НовиниУкраїна

Мін'юст не може оцінювати законність рішення суду: позиція ВАСУ

04.05.2016 / 11:19
15939
+A
-a

Мін'юст не може оцінювати законність рішення суду: позиція ВАСУ

Вищий адміністративний суд наголошує на неприпустимості публічних заяв з боку керівництва держави щодо доручення Міністру юстиції України проаналізувати діяльність суддів.

Зокрема, Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло зазначив, що, по-перше, органи виконавчої влади не наділені законними повноваженнями оцінювати законність судового рішення, а по-друге, створення дійсно демократичної та процвітаючої держави починається перш за все з поваги одне до одного.

Давати оцінку процесуальним рішенням можуть лише вищестоящі судові інстанції при перегляді судових рішень. Тобто презумпція правомірності судового рішення може бути спростована в порядку апеляційного, касаційного оскарження, дисциплінарного провадження, а також поставлена під сумнів рішенням Європейського суду з прав людини.

Олександр Нечитайло нагадує, що згідно положень статей 1 та 6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судова влада в Україні здійснюється незалежними та безсторонніми судами. Здійснюючи правосуддя, суди є незалежними від будь-якого незаконного впливу. Суди здійснюють правосуддя самостійно на основі Конституції та законів України, забезпечуючи при цьому верховенство права.

 Таким чином, судді в Україні здійснюють правосуддя відповідно до закону, керуючись при цьому своїм внутрішнім переконанням, а не побажаннями вищих посадових осіб. Втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, неповага до суду чи суддів, збирання, зберігання, використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб з метою завдання шкоди авторитету суддів чи впливу на безсторонність суду забороняється і тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Утім, останнім часом порушуються не лише положення національного законодавства, а й етичні правила поведінки, визначені на міжнародному рівні, не зважаючи на прагнення України до вступу в Євросоюз.

Cудові органи вже звертали увагу, що згідно положень Рекомендації CM/Rec (2010) 12 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов'язки, ухваленої Комітетом Міністрів Ради Європи 17 листопада 2010 року на 1098 засіданні заступників міністрів, коментуючи рішення суддів, виконавча та законодавча влада мають уникати критики, яка може підірвати незалежність судової влади або довіру суспільства до неї.

Також у рішенні Європейського суду з прав людини від 22 березня 1995 року «Прагер і Обершлік проти Австрії» зазначено необхідність враховувати особливу роль, яку відіграє у суспільстві суддівський корпус. У якості гаранта правосуддя, він повинен користуватися довірою у суспільстві, щоб успішно виконувати свої завдання. Тому необхіднозахистити таку довіру від нічим не обґрунтованих нападів.

Нагадаємо, що раніше Рада суддів України заявила, що у Мін'юсту відсутні поноваження аналізувати судові рішення.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правопорядок і парамілітарні формування donum auctoris Правопорядок і парамілітарні формування
Правопорядок є однією з надскладних і надважливих категорій, які характеризують власне право і його буття
Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань Феміда Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань
У межах спільної наради суддів Касаційного адміністративного суду за участю голів апеляційних та окружних адмініс...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Березень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
17 18
19 20 21 22
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ЗАХОДИ
16.03.2018 09:00:00 - I Судовий форум ААУ
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика