НовиниУкраїна

Мін’юст напрацював новий механізм виконання судових рішень

14.06.2018 / 18:50
1251
1
+A
-a

Мін’юст напрацював новий механізм виконання судових рішень

Міністерство юстиції презентувало законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо подолання проблеми заборгованості держави за рішеннями судів». Про це повідомила перший заступник Міністра юстиції Наталія Бернацька.

У документі прописано механізм виконання рішення у справі «Бурмич та інші проти України».

Бернацька зауважила, що механізм виконання судових рішень, закріплений Законом «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виявився неефективним. «Тому нами був розроблений, або, простіше кажучи, закон #НіБоргамДержави. Він дасть можливість вирішити наявні проблеми та удосконалити діючий на цей момент механізм», - наголосила Наталія Бернацька. Вона розповіла, що нині на виконанні в Державній казначейській службі перебуває більше171 тис. виконавчих листів на майже 4 млрд грн, в той час як у бюджеті на 2018 рік закладено на ці потреби лише 500 млн грн.

Відтак законопроектом передбачено перерозподіл видатків з бюджетної програми Мін’юсту на бюджетну програму Державної казначейської служби для цілей виконання рішень суду, які гарантовані державою. Це дасть можливість збільшити в 2 рази кількість виконаних рішень та уникнути додаткових витрат з Державного бюджету України.

«Завдяки такому збільшенню фінансування ми лише у 2018 році виконаємо рішення судів на користь майже 160 тисяч осіб, які перебувають на обліку в першій черзі», - зазначила Наталія Бернацька.

Ще однією новацією, яка захистить права стягувачів за соціальними виплатами – найбільш вразливої категорії громадян – буде встановлення черговості виконання рішень суду та збільшення компенсації за тривале невиконання рішення національного суду з 3% до 10% від присудженої суми. Однак, доплата не може перевищувати одну мінімальну зарплату, встановлену на день виплати. За її словами, таке відшкодування має покращити ситуацію осіб з позовними вимогами щодо соціальних виплат та виключить можливість несправедливого збагачення щодо осіб, які подавали господарські позови.

Вона також поінформувала присутніх, що Мін’юст разом з колегами з Уряду та Парламенту розпочинає кампанію #НіБоргамДержави, спрямовану на забезпечення підтримки всіх фракцій Верховної Ради для прийняття цього законопроекту.

За словами заступника Міністра юстиції Івана Ліщини, загальна проблема невиконання рішень національних судів в Україні виникла, переважно, через встановлення мораторіїв, які унеможливлюють виконання рішень судів у примусовому порядку щодо тих чи інших категорій господарюючих суб'єктів, брак коштів у державних підприємств, прийняття популістських «соціальних» законів, не підкріплених можливостями державного бюджету.

«Глибокий аналіз проблеми дав нам можливість не лише запровадити adhoc  механізм виконання рішення «Бурмич та інші проти України», а й зробити перші кроки в напрямку подолання  першопричин та розробки механізмів, які мають попереджувати подальше порушення прав людини у формі невиконання судових рішень», - наголосив Іван Ліщина.

«Окрім цього, новий закон запровадить норму, за якою розширюються повноваження державного виконавця щодо визначення суми заборгованості за рішеннями судів зобов'язального характеру у грошовому еквіваленті, що дозволить здійснювати виплати за такими рішеннями», - додав Іван Ліщина.

Наступними кроками буде скасування мораторіїв та інших заходів, що перешкоджають виконавчим провадженням щодо державних підприємств, запровадження системи моніторингу законопроектів та чинного законодавства щодо встановлення додаткових пільг, а також можливості державного бюджету з метою запобігання прийняттю законів, що передбачають видатки, які перевищують можливості бюджету, вдосконалення процедури порушення цивільного провадження проти державних підприємств щодо відшкодування коштів, що сплачуються з державного бюджету, встановлення системи постійного моніторингу рішень про стягнення коштів з держави з метою запобігання нових хвиль масових позовів проти держави.

КОМЕНТАРІ  1 + Додати коментар
Сергій
Бажано, що б при формуванні бюджету країни також бралося до уваги і можливості державного бюджету на виплату великих зарплат чиновникам у владі. Якось не чесно здійснюється розподіл державного бюджету – все собі коханим, а все що залишається - вже для людей, які і формують цей бюджет.  Рішення у справі «Бурмич та інші проти України»  [B][U]є частиною[/U][/B] процедури виконання пілотного рішення по справі «Юрій Миколайович Іванов проти України, №40450/04, 15 жовтня 2009 року. Так записано у рішенні , яке надійшло на адресу позивачів. Відповідно до рішення [B][U]відшкодування[/U][/B] за системну проблему, встановлену в рішенні по справі Іванов, має бути надано в рамках процедури виконання під наглядом Комітету Міністрів Ради Європи. Тобто розмір сатисфакції [B]повинен бути виплачено[/B] у розмірі, який вже було встановлено у пілотному рішенні, а не як пропонують в черговий раз чиновники від влади - по шахрайські - в розмірі однієї мінімальної зарплати, встановленої на день виплати.
Право і економіка в українських реаліях donum auctoris Право і економіка в українських реаліях
Економіка держави є залежною від соціальних інститутів, серед яких право відіграє важливу, а інколи вирішальну роль
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останнім...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – значн...
Листопад 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24
24.11.2018 09:00:00 - IX Criminal Law School
25
26 27 28 29 30 1 2
ЗАХОДИ
24.11.2018 09:00:00 - IX Criminal Law School
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика