НовиниУкраїна

Новий законопроект про спецконфіскацію депутати знову відмовилися вносити до порядку денного сесії

20.12.2016 / 11:57
1235
+A
-a

Новий законопроект про спецконфіскацію депутати знову відмовилися вносити до порядку денного сесії

Верховна Рада не підтримала включення до порядку денного сесії нового законопроекту про спецконфіскацію. На підтримку законопроекту проголосувало лише 191 народний депутат.

Сьогодні, 20 грудня відповідний законопроект № 5557 зареєстрували у парламенті.

Законопроектом пропонується застосування інституту стягнення в дохід держави необґрунтованих активів виключно до майна, яке виявлено в ході розслідування корупційних злочинів щодо особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з метою звуження фокусу його дії на найбільш розповсюджені випадки відповідних протиправних дій та попередження зловживань при його застосуванні.

Читайте також ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО СПЕЦКОНФІСКАЦІЮ ВІДХИЛИЛИ

При цьому пропонується застосування інституту лише до коштів у готівковій та безготівковій формі в національній та іноземних валютах, цінних паперів та інших платіжних документів, банківських металів та дорогоцінного каміння.  Умовою застосування інституту також визначається арешт відповідного майна у кримінальному провадженні за правилами арешту, встановленими Кримінальним процесуальним кодексом України, а також доведення позивачем існування розумного сумніву щодо обґрунтованості підстав виникнення у підозрюваного в такому провадженні щодо таких активів майнових прав чи можливостей вчиняти дії, тотожні правомочностям власника відповідного майна. 

Процедуру стягнення необґрунтованих активів проектом пропонується встановити у Цивільному процесуальному кодексі України з застосуванням загальних засад цивільного судочинства та особливостей, передбачених окремою главою цього кодексу.

З метою реалізації механізму стягнення в дохід держави необґрунтованих активів до закінчення кримінального провадження, під час якого були виявлені такі активи, проектом Закону пропонується внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК), якими передбачається можливість накладення судом арешту на такі активи з метою забезпечення стягнення необґрунтованих активів.

Проектом Закону пропонується передбачити дві стадії розгляду справи про стягнення необґрунтованих активів в дохід держави: попереднє судове засідання та розгляд справи по суті. На кожній з цих стадій судом будуть вирішуватися різні питання, від яких буде залежати хід судового розгляду справи.

Під час розгляду питання щодо порушення провадження у справі суд повинен з’ясувати, чи належать активи, вказані у позовній заяві прокурора, Голови бюро до видів активів, до яких може бути застосовано стягнення в дохід держави; чи такі активи виявлено у ході розслідування корупційних злочинів щодо особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; чи накладено на такі активи арешт у кримінальному провадженні; чи додані до позовної заяви прокурора докази в підтвердження вказаних вище обставин. При цьому на цій стадії суд не оцінює такі докази.

Доведення прокурором зазначених обставин та відповідно неспростування їх відповідачем є підставою для винесення судом ухвали про закінчення попереднього судового засідання та призначення справи до судового розгляду. При цьому з моменту винесення ухвали про закінчення попереднього судового засідання у справі вважається, що зазначені у заяві прокурора активи мають ознаки необґрунтованості.

Проектом Закону вносяться зміни до Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», якими пропонується наділити Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів повноваженнями щодо управління активами, на які накладено арешт з метою забезпечення їх стягнення у дохід держави як необґрунтованих в порядку цивільного судочинства до закінчення кримінального провадження, а також повноваженнями щодо реалізації активів, які стягнені в дохід держави за рішенням суду у справах про стягнення необґрунтованих активів в дохід держави до закінчення кримінального провадження.

Також вноситься зміна до переліку випадків застосування спеціальної конфіскації у кримінальному провадженні, а саме, цей перелік доповнюється випадками смерті обвинуваченого і підозрюваного. Таким чином усувається прогалина у обсязі застосування цього правового інституту, яка існує наразі.

Крім того, проектом Закону пропонується звільнити органи прокуратури від сплати судового збору при поданні позову до суду про стягнення необґрунтованих активів в дохід держави до закінчення кримінального провадження, оскільки даний інститут є новим, а відповідно таке звільнення від сплати судового збору не відобразиться на попередніх розрахунках щодо надходжень судового збору у 2016 році, які проводились з метою оцінки можливостей виконання відповідних зобов’язань держави перед Міжнародним валютним фондом.

Передбачається, що конфісковані кошти та кошти, отримані від реалізації майна, конфіскованого за рішенням суду за вчинення корупційного та пов’язаного з корупцією правопорушення, спрямовуватимуться на фінансування заходів щодо підвищення обороноздатності і безпеки країни та на надання державної допомоги у зв’язку з зростанням цін та тарифів на житлово-комунальні послуги. 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань Феміда Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань
Суддя-спікер Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області В’ячеслав Мазуренко розповів ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Січень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика