НовиниУкраїна

Підсумки тижня: головні події

29.01.2017 / 09:00
1469
+A
-a

Підсумки тижня: головні події

Вища рада правосуддя розпочала розгляд питань про призначення суддів

Вища рада правосуддя розпочала розгляд матеріалів щодо внесення подання Президентові України про призначення суддів на посади до місцевих судів.

Згідно з пунктом 30 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» матеріали та рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про обрання суддів безстроково, щодо яких на день набрання чинності цим Законом Верховною Радою України рішення не прийнято, були надіслані Верховною Радою України до Вищої ради правосуддя.

Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк нагадав, що відповідно до Закону України від 21 грудня 2016 року № 1798-VІІІ «Про Вищу раду правосуддя» вказані матеріали розглядаються згідно з передбаченим Законом порядком. Так, підпункт 2 пункту 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України встановлює, що повноваження суддів, призначених на посаду строком на п’ять років, припиняються із закінченням строку, на який їх було призначено. Такі судді можуть бути призначені на посаду в порядку, визначеному законом. Абзацом 5 пункту 13 розділу III «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Вищу раду правосуддя» встановлено, що матеріали та рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про обрання суддів безстроково, щодо яких на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» рішення не прийнято, розглядаються Вищою радою правосуддя в порядку, встановленому главою 2 розділу II цього Закону.

Згідно із частинами першою та другою статті 36 Закону «Про Вищу раду правосуддя» призначення на посаду судді здійснюється Президентом України за поданням Вищої ради правосуддя. Вища рада правосуддя ухвалює рішення щодо внесення Президентові України подання про призначення судді на посаду за результатами розгляду рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, до якої обов’язково додається особова справа (досьє) кандидата на посаду судді.

«26 січня за одне засідання ми розглянули 68 матеріалів, цьому передувала певна робота щодо підготовки матеріалів, виготовлення рішень та подань. На сьогодні у ВРП перебуває близько 800 аналогічних матеріалів, які ми продовжимо розглядати. Наступне засідання Вищої ради правосуддя відбудеться вже 31 січня 2017 року. Я маю надію, що до квітня ми опрацюємо більшу кількість цих матеріалів», – поінформував Ігор Бенедисюк.

Голова Вищої ради правосуддя наголосив, що Рада розглядає матеріали щодо призначення суддів з урахуванням необхідності першочергового призначення суддів у суди Донецької і Луганської областей та суди першої інстанції, де відсутній повноважний склад суддів або склад суддів забезпечений менше ніж на 50%.

КСУ отримав подання про неконституційність обмеження пенсій працівникам органів прокуратури

До Конституційного Суду України надійшло конституційне подання Верховного Суду України щодо відповідності абзацу шостого частини п’ятнадцятої статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ "Про прокуратуру" положенням частини першої статті 8, частин другої та третьої статті 22, частин першої, третьої статті 46 Конституції України.

У конституційному поданні зазначається, що Конституційний Суд України неодноразово вказував на недопустимість звуження чи обмеження розміру пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається спеціальними законами у зв’язку зі здійсненням особливої діяльності (судді, військовослужбовці, працівники правоохоронних органів тощо).

Ця вказівка Конституційного Суду України також стосується пенсійного забезпечення прокурорів, так як працівники прокуратури є особливою верствою населення, яка забезпечує своєю працею правопорядок у державі. Здійснення функцій прокуратури безпосередньо пов’язано з розслідуванням злочинів, представленням державного обвинувачення особам, що вчинили кримінальне правопорушення, тобто може вважатися правоохоронною та такою, що несе ризик для уповноваженого на здійснення функцій держави прокурора.

"Отже, звуження обсягу існуючих прав працівників органів прокуратури, зокрема щодо рівня пенсійного забезпечення, є недопустимим", – констатується в поданні.

Однак усупереч викладеному, Законом № 911-VIII було внесено зміни до частини п’ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, якими встановлено на 2017 рік максимальний розмір пенсії для колишніх працівників органів прокуратури у розмірі 10 740 гривень.

У поданні вказується, що фіксована сума пенсії, визначена в законі, не прив’язана до жодної розрахункової величини, тобто є постійною сталою величиною, що обмежує, у випадку Закону № 1697-VІІ, розмір пенсійного забезпечення.

"Тобто Законом № 911-VІІІ суттєво погіршено становище пенсіонерів -працівників органів прокуратури шляхом закріплення максимального розміру пенсії фіксованою сумою 10740 гривень",  - зазначається в конституційному поданні.

Таким чином, Конституційний Суд України просять перевірити на предмет відповідності вимогам частини першої статті 8, частин другої та третьої статті 22, частин першої та третьої статті 46 Конституції України абзац шостий частини п’ятнадцятої статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» та визнати це положення неконституційним.

Провадження за цим конституційним поданням пропонується визнати невідкладним і розглянути його в межах місячного строку.

НАБУ почало перевіряти кандидатів на посади суддів Верховного Суду

Національне антикорупційне бюро України розпочало аналітичну перевірку відомостей про кандидатів на посади суддів Верховного Суду України.

Перші висновки вже надані Громадській раді доброчесності.

У НАБУ нагадали, що інформаційно-аналітична робота з боку Бюро зводиться до оцінки корупційних ризиків. Обмін інформацією відбувається виключно в рамках законодавства й покликаний допомогти Вищій кваліфікаційній комісії суддів забезпечити Верховний Суд фахівцями без корупційного минулого.

Нагадаємо, 30 вересня 2016 року  набули чинності зміни до Конституції України в частині правосуддя та Закон «Про судоустрій і статус суддів». Відповідно до цих змін, Верховний Суд став вищим судом в Україні, а його склад має бути сформовано із суддів, обраних виключно за результатами відкритого конкурсу.

Конкурс на зайняття 120 вакантних посад у касаційних судах Верховного Суду України (по 30 посад в адміністративному, господарському, кримінальному, цивільному) Вища кваліфікаційна комісія суддів оголосила 7 листопада 2016 року. Загалом до участі у конкурсі допущені 653 кандидати.

Кількість кандидатів на посаду голови Нацполіції скоротилась до 10 осіб

Консультативна комісія з відбору глави Нацполіції визначила 10 кандидатів, допущених до наступного етапу конкурсу.

Наступним етапом конкурсу стануть інтерв’ю, які пройдуть в період з 30 січня по 3 лютого.

За словами секретаря комісії Євгена Захарова, члени комісії шляхом голосування вирішили запросити до наступного етапу – інтерв’ю з претендентами – десятьох кандидатів. Серед них: начальник поліції Донеччини В'ячеслав Аброськін, керівник поліції Одеської області Дмитро Головін, а також начальник Департаменту карного розшуку Нацполіції Сергій Князєв і заступник глави відомства Костянтин Бушуєв.

У десятку також потрапили Леонід Антонечко, Олександр Берладін, Андрій Вишневський, Вадим Евенко, Станіслав Людкевич і Олексій Шевчук

Євген Захаров також повідомив, що комісія затвердила графік проведення інтерв’ю з претендентами. Згідно з цим графіком, інтерв’ю відбуватимуться щодня – по два кандидати на день. Тривалість інтерв’ю – до трьох годин з кожним претендентом.

Відтак приблизно 6 лютого члени комісії вже планують подати на розгляд міністра внутрішніх справ кандидатури трьох учасників конкурсу.

Уряд затвердив новий механізм відшкодування ПДВ

Уряд схвалив новий Порядок ведення Реєстру з відшкодування ПДВ, розроблений Мінфіном з метою полегшення ведення бізнесу в Україні та зменшення корупції. Ухвалений проект робить механізм відшкодування ПДВ прозорим і своєчасним та встановлює рівні умови для всіх платників податку. Це

Раніше ДФС вела два реєстри відшкодування ПДВ. Відшкодування ПДВ здійснювалось на підставі висновків, які ДФС передавало Держказначейству. Затримання або не надсилання ДФС висновків до Казначейства щодо правомірності відшкодування ПДВ, без якого відшкодування є неможливим, надавало ДФС можливість маніпулювати сумами, заявленими до відшкодування.

Вибірковий непрозорий процес до відшкодування ПДВ створював значні можливості для корупції у цій сфері, і через це є однією з головних причин для нарікань бізнесу.

З метою забезпечення прозорості відшкодування ПДВ з 10 січня 2017 року сформовано Єдиний публічний Реєстр заяв. Окрім того, Мінфін розробив та погодив з ДФС та Держказначейством Порядок ведення Реєстру.

Створення єдиного Реєстру відшкодування ПДВ є одним з головних пунктів антикорупційного пакетa податкових змін (законопроект №5368), який було розроблено Мінфіном спільно з бізнесом та незалежними громадськими експертами, і який отримав публічну підтримку провідних бізнесових та громадських об'єднань: Американська торгівельна палата, Всеукраїнське об’єднання підприємців малого та середнього бізнесу «Фортеця», Бізнес-рада США-Україна, Європейська бізнес асоціація, Спілка українських підприємців (СУП), Українська бізнес-асоціація, Торгово-промислова палата України, Рада бізнес-омбудсмена, громадська платформа «Податки для економічної свободи», до якої входять 17 асоціацій, Коаліція «За ліберальну податкову реформу», яка налічує 15 асоціацій, Коаліція "За детінізацію економіки" (7 асоціацій), а також об’єднання громадських експертів Реанімаційного пакета реформ, до складу якого входять провідні дослідницькі центри та громадські організації.

Новий Порядок ведення Реєстру з відшкодування ПДВ, зокрема, передбачає:

- формування та ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних ДФС та Казначейства;

- визначення чітких даних, які відносяться до такого реєстру;

- автоматичне внесення заяв до реєстру, що здійснюється протягом операційного дня у хронологічному порядку надходження таких заяв;

- Казначейство проводить бюджетне відшкодування ПДВ на підставі даних Реєстру;

- публікація реєстру на офіційному веб-сайті Мінфіну.

По-перше, це допоможе зменшити корупцію при відшкодуванні ПДВ. По-друге, будуть встановлені рівні умови для всіх платників податку, що в свою чергу покращить умови для ведення бізнесу в нашій країні. Окрім того, новий механізм дозволить здійснювати відшкодування ПДВ вчасно та прозоро.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і совість donum auctoris Право і совість
Ми часто звертаємося до совісті, як до вищого внутрішнього закону буття. Очевидно, що моральне обґрунтування права ...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Липень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика