Представництво інтересів в судах
НовиниУкраїна

Судова реформа та бренди очима патентних повірених

16.12.2017 / 09:50
1551
+A
-a

Судова реформа та бренди очима патентних повірених

Сьогодні законодавство всіх країн світу з метою якісного складання заявок на реєстрацію або патентування об’єктів інтелектуальної власності передбачає спеціальну категорію юриста в особі патентного повіреного. На практиці патентний повірений є посередником між заявником та патентним відомством. Про реформи у сфері охорони інтелектуальних прав  та проблеми, з якими стикаються патентні повірені, - в інтерв’ю з патентним повіреним, керівником патентно-юридичної компанії «Черкашин та партнери» Черкашином Валерієм Федоровичем.

- Не так давно представництво ЄС в Україні поширило заяву про незадоволення темпами реформ у сфері охорони прав інтелектуальної власності. Чи поділяєте Ви таку думку?

Якщо говорити про темпи, то тут слід порівняти поставлені урядом реформістські завдання 2016 р. та їх виконання.

Організаційні та інституціональні завдання реформи сфери охорони прав інтелектуальної власності по суті виконані. Зникла Держслужба ІВ, вилучені тролінго-утворюючі норми, приведені до європейських наші норми авторського права та їх правозастосування.

Національне патентне відомство підпорядкували іншому міністерству (Міністерству економічного розвитку і торгівлі), потік патентно-правових відносин України, у т.ч. міжнародних, з науково-освітнього керівництва переведений під економічний розвиток країни.

Але чимало поставлених завдань не досягнуто. Великі надії покладались на фахову «електронізацію» управління патентною справою, проте вона загальмована, разом з модернізацією чинного законодавства. Лобійована нині монополія адвокатів на представництво у сфері охорони прав ІВ повинна змінитися до вільних принципів представництва в суді. Шкода, що дворічні напрацювання новітнього законодавства у сфері інтелектуальної власності кількох проектів провідних фахівців Академії правових наук України (О.Орлюк, А. Дорошенко), гальмуються тепер роздумами інстанцій.

- Якщо бренд зареєстрований, чи стає він невразливим до перехвату?

Цей поширений рекламістами термін «бренд» насправді означає знаний, «розкручений» і дорогий знак (напр. Canon, Світоч), авторизований десятирічними інвестиціями у якість маркованої продукції. Початківці мають звичайний – знак для товарів та послуг (ЗТП), по суті перші 4 роки невідомий.

Саме бренди найбільш вразливі до перехвату. У нас консультуються бізнесмени-початківці з проханням порад, як пожити на чужій марці. Часто стикаємось з такими зверненнями: «Зробіть хоч на 2 роки покористуватися!». Просили зареєструвати в Україні знак МЕРСЕДЕС, АDIDAS, LAYS. Були і будуть недобросовісні намагання збирати врожай на чужому полі.

Фірмова порада: Боротись з перехватом слід моніторингом видачі подібних знаків у відповідних патентних бюлетенях, відтак подачею блокуючих заяв про припинення провадження заявки, що перешкоджає.

- Як відомо, зміни пов’язані із судовою реформою торкнулись і сфери інтелектуальної власності, зокрема йде мова про створення Вищого суду з питань інтелектуальної власності. На Вашу думку, чи вплине це на дану галузь з позитивної точки зору?

Чи вплине реформа на галузь ІВ? Вона вже вплинула достатньо.

Якщо говорити про спецсуд ІВ, то з наших судових практик стало ясно, що існуючі суди ще не навчились якісно вирішувати специфічні спори про творчі продукти. Тим більше надбудова ще не визріла до вищої кваліфікації «інтелектуальних» справ.

Наприклад, судді розпитують нас «по-секрету, як встановити елемент творчості у авторському творі?». Це свідчить про розбіжності практики і недостатнє знання закріпленої системи охороноздатності об'єктів права інтелектуальної власності.

- Чи може людина самостійно зареєструвати торгову марку в Україні без залучення фахівців, які типові помилки при цьому робить?

Так, людина може самостійно реєструвати торгову марку в Україні, без залучення відповідних фахівців, юристів. І дійсно, є такі поодинокі, нефахові і самостійні «любителі».

Як експерт з досвідом, який зареєстрував кілька сотень марок у нас і за кордоном, спостерігав помилки, дійсно типові для всіх тих, що роблять щось для себе вперше.

Насправді, йдеться про загрози фундаментальних бізнесових втрат і довгострокових правових наслідків реєстрації власника на «вічну» марку, коли вступні помилки знищують саму власність і роблять бізнес «голим», без імені та на користь конкурентам. Ось наприклад, наслідки невдалого вибору імені дитини зрозумілі всім.

Можна виділити 7 вимог доцільності реєстрації власної марки:

1) вивчити теорію асоціацій образів; 2) дослідити новизну; 3) промоніторити фонд відомих марок; 5) спрогнозувати диверсифікацію бізнесу; 6) вивчити географію маркування; 7) уточнити контрафакцію.

Обов’язковою буде і подвійна держекспертиза, тому уява про «самостійно-сільське» патентування в наш час є дитячою.

- А чи є можливість зареєструвати схожий на якийсь уже існуючий бренд? Чи є відомі Вам приклади по таких схожих брендах, які при цьому успішно діють?

Протиправні дублюючі привласнення чужих марок були і будуть. Для прикладу, Україна зареєструвала кілька десятків марок «РОКСОЛЯНА». Значить таку можливість знайшли. Можливості виростають з грошей.

Ось до прикладу Фірма «Черкашин і Партнери» мала довіреність на провадження японського клієнта, щодо знаку NINTENDO в Україні. Був гучний процес, коли член родини судді Верховного Суду України вирізав з японської коробки знак, наклеїв на заяву, подав, а Держпатент зареєстрував цю марку на власне ім’я цієї людини. Японці позивалися у суд, пославшись на те, що марка NINTENDO була зареєстрована ними у 1947 р. і просили наш суд визнати реєстрацію недійсною. Судді по черзі вирішували на користь то однієї сторони, то іншої, доки світові джерела дійшли думки про недієвість (нікчемність) захисту оспорюваних прав ІВ в Україні. Через кілька років втрутився очільник  держави і справедливість захистили.

То ж можна зробити висновок: можливо все, але правові наслідки перехвату знаку завжди є небезпечні довгими і дорогими судовими процесами.

Випадків і прикладів схожих марок (дублів), що успішно діють, багато. Існують вони з причини офіційної видачі свідоцтв з порушенням чинного законодавства за тихої згоди всіх власників на одну монополію, наприклад десятки реєстрацій назв «Карпати» на однакові послуги.

Боротися з такими протиправними діями треба в зародку, перед публікацією про фактично  злочинно-корупційну видачу свідоцтва на знак.

- Сьогодні чимало юристів перекваліфіковуються зі своїх звичних практик до практики інтелектуальної власності. На вашу думку, який шлях оптимальніший – відразу здобути освіту за спеціальністю «Інтелектуальна власність» чи перевчитися в ході практичної діяльності. Які Ваші поради для молодих юристів в цьому напрямі, які книги найактуальніші у цій галузі Ви б могли порадити?

Про шлях -  красиво  жити треба вміти. Ми у вільній країні порад.

Тридцятирічний вузівський досвід переконав нас у тому, що фах ІВ треба здобувати контрактним стажуванням у практиці патентно-правового провадження, правових експертиз, процесів і спеціалізацій за предметом регулювання: винахід – інженер, дизайн – художник, літературний твір – філолог тощо.

До прикладу, у Львові вже реалізується черговий набір стажерів у сучасну практичну школу (camp «IP TRENO-18»).

Оптимальний шлях: робота – контракт про освіту з роботодавцем – робота з укладанням знань у ВУЗі – фахівець. Ну і звичайно знання мов є обов’язковим. А ще – брати знання особисто з мудрих книг за фахом.

Які книги порадити? На жаль, книги тепер читають мало. Все заполонив Інтернет. Солідний твір і по суті: «Основи інтелектуальної власності» WIPO (англійське видання). 

Зеновія Суховерська для "Українського права"  

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові Феміда Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові
З ініціативи львівського осередку Асоціації правників України 15 лютого у Львові відбулося засідання на тему: ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Травень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5 6
7 8
08.05.2018 13:30:00 - Criminal Insanity in Canada
9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21
21.05.2018 09:30:00 - Intax Forum Ukraine
22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
ЗАХОДИ
08.05.2018 13:30:00 - Criminal Insanity in Canada
21.05.2018 09:30:00 - Intax Forum Ukraine
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика