Оскарження рішень органів місцевого самоврядування
НовиниУкраїна

НАЗК оприлюднило рекомендаці щодо роботи з викривачами корупції

30.09.2016 / 13:06
5695
+A
-a

НАЗК оприлюднило рекомендаці щодо роботи з викривачами корупції

Національне агентство з питань запобігання корупції оприлюднило проект методичних рекомендацій щодо організації роботи з викривачами, у тому числі в частині обробки повідомлень про корупцію.

У рекомендаціях зазначено, що Створення інституту доброчесних викривачів корупції та системи їх захисту від переслідування передбачено Засадами державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційною стратегією) на 2014 – 2017 роки, затвердженими Законом України від 14 жовтня 2014 року № 1699-VII.

Антикорупційні програми зобов’язані затверджувати:

державні, комунальні підприємства, господарські товариств (у яких державна або комунальна частка перевищує 50 відсотків), де середньооблікова чисельність працюючих за звітний (фінансовий) рік перевищує п’ятдесят осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за цей період перевищує сімдесят мільйонів гривень;

юридичні особи, які є учасниками попередньої кваліфікації, учасниками процедури закупівлі відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель», якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг), робіт дорівнює або перевищує 20 мільйонів гривень.

Викривачі можуть повідомляти про корупцію особисто під час прийому, за допомогою поштии, через офіційний веб-сайт, електронну пошту, спеціальну телефонну лінію. Повідомлення про порушення вимог Закону може бути здійснене анонімно. Створені канали зв’язку для одержання повідомлень викривачів мають бути максимально захищені від несанкціонованого втручання та витоку інформації стороннім особам.

Анонімні повідомлення мають перевірятися не більше п’ятнадцяти днів від дня отримання такого повідомлення. Якщо у вказаний термін перевірити інформацію неможливо, керівник відповідного органу або його заступник  продовжують термін розгляду повідомлення до тридцяти днів від дня його отримання.

За результатами перевірки складається акт, який містить висновки про підтвердження або спростування інформації, викладеної в повідомленні. Акт перевірки передається на розгляд керівнику відповідного органу або юридичної особи.

У разі підтвердження викладеної у повідомленні інформації про порушення вимог Закону керівник відповідного органу вживає заходів щодо припинення виявленого порушення, усунення його наслідків та притягнення винних осіб до дисциплінарної відповідальності, а у випадках виявлення ознак кримінального або адміністративного правопорушення також інформує спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.

Відповідно до частини другої статті 53 Закону викривач перебуває під захистом держави. За наявності загрози життю, житлу, здоров’ю та майну викривача або його близьких осіб, у зв’язку із здійсненим повідомленням про порушення вимог Закону, правоохоронними органами до них можуть бути застосовані правові, організаційно-технічні та інші спрямовані на захист від протиправних посягань заходи, передбачені статтею 7 Закону України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві», а саме: особиста охорона, охорона житла і майна; видача спеціальних засобів індивідуального захисту і сповіщення про небезпеку; використання технічних засобів контролю і прослуховування телефонних та інших переговорів, візуальне спостереження; заміна документів та зміна зовнішності; зміна місця роботи або навчання; переселення в інше місце проживання; забезпечення конфіденційності відомостей про особу; закритий судовий розгляд; інші заходи безпеки.

При цьому слід враховувати, що відповідно до статті 2 вказаного Закону, право на забезпечення безпеки, за наявності відповідних підстав мають: особа, яка заявила до правоохоронного органу про кримінальне правопорушення або в іншій формі брала участь чи сприяла виявленню, попередженню, припиненню або розкриттю кримінальних правопорушень; потерпілий та його представник у кримінальному провадженні; підозрюваний, обвинувачений, захисники і законні представники; цивільний позивач, цивільний відповідач та їх представники у справі про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням; представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження; свідок, експерт, спеціаліст, перекладач і понятий; члени сімей та близькі родичі зазначених осіб, якщо шляхом погроз або інших протиправних дій щодо них робляться спроби вплинути на учасників кримінального судочинства.

Здійснення заходів безпеки покладається за підслідністю на органи служби безпеки, Державного бюро розслідувань, органи Національної поліції, Національне антикорупційне бюро України, у складі структур яких з цією метою створюються спеціальні підрозділи.

Згідно із частиною третьою статті 53 Закону особа або член її сім’ї через виявлену інформацію не може бути звільнена чи примушена до звільнення, її не можуть притягнути до дисциплінарної відповідальності чи піддати з боку керівника або роботодавця іншим негативним заходам впливу: переведення, атестація, зміна умов праці, відмова в призначенні на вищу посаду, скорочення заробітної плати тощо.

Гарантія щодо заборони звільнення викривача закріплена також в статті 235 Кодексу законів про працю України, згідно з якою у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв’язку з повідомленням про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі.

«Департамент організації роботи із запобігання та виявлення корупції запрошує уповноважених осіб з питань запобігання та виявлення корупції міністерств та центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також представників громадських організацій взяти участь в опрацюванні проекту», – ідеться у повідомленні.

Пропозиції просять надсилати до 12 жовтня 2016 року на електронну пошту Відділу з питань політики у сфері захисту викривачів Департаменту організації роботи із запобігання та виявлення корупції: wpp@nazk.gov.ua.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і совість donum auctoris Право і совість
Ми часто звертаємося до совісті, як до вищого внутрішнього закону буття. Очевидно, що моральне обґрунтування права ...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Липень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика