НовиниУкраїна

КПК можуть доповнити новими гарантіями для учасників судового процесу

12.02.2016 / 09:26
2454
+A
-a

КПК можуть доповнити новими гарантіями для учасників судового процесу

Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності рекомендує парламенту прийняти за основу проект Закону № 2871 "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо забезпечення додаткових гарантій прав учасників кримінального провадження на справедливий суд)".

Відповідний  законопроект було зареєстровано у Верховній Раді у травні 2015 року, однак лише зараз профільний комітет рекомендує ухвалити його в першому читанні.

Як зазначає автор законодавчої ініціативи Ірина Луценко, проект розроблено з метою приведення у відповідність до вимог Конституції України положень чинного Кримінального процесуального законодавства України, утвердження верховенства права, належних законодавчих гарантій захисту прав і свобод людини, а також зменшення можливості учасниками кримінального провадження зловживань під час судового розгляду.

Проектом, зокрема, передбачається доповнити Кримінальний процесуальний кодекс новою статтею "Незалежність суддів та підкореність їх лише закону", згідно з якою судді, народні засідателі, присяжні при здійсненні правосуддя є незалежними і підкоряються тільки закону. Судді, народні засідателі, присяжні ухвалюють рішення у кримінальних провадженнях на підставі закону та в умовах, що виключають сторонній вплив на них.

Також проектом пропонується:

1) закріплення принципу неупередженості суддів та підпорядкованості їх лише закону:

- імплементація конституційних гарантій незалежного судочинства в процесуальному законі є продовженням поєднання та гармонізації останніх як відправних принципів відправлення правосуддя у кримінальному процесі. Крім цього, в поєднанні з запропонованими змінами щодо особливостей судового розгляду та підстав скасування судових рішень у випадках порушення визначених процесуальним законом принципів кримінального судочинства;

2) врегулювання порядку заявлення відводу/самовідводу в судовому провадженні:

- визначено порядок та суб’єктів вчинення процесуальних дій у випадках заявлення відводу/самовідводу в судовому провадженні та відповідних процесуальних рішень;

3) врегулювання питання незмінності складу суду та заміни вибулого судді з колегії суддів:

- виключення положень щодо можливості залучення до судового розгляду запасного судді усуває певну правову колізію в розумінні положень частини третьої статті 35 КПК, а також гарантує всебічне дослідження обставин справи відповідно до положень ст. 23 КПК України;

4) відмова від інституту висунення додаткового обвинувачення:

- отримання відомостей про можливу причетність обвинуваченого до вчинення іншого кримінального правопорушення, щодо якого обвинувачення не висувалось і яке тісно пов’язане з первісним кримінальним правопорушенням, та їх окремий розгляд неможливий, не повинно бути та не може бути підставою для порушення процедур визначеної процесуальним законодавством щодо проведення досудового розслідування по кожному конкретному кримінальному проступку, а відтак не повинно порушувати прав сторін та учасників процесу. З огляду на неприпустимість звуження процесуальних прав пропонується виключити право сторони обвинувачення на висунення додаткового обвинувачення під час судового розгляду;

5) додаткове регулювання питання таємниці нарадчої кімнати та гарантій незалежності суддів під час ухвалення судового рішення:

- питання забезпечення незалежності та неупередженості суду під час відправлення судочинства, а також недопустимості будь-якого стороннього впливу на суд під час знаходження в нарадчій кімнаті для ухвалення судового рішення є одним із ключових питань справедливого та ефективного правосуддя. Неможливість застосування засобів зв’язку суддями дозволить мінімізувати негативні чинники в процесі ухвалення рішення. Додатково встановлюються процесуальні обмеження щодо будь-якого обговорення обставин справи поза межами нарадчої кімнати.

Однак Головне науково-експертне управління висловило низку зауважень до поданого законопроекту та зазначило, що запропоновані у проекті норми містять надмірні уточнення, які перевантажують та ускладнюють їх сприйняття.

Зважаючи на низку висловлених зауважень, проект може бути прийнятий за основу, однак до прийняття деякі норми можуть зазнати змін.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Юридична еліта України: проблема формування donum auctoris Юридична еліта України: проблема формування
Останнім часом активно опрацьовується питання формування і діяльності юридичної або ж правової еліти суспіль...
Жовтень 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19
19.10.2017 15:00:00 - Minsk Legal Forum 2017
20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
19.10.2017 15:00:00 - Minsk Legal Forum 2017
Опитування
  • Що найбільш негативно впливає на рівень довіри до суду в Україні?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика