На цій парламентській сесії ратифікація Римського статуту не розглядатиметься
На цій парламентській сесії ратифікація Римського статуту не розглядатиметься
17.12.2015 / 11:09
1430
+A
-a

На цій парламентській сесії ратифікація Римського статуту не розглядатиметься

Комітетом з питань правової політики та правосуддя було прийнято рішення не включати до порядку денного третьої сесії Верховної Ради України восьмого скликання проект Закону № 1788 "Про внесення змін до статті 124 Конституції України (щодо визнання положень Римського статуту)", поданий до парламенту ще на початку року.

Зокрема, законопроект вносить одне речення техніко-юридичного характеру до Конституції України, що усуває правові перепони на шляху ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду, а саме: "Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах Римського статуту Міжнародного кримінального суду.". 

На думку членів Комітету, питання ратифікації Римського статуту регулюється у проекті Закону № 3524 "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)", тому вищезгаданий проект не розглядатиметься. Крім того, Комітет з питань європейської інтеграції вважає, що законопроект не належить до пріоритетних сфер адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу.

Нагадаємо, що у президентському проекті пропонується відтермінування ратифікації Римського статуту на три роки 

Варто зазначити, що цього тижня у Верховній Раді пройшов міжнародний семінар на тему Міжнародного кримінального суду та перспектив ратифікації Римського статуту, на якому деякі експерти зазначили, що відтермінування застосування міжнародного правосуддя може неоднозначно сприйматися міжнародними партнерами України. Також на підтримку якнайшвидшої ратифікації Римського статуту висловилися і представники законодавчих органів Австрії, Великобританії та Швеції, зазначивши, що Україна однозначно виграє від ратифікації та запровадження Римського статуту, оскільки це сприятиме створенню чесної та справедливої системи правосуддя в Україні, а також уможливить повноправну участь України в діяльності Міжнародного кримінального суду. За їхніми словами, сам факт ратифікації також може відіграти позитивну роль на шляху створення необхідних передумов для сталого миру та ключем до припинення безкарності за більшість важких злочинів за міжнародним правом. 

У свою чергу, заступник Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд зазначила, що упродовж трьох років після ухвалення змін до Конституції у частині реформування системи правосуддя у Кримінальному кодексі необхідно буде запровадити поняття злочинів проти людяності, чого наразі у законодавстві немає. Також, за її словами, потрібно переглянути кримінально-процесуальне законодавство, щоб підготуватися до ратифікації Римського статуту, зокрема, про проведення процесів, які стосуються воєнних злочинів і злочинів проти людяності та людства.

Однак правозахисники платформи «Правозахисний порядок денний»  закликають парламентарів не зволікати із ратифікацією Римського статуту, зазначаючи, що його ратифікація передбачена у статті 8 Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом, а відтак, є міжнародно-правовим зобов’язанням України. Щодо проекту про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя, то він дійсно містить аналогічну законопроекту № 1788 правку до статті 124 Конституції, але, як пояснюють правозахисники, треба розуміти, що процес внесення змін до Конституції України досить розтягнутий у часі, оскільки вимагає тривалих публічних обговорень щодо низки принципових моментів. Крім того, згідно із перехідними положеннями проекту, із незрозумілих причин саме ця норма набирає чинності тільки через три роки після ухвалення змін до Конституції, що ще більше відсуває ратифікацію Римського статуту у часі. Тому, як вважають правозахисники, парламент повинен вже зараз прийняти законопроект № 1788, не чекаючи на узгодження всього тексту відповідного розділу Конституції.
  
Зауважимо, що платформа "Правозахисний порядок денний" - це неформальна коаліція правозахисних організацій, що працюють у сфері моніторингу, аналізу та розробки законодавства відповідно до основних засад прав людини та основоположних свобод. Учасниками Платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр Громадянських Свобод, Amnesty International в Україні, Центр інформації про права людини, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Будинок прав людини в Києві, Центр "Соціальна Дія", Проект "Без кордонів", Євромайдан SOS. До звернення також приєднались: Громадська Альтернатива, Регіональний центр прав людини, ГО "ІПЦ "ВІСЬ", Конгрес національних громад України, Освітній центр "Простір толерантності" , ВБФ "Право на захист" в партнерстві з HIAS, Центр "Наш світ", Коаліція "Права дитини в Україні". Раніше з аналогічною заявою щодо недопустимості відтермінування ратифікації Римського статуту висупила Асоціація правників України.


КОМЕНТАРІ 0 + Додати коментар

Повернення до списку

Черкес Марко Юхимович
Черкес Марко Юхимович
28.03.2017

(1930 – 2010)
кандидат юридичних наук, професор

ЧИТАТИ ДАЛІ
Бару Мирон Йосипович
Бару Мирон Йосипович
20.03.2017

(1907 - 1998)
професор, доктор юридичних наук, лауреат Державної премії УРСР, заслужений працівник...

ЧИТАТИ ДАЛІ
Бажанов Марко Ігорович
Бажанов Марко Ігорович
02.03.2017

(1922 - 2001)
вчений-правознавець, доктор юридичних наук, заслужений професор Національної...

ЧИТАТИ ДАЛІ
Грошевий Юрій Михайлович
Грошевий Юрій Михайлович
10.02.2017

(1931 - 2013)
відомий український вчений, доктор юридичних наук, професор, академік і віце-президент...

ЧИТАТИ ДАЛІ
Мартиненко Петро Федорович
Мартиненко Петро Федорович
23.01.2017

(1936 - 2013)
відомий український правознавець, заслужений юрист України, професор, суддя Конституційного...

ЧИТАТИ ДАЛІ
Недбайло Петро Омелянович
Недбайло Петро Омелянович
04.11.2016

(1907-1974)
український правознавець, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент АН УРСР, заслужений...

ЧИТАТИ ДАЛІ
Сокуренко Володимир Гаврилович
Сокуренко Володимир Гаврилович
16.09.2016

(1921-1994)
Український правознавець, доктор юридичних наук, професор

ЧИТАТИ ДАЛІ
Лопушанський Федір Андрійович
Лопушанський Федір Андрійович
25.08.2016

(1920 –2001)
Відомий вчений у галузі кримінології, кримінального права і процесу, заслужений діяч науки...

ЧИТАТИ ДАЛІ
Тарановський Федір Васильович
Тарановський Федір Васильович
27.05.2016

(1875 - 1936)
Правознавець, історик і теоретик права, доктор державного права

ЧИТАТИ ДАЛІ
Юзьков Леонід Петрович
Юзьков Леонід Петрович
04.03.2016

(1938 - 1995)
доктор юридичних наук, професор, керівник робочої групи по підготовці проекту Конституції...

ЧИТАТИ ДАЛІ
Календар подій
Квітень 2017

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
ЗАХОДИ
  1. Що найбільш негативно впливає на рівень довіри до суду в Україні?