НовиниУкраїна

Форум ААУ: ліквідація як інструмент захисту

15.06.2018 / 18:47
1119
+A
-a

Форум ААУ: ліквідація як інструмент захисту

Завершився VII Всеукраїнський форум з публічного права та фінансово-банківських питань, на якому адвокати, судді, виконавці та представники державної служби обговорювали сучасний стан розвитку та актуальні проблеми реформування означеної сфери.

Форум складався із трьох сесій: «Сучасний стан банківської системи: проблемні питання та шляхи вирішення», «Актуальні питання публічного права» та «Ліквідація: інструмент захисту? Практичні кейси». Про перші дві сесії «Українське право» розповідало в попередніх публікаціях, наразі ж підсумуємо тези завершального виступу.

Сесію розпочав начальник управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту НБУ Віктор Григорчук із доповіді про судові спори, предметом яких є оскарження рішень регулятора про виведення банків з ринку.

Це питання набуло актуальності декілька років тому, коли почалась ліквідаційна процедура близько ста банків на території України. Причинами виведення банків з ринку були недостатність капіталу, порушення законодавства про боротьбу з тероризмом чи непрозора структура власності банків.

Станом на сьогодні серед 98 банків, щодо яких була застосована процедура виведення з ринку, близько 30% звернулись до суду з позовом про оскарження рішення НБУ. Основною вимогою в таких позовах є відновлення діяльності банку; можливість формулювання такої вимоги сама по собі викликає дискусії серед правників. Шляхами вирішення цієї та інших проблем в цій сфері спікер бачить вдосконалення законодавчої бази та вірне правозастосування.

Логічно продовжуючи доповідь попереднього спікера, директор АФ «Сайвена-Аудит» Олена Жукова розповіла про проблеми захисту інтересів юридичних осіб як кредиторів неплатоспроможних банків сьомої черги. Головною проблемою є те, що взагалі не відомі випадки, коли вимоги кредиторів сьомої черги задовольнялись (хоча б частково). Водночас додаткові особливості виникають у разі скасування рішень НБУ про виведення банків з ринку, про що йшлося вище, та стягнення шкоди, завданої цими діями НБУ.

Також аудитор пояснила порядок обліку цих вимог, а саме право вимоги юридичних осіб - кредиторів відображається на балансі підприємства як «дебіторська заборгованість», водночас в даному випадку вона називається «сумнівною дебіторською заборгованістю», розмір якої має складати нуль.

Ольга Білай, директор департаменту управління активами ФГВФО, продовжила дискусію на тему «Нове в продажу активів банків у ліквідації. Стратегія змін». Як зазначила спікер, у порушення норм законодавства строки проведення тимчасової адміністрації для деяких банків тривають уже більше 2 років (замість 1 місяця), що не дає в повному обсязі контролювати цю процедуру та обіг коштів.

Для більшості банків наразі триває четвертий рік ліквідації (із п'яти можливих згідно з нормами законодавства), однак досі реалізовано лише 30% активів. Окрім цього, багато активів «губиться» в процесі до реалізації, втрачається їх вартість, переоформлюється по декілька разів право власності на об'єкти тощо. Ефективних способів боротьби з цим поки що немає.

Щодо оскарження результатів торгів та як захистити власність клієнта, розповідав Олександр Удовиченко, радник «ADER HABER». Згадуючи виступ судді Верховного Суду Олени Кібенко, адвокат проаналізував постанову Верховного Суду у справі 910/12294/16 від 11.04.2018 року та звернув увагу присутніх на статус ФГВФО як недержавного органу, який не може на власний розсуд скасовувати результати торгів, оскільки лише суд може визнати правочин недійсним (а торги є правочином).

Про дещо іншу сторону, а саме про спори з банками в стадії ліквідації, розповів адвокат Олександр Черних. Серед найпоширеніших позовів на цьому етапі можна виділити такі: позови щодо ліквідації (введення тимчасової адміністрації), оскарження нікчемних правочинів (існує Постанова ВС, яка визначає юрисдикцію цих справ), позови, що стосуються заліку вимог (ч. 2 п. 8 ст. 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»), позови про припинення кредитного договору виконанням, позови щодо договорів забезпечення (нікчемність, реєстрація, добросовісні набувачі), оскарження торгів активами, стягнення сум, перерахованих ДВС, тощо.

Керуюча адвокатським бюро Ганна Шерстюк продовжила дискусію на тему відповідальності пов'язаних осіб у випадку ліквідації банку та захисту таких осіб. Як відомо, в період до 2017 року позови до пов'язаних осіб намагались подати самі вкладники, однак після прийняття відповідної постанови Верховного Суду ця практика змінилась і подальші позови почали пред'являтись ФГВФО, який є суб'єктом таких звернень. 

Водночас, за словами адвоката, новизна та недостатня врегульованість цього інституту не дає на даний час можливості в повній мірі захистити клієнта. Так, виникають питання при визначенні особи пов'язаною особою та наслідків порушення цієї процедури. Водночас, з іншого боку, важко довести вину пов'язаної особи (судовою практикою не напрацьовано підходу до визначення належних доказів цій обставині).

Завершальним виступом форуму була доповідь директора департаменту реструктуризації та стягнення заборгованості Державного ощадного банку України Арсена Мілютіна на тему фінансової реструктуризації за участі державного банку. Як відомо, новий механізм реструктуризації заборгованості юридичних осіб запрацював з 19.10.2017 року. На даний момент проведено реструктуризацію п'яти позичальників (заборгованість 4,6 млрд. грн.). У результаті реструктуризації було передано активів на загальну вартість 2 млрд грн. Наразі ініційовано ще 5 процедур (загальна сума заборгованості - приблизно 14 млрд грн.). 

Загалом форум видався інформативним, насиченим та полярним на думки (завдяки різним професіям та статусам спікерів). Обговорення наболілих питань практиками було досить емоційним, водночас у деяких випадках це дало можливість знайти консенсус між представниками різних органів та структур або, щонайменше, виявити проблеми та окреслити питання для майбутніх дискусій. 

Зозуля Наталія, "Українське право"


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові Феміда Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові
З ініціативи львівського осередку Асоціації правників України 15 лютого у Львові відбулося засідання на тему: ...
Українські Бонні і Клайд «озброєні» іграшковим пістолетом Справа Українські Бонні і Клайд «озброєні» іграшковим пістолетом
Окуті атмосферою таємничості та авантюризму, історії американських гангстерів та мафіозі минулого століття досі про...
Березень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 1
01.03.2019 13:00:00 - Odessa Legal Business Forum (LBF)
2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
ЗАХОДИ
01.03.2019 13:00:00 - Odessa Legal Business Forum (LBF)
15.03.2019 09:00:00 - II Судовий форум ААУ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика