Юридичний супровід бізнесу
НовиниУкраїна

Мін'юст затвердив інструкцію про порядок використання в органах досудового розслідування Державної виконавчої служби технічних засобів фіксування кримінального провадження

17.04.2018 / 12:20
1475
+A
-a

Мін'юст затвердив інструкцію про порядок використання в органах досудового розслідування Державної виконавчої служби технічних засобів фіксування кримінального провадження

Наказом Міністерства юстиції України від 30 березня 2018 року затверджено Інструкцію про порядок використання в органах досудового розслідування Державної кримінально-виконавчої служби України технічних засобів фіксування кримінального провадження під час проведення окремих процесуальних дій.

Особи, які беруть участь у проведенні слідчої дії, здійснення якої фіксується з використанням технічних засобів фіксування кримінального провадження, користуються правами й обов’язками, передбаченими Кримінальним процесуальним кодексом України, а також несуть відповідальність, встановлену законом.

Виконання ухвали слідчого судді, суду про проведення обшуку в обов’язковому порядку фіксується за допомогою звуко - та відеозаписувальних технічних засобів.

Про застосування технічних засобів фіксування процесуальної дії заздалегідь повідомляються особи, які беруть участь у процесуальній дії.

Запис, здійснений за допомогою звуко - та відеозаписувальних технічних засобів під час проведення слідчим обшуку, є невід’ємним додатком до протоколу. Дії та обставини проведення обшуку, не зафіксовані у записі, не можуть бути внесені до протоколу обшуку та використані як доказ у кримінальному провадженні.

У матеріалах кримінального провадження зберігаються оригінальні примірники технічних носіїв інформації зафіксованої процесуальної дії, їх резервні копії зберігаються окремо.

Передбачено, що відповідальній працівник до початку фіксування слідчої дії зобов’язаний: активувати технічні засоби фіксування; перевірити працездатність технічних засобів фіксування; провести тестування технічних засобів фіксування; перевірити наявність вільного місця на носіях запису відеофонограми.

У разі виявлення ознак непрацездатності технічного засобу фіксування, а також у випадку неможливості налагодження його коректної роботи відповідальний працівник зобов’язаний терміново повідомити про це керівника органу досудового розслідування чи його заступника.

Перебіг і результати проведення обшуку фіксує слідчий, який проводить слідчу дію, або за його дорученням інша уповноважена особа (інший слідчий, спеціаліст, оперативний працівник) за допомогою технічних засобів фіксування.

Фіксування проведення обшуку починається з моменту оголошення слідчим про початок проведення слідчої дії.

Під час фіксування проведення обшуку слідчим здійснюється контроль за якістю звуко- і відеофіксування та працездатністю технічних засобів фіксування шляхом спостереження за їх роботою.

Технічні засоби фіксування, що використовуються, мають забезпечувати належну якість зображення та звуку. Особи, у присутності яких здійснюється слідча дія, при проведенні слідчої дії мають право робити заяви, які підлягають відеофіксації.

Для якісної організації запису особи, які беруть участь у проведенні слідчої дії, повинні висловлюватися голосно і виразно. За потреби слідчий просить учасників слідчої дії говорити голосніше або змінити місце власного розташування у разі нечіткого зображення. При цьому в разі недостатнього освітлення місця проведення слідчої дії слідчий може застосовувати додаткові засоби освітлення.

У разі виявлення неполадок технічного засобу відеозапису, що перешкоджають проведенню обшуку, слідчий самостійно або за допомогою запрошених спеціалістів вживає заходів щодо налагодження технічного засобу. У разі неможливості налагодити технічний засіб слідчий робить заміну технічного засобу на справний.

При цьому слідчий складає акт про виявлені технічні неполадки, які перешкоджають проведенню процесуальних дій (додаток 3), який підписується слідчим та долучається до протоколу обшуку.

Після закінчення проведення обшуку слідчий зобов’язаний:

здійснити копіювання інформації з первинного примірника, створивши оригінальний примірник технічного носія та резервну копію (копії);

перевірити якість запису оригінального примірника і резервної копії (копій) та їх відповідність запису на первинному примірнику;

оригінальний примірник долучити до матеріалів кримінального провадження;

резервну копію (копії) передати відповідальній особі для забезпечення належного обліку та зберігання.

У випадку продовження слідчих дій слідчий змінює первинний носій та здійснює подальший запис на новий носій. Змінений первинний носій поміщається до конверта, який опечатується та скріплюється підписами учасників слідчої дії. На конверті також робиться відповідний запис із зазначенням ідентифікаційного номера носія, дати та періоду часу здійснення запису. Про зміну первинного носія вносяться відповідні дані до протоколу слідчої дії. Перший первинний примірник та другий первинний примірник надалі використовуються для створення оригінального примірника та резервної копії.

Слідчому або особі, яка за його дорученням здійснює відеозвукозапис слідчої дії, забороняється залишати без нагляду технічні засоби фіксування, передавати іншим особам, допускати інших осіб до роботи з технічними засобами фіксування.

Носій із записом відеофонограми зберігається тимчасово на технічному засобі фіксування та не може бути видалений до моменту створення оригінального примірника та резервної копії.

Передбачено порядок створення оригінального примірника та резервної копії (копій).

Оригінальний примірник зберігається слідчим, у провадженні якого знаходиться кримінальне провадження, в рамках досудового розслідування якого проводився обшук. Такий носій зберігається в упакованому належним чином стані у сейфі разом з матеріалами кримінального провадження. При направленні кримінального провадження прокурору оригінальний примірник направляється разом зі справою, про що вказується у відповідному супровідному листі.

У разі виявлення під час перевірки зниження якості зчитування даних з оригінального примірника виготовляється його дублікат, який зберігається разом з оригінальним примірником.

Резервна копія (копії) зберігається(ються) на окремому носії інформації з присвоєнням йому індивідуальної ознаки (хеш-сума) за допомогою програмного забезпечення у відповідальної особи органу досудового розслідування до прийняття рішення у кримінальному провадженні.

Також встановлені основні технічні характеристики засобів фіксації та носіїв інформації, які застосовуються при проведенні процесуальної дії.

Наказ набере чинності з дня його офіційного опублікування, проте дату публікації поки що не визначено.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і економіка в українських реаліях donum auctoris Право і економіка в українських реаліях
Економіка держави є залежною від соціальних інститутів, серед яких право відіграє важливу, а інколи вирішальну роль
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули чисельні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Грудень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика