Юридичний супровід бізнесу
НовиниУкраїна

Кредитні спори у третейських судах: бути чи не бути

04.02.2016 / 17:14
5464
+A
-a

Кредитні спори у третейських судах: бути чи не бути

3 лютого Незалежна асоціація банків України провела круглий стіл, на якому учасники обговорили діяльність третейського суду при асоціації, а також реалії та перспективи третейського законодавства в Україні.

Під час круглого столу було озвучено, що з моменту початку дії в Україні третейських судів в 2004 році, левова частка третейських розглядів стосувалася безпосередньо спорів у сфері кредитно-фінансових відносин.

За словами Олени Коробкової, виконавчого директора НАБУ, у разі потреби стягнення кредитної заборгованості банки робили свій вибір на користь третейських судів, оскільки, по-перше, розгляд справ відбувався набагато швидше, ніж у загальних судах, по-друге, розмір третейського збору в них значно менший, ніж розмір судового збору. "Третейські суди спочатку створювалися з метою розвантажити українську судову систему, позбавивши її необхідності розгляду однотипних справ невисокого рівня складності, які виникають із досить «зрозумілих» спорів", – зазначила Олена Коробкова.

Ситуація кардинально змінилася 2 вересня 2015 року, коли Судовою палатою у цивільних справах Верховного Суду України при розгляді справи № 6-856цс15 був зроблений висновок про непідвідомчість третейським судам спорів, що виникли між банками та їх кредитними боржниками, оскільки останні є споживачами послуг банків.

До внесення відповідних змін ВСУ, згідно з нормами Закону "Про третейські суди", спорами про захист прав споживачів вважалися тільки ті, що ініційовані безпосередньо споживачами. Тому спори за позовом банку до боржника про стягнення заборгованості не вважалися справами, що стосуються захисту прав споживачів, оскільки позивачем виступав банк, а не споживач. Спірність питання полягає не в перевагах чи недоліках даної судової системи, а в тому наскільки обґрунтоване і логічне таке рішення Верховного Суду.

Відповідно до Рішення Конституційного суду України від 10 січня 2008 року №1-рп/2008 функціонування третейських судів в Україні базується не лише на засадах національного, але й міжнародного права. Відповідно, можливість передачі державою на розгляд третейських судів спорів сторін у сфері цивільних і господарських правовідносин визнана зарубіжною практикою, засновано, у тому числі, на міжнародному праві. Загальні засади арбітражного розгляду цих справ визначені Європейською конвенцією про зовнішньоторговельний арбітраж від 21 квітня 1961 року та рекомендовані державам Арбітражним регламентом Комісії ООН з права міжнародної торгівлі (ЮНСІТРАЛ) від 15 червня 1976 року. Зокрема, Конституційний суд України вважає доречним привести до відповідності з даними європейськими та міжнародними правилами арбітражу деякі норми Закону "Про третейські суди". У тому числі, мова йде про ст. 5 та ч. 1 ст. 6, якими уточнити, що з підвідомчості третейського суду виключені лише ті справи, які прямо названі у цьому законі, наприклад, справи про визнання недійсним третейського застереження, справи про стягнення заборгованості в іноземній валюті. Тобто, про розгляд справ щодо стягнення заборгованості в національній валюті мова не йде.

У світовій практиці третейські суди вже давно завоювали своє місце. Так, у США понад 60% всіх спорів розглядаються саме у третейських судах. Здавалося б, для України, яка так прагне в Європу, це ще одна можливість відповідати міжнародним стандартам ведення бізнесу. Оскільки приведення у виконання рішень третейських судів регулюється Нью-Йоркською конвенцією "Про визнання і приведення у виконання іноземних арбітражних рішень", ратифікованої понад 100 країнами.

Після обговорення, учасники круглого столу дійшли висновку, що третейські суди в Україні – єдиний на сьогодні спосіб вирішення фінансово-кредитних спорів в позасудовому порядку.


Джерело:  НАБУ
КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правовий цинізм: шлях до самознищення donum auctoris Правовий цинізм: шлях до самознищення
Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляєт...
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останн...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Вересень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
6 7 8 9
10 11
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
ЗАХОДИ
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика