НовиниУкраїна

Першотравневі зміни: що варто знати про новий Закон про держслужбу

30.04.2016 / 09:00
19392
+A
-a

Першотравневі зміни: що варто знати про новий Закон про держслужбу

З 1 травня в Україні кардинально змінюється підхід до проходження державної служби, оскільки нарешті набуває чинності Закон № 889-VIII «Про державну службу», прийнятий наприкінці 2015 року. Цей Закон має дати поштовх до реального реформування державної служби. До чого потрібно готуватися нинішнім і майбутнім держслужбовцям.

На кого поширюється дія Закону?

Цей Закон поширюється на державних службовців Секретаріату Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, органів прокуратури, органів військового управління, закордонних дипломатичних установ України, державних органів, особливості проходження державної служби в яких визначені статтею 91 цього Закон, інших державних органів.

Проте під дію цього Закону не підпадають посади Президента України, Глави Адміністрації Президента України та його заступників, Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим та його заступників, членів Кабінету Міністрів України, перших заступників та заступників міністрів, Голови та членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Голови та членів Антимонопольного комітету України, Голови та членів Національного агентства з питань запобігання корупції, Голови та членів Рахункової палати, Голови та членів Центральної виборчої комісії, голів та членів інших державних колегіальних органів, Секретаря Ради національної безпеки і оборони України та його заступників, Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України та його заступників, Голови Фонду державного майна України та його заступників;  народних депутатів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та його представників, службовців Національного банку України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим та його заступників, міністрів Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, посадових осіб місцевого самоврядування, суддів, прокурорів, працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, працівників державних підприємств, установ, організацій, інших суб’єктів господарювання державної форми власності, а також навчальних закладів, заснованих державними органами, військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до закону, осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом, працівників патронатних служб.

Зменшення кількості категорій держслужбовців

За новим Законом замість семи категорій державних службовців їх тепер буде лише три. По-перше, категорія "А" – це вищий корпус державної служби, до якої належать посади Державного секретаря Кабінету Міністрів України та його заступників, державних секретарів міністерств; керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами Кабінету Міністрів України, та їх заступників; керівників апаратів Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів та їх заступників; голів місцевих державних адміністрацій; керівників державної служби в інших державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;

По-друге, категорія "Б" - до неї входитимуть посади керівників структурних підрозділів Секретаріату Кабінету Міністрів України та їх заступників; керівників структурних підрозділів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, їх заступників, керівників територіальних органів цих державних органів та їх структурних підрозділів, їх заступників; заступників голів місцевих державних адміністрацій; керівників апаратів апеляційних та місцевих судів, керівників структурних підрозділів апаратів судів, їх заступників; заступників керівників державної служби в інших державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України.

І остання -це категорія "В". Сюди належать інші посади державної служби, не віднесені до категорій "А" і "Б".

При цьому встановлюється обмеження до кількості посад державної служби категорій "А" і "Б" в державному органі - вона повинна становити не більше третини його штатної чисельності.

Відсутність політичного впливу на державного службовця

Новим Законом державним службовцям забороняється одночасно вести політичну діяльність та обіймати посаду в державному органі, особливо якщо такий держслужбовець  займає керівну посаду, тобто посаду державної служби категорії "А". Бути членом будь-якої політичної партії їм суворо заборонено. Якщо ж до державної служби така особа входила до політичної партії, то на період роботи в державному органі її членство припиняється.

Також держслужбовцям забороняється суміщати державну службу із статусом депутата місцевої ради, використовувати своє службове становище для проведення передвиборної агітації.

Конкурсний відбір на всі посади державної служби

Призначення на посаду державної служби відтепер здійснюватиметься лише за конкурсом, прийняття на посади без проведення конкурсу заборонено Законом.

Добір на посади категорії "А" здійснюватиме спеціально створений орган – Комісія з питань формування вищого корпусу державної служби. Процес формування цієї Комісії розпочинається 1 травня. До неї входитимуть 12 осіб: представники Президента, уряду та парламенту; керівники Нацагентства з питань держслужби та Нацагентства з питань запобігання корупції, а також представник Державної судової адміністрації. При цьому до складу Комісії також увійдуть представники профспілок та чотири представники громадського і наукового середовища.

Зарплати держслужбовців

Відповідно до Закону заробітна плата державного службовця складатиметься: з посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою; премії (у разі встановлення).

При цьому змінюється власне структура заробітної плати: 70% становитиме посадовий оклад і 30% - стимулюючі доплати. Реформування оплати праці в державній службі планують завершити до 2018 року. на першому етапі посадові оклади держслужбовців збільшать на 10%, а керівникам буде надано право нараховувати працівникам надбавку за високі досягнення в роботі, за додаткове навантаження і за стаж роботи. Зокрема, посадовий оклад в держорганах центрального рівня становитиме від 3,6 тис. до 12 тис. грн. В областях посадовий оклад становитиме від 2,5 тис. до 10 тис. грн, а на районному рівні посадовий оклад становитиме від 1,7 тис. до 8,6 тис. грн.

За законом також буде проведено розмежування в оплаті для держслужбовців, політичних та адміністративних посад. Крім посадового окладу, будуть використовуватися інші механізми стимулювання співробітників. Окрім коштів Державного бюджету України, зростання заробітних плат державних службовців відбуватиметься за рахунок коштів міжнародних організацій.

Окремі положення Закону набирають чинності пізніше

З 1 травня Закон "Про державну службу" набуває чинності, однак для окремих його положень передбачено дещо пізніший початок дії. 

Зокрема, особи, які претендують на зайняття посади державної служби категорії "А", повинні володіти іноземною мовою, яка є однією з офіційних мов Ради Європи. Однак ця вимога запрацює лише через два роки - з 1 травня 2018 року.

Також для проходження конкурсу на державну службу громадяни подаватимуть до конкурсної комісії посвідчення атестації щодо вільного володіння державною мовою. Ця норма почне діяти за рік - з 1 травня 2017 року. 

Крім того, У Законі передбачено, що мінімальний розмір посадового окладу групи 9 у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міст обласного значення, не може бути менше двох розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої Законом, але набрання чинності цією нормою відбудеться лише 1 січня 2019 року. Одночасно з цим положенням набере чинності і обмеження щодо розміру премії, яку держслужбовець зможе отримати за рік: вона не повинна буде перевищувати 30% фонду його посадового окладу за рік.  

Закон ще доопрацьовуватимуть

Хоча й Закон називають інноваційним щодо підходів до реформування державної служби, однак він не є досконалим і в ньому залишаються спірні положення, які, на жаль, парламенту не вдалося врегулювати до набрання ним чинності. Зокрема, навіть лунали заклики відтермінувати на рік початок дії Закону, однак вони не мали підтримки ані з боку Президента, ані з боку уряду і відповідно парламенту. Але зміни до нього потрібно вносити – це спільна позиція як глави держави, так і очільника Кабміну.

Крім того, Законом скасовуються спецпенсії і держслужбовці переходять на загальну систему пенсійного забезпечення. Однак яка доля чекатиме на тих, хто вже пропрацював на державній посаді більше 20 років, депутати ще будуть вирішувати. Наразі Законом передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Юридична еліта України: проблема формування donum auctoris Юридична еліта України: проблема формування
Останнім часом активно опрацьовується питання формування і діяльності юридичної або ж правової еліти суспіль...
Жовтень 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19
19.10.2017 15:00:00 - Minsk Legal Forum 2017
20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
19.10.2017 15:00:00 - Minsk Legal Forum 2017
Опитування
  • Що найбільш негативно впливає на рівень довіри до суду в Україні?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика