіть при поданні достатньо обґрунтованих касаційних скарг, що порушує базові правові принципи встановлені Конституцією України та міжнародним правом.

Як показує світова практика, обґрунтованість касаційної скарги має перевірятись у відкритому судовому засіданні з наданням можливості заявнику озвучити власні доводи та надати акценти на доказах, а викладені доводи мають вивчатись вже в ході касаційного провадження, тобто після його відкриття суддею або колегією суддів. Тільки так можна досягнути основну ціль касаційного провадження – об’єктивне неупереджене дослідження у відкритому судовому засіданні правильності застосування судом норм матеріального права або порушення ним норм процесуального права та винесення відповідного рішення, як передбачено нормами Цивільного процесуального кодексу України, зокрема підрозділом 3 глави 2 Розділу V «Перегляд судових рішень».

Вважається, що колегія суддів суду касаційної інстанції саме у відкритому судовому розгляді в присутності заявника та з наданням заявнику можливості озвучити свої доводи з посиланням на докази, має надавати оцінку обґрунтованості чи відсутності обґрунтованості доводів в рамках касаційної скарги та винести, на основі надання такої оцінки, рішення по суті перегляду про задоволення касаційної скарги або відмови в її задоволенні у відповідності до ст.409 Цивільного процесуального кодексу України.

Крім того, відмова у відкритті касаційного провадження з підстав необґрунтованості касаційної скарги суперечить також і положенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: право на справедливий суд (ч.1 ст. 6 Конвенції), право на ефективний засіб юридичного захисту (ст. 13 Конвенції).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань Феміда Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань
Суддя-спікер Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області В’ячеслав Мазуренко розповів ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Січень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика