НовиниУкраїна

Підсумки тижня: XV з’їзд суддів, кваліфікаційне оцінювання суддів, набрання чинності змінами до ККУ, зміни до порядку індексації доходів населення, рішення ЄСПЛ у справі проти України

10.03.2018 / 09:00
1786
+A
-a

Підсумки тижня: XV з’їзд суддів, кваліфікаційне оцінювання суддів, набрання чинності змінами до ККУ, зміни до порядку індексації доходів населення, рішення ЄСПЛ у справі проти України

З'їзд суддів обрав членів ВРП, ВККСУ та нову Раду суддів

З 5 по 7 березня пройшов XV черговий з'їзд суддів України, на якому судді за своєю квотою обирали членів до Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів та новий склад Ради суддів України.

Делегати з'їзду активно, до пізньої години, працювали два дні - 5 і 6 березня.

5 березня делегати обрали членом ВККСУ суддю Апеляційного суду міста Києва Степана Гладія.

Також вдалося обрати більшість членів до Ради суддів України, а саме 29 членів. Членами РСУ стали за квотою Верховного Суду стали 4 суддів, за квотою місцевих загальних судів – 11 суддів.

За квотою апеляційних судів з розгляду цивільних, кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення  членами РСУ стали четверо суддів, за квотою місцевих апеляційних, апеляційних адміністративних та апеляційних господарських – по двоє суддів та за квотою місцевих господарських судів – 4 судді.

Наступного дня, 6 березня, з'їзд дообрав ще двох членів Ради суддів України за квотою місцевих адміністративних судів. Також обрали і нового очільника Ради суддів України - суддю Верховного Суду Олега Ткачука. Таким чином, у РСУ обрали 31 із 33 членів. Ще двоє членів - від Вищого суду інтелектуальної власності та Вищого антикорупційного суду - входять до РСУ за законом, однак судді цих судів ще не обрані.

Також 6 березня відбулося голосування за членів Вищої ради правосуддя. З'їзд суддів мав заповнити за своєю квотою чотири вакантні посади у ВРП, однак обрати вдалося лише двох: суддю апеляційного суду Харківської області Ларису Швецову та суддю апеляційного суду Київської області Володимира Говоруху.

У Вищій раді правосуддя вакантними залишились дві посади. Делегати з'їзду не змогли обрати члена ВРП від адміністративної юстиції і дообрати одного члена від суддів місцевих загальних судів та суддів у відставці.

У другому турі таємного голосування за кандидатів до складу ВРП до бюлетеня було внесено чотири претенденти, які набрали найбільшу кількість голосів.

Таким чином, дві посади членів Вищої ради правосуддя залишаються вакантними до наступного з'їзду суддів України.

ВККСУ проводить кваліфікаційне оцінювання суддів

14 лютого стартувало кваліфікаційне оцінювання 999 суддів місцевих та апеляційних судів, яке має завершитися 15 березня.

Згідно з даними ВККСУ, станом на 7 березня анонімне письмове тестування і практичні завдання написав 771 суддя. Окрім того, ВККСУ затвердила результати кваліфікаційного іспиту, які судді складали 14, 19, 20 і 22 лютого,  всього для 236 суддів

Після іспиту на суддів чекає проходження співбесід за результатами дослідження суддівських досьє – станом на 7 березня призначено співбесіди для 265 суддів.

Вища кваліфікаційна комісія суддів призначила кваліфікаційне оцінювання на відповідність займаній посаді для наступної групи – 1784 суддів, яке має розпочатися 14 березня.

Процедура кваліфікаційного оцінювання, що запроваджена в рамках судової реформи, є обов’язковою для всіх 5700 суддів місцевих та апеляційних судів. Під час первинного кваліфікаційного оцінювання у 2016 році та конкурсу до Верховного Суду у 2017 році кваліфікаційне оцінювання вже пройшли 500 суддів, а отже, його мають пройти ще 5200 суддів.

Набув чинності Закон про відповідальність за доведення до самогубства

7 березня набув чинності Закон України № 2292-VIII "Про внесення зміни до статті 120 Кримінального кодексу України щодо встановлення кримінальної відповідальності за сприяння вчиненню самогубства".

Змінами до ККУ встановлено кримінальну відповідальність за будь-яке сприяння особі у вчиненні нею самогубства чи спроби самогубства.

Законом викладено частину першу статті 120 «Доведення до самогубства» Кримінального кодексу України у новій редакції, згідно з якою доведення особи до самогубства або до замаху на самогубство, що є наслідком жорстокого з нею поводження, шантажу, систематичного приниження її людської гідності або систематичного протиправного примусу до дій, що суперечать її волі, схиляння до самогубства, а також інших дій, що сприяють вчиненню самогубства, карається обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.

Варто зазначити, що Україна входить в десятку країн з найвищим рівнем самогубств. За даними ВООЗ на 2012 рік в Україні було вчинено близько 10 тисяч актів суїциду, а середній показник для нашої країни – 22 суїциди на 100 тисяч осіб. Як свідчать наукові джерела, співвідношення самогубств і доведення до самогубства становить близько один до двадцяти. Разом з тим з 2010-го по 2015 рік в Україні винесено лише чотири вироки за доведення до самогубства, тобто менше одного вироку на рік, тому що зазвичай правоохоронці припиняють провадження у справах про самогубство, не знайшовши слідів насильства на тілі загиблих.

Уряд змінив порядок індексації доходів

Кабінет Міністрів України постановою від 28 лютого 2018 року № 141 вніс зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення. Зазначений Порядок приведено у відповідність до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер; грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі; допомога по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей.

Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Індексація страхових виплат від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Сума індексації пенсій та щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей у разі підвищення їх розмірів розраховується як різниця між сумою індексації, визначеною до 11 жовтня 2017 р., та сумою підвищення цих виплат до повного погашення суми індексації.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства.

У разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

ЄСПЛ постановив виплатити компенсацію українці, яку затримали за неповагу до суду

Європейський суд з прав людини став на бік Олени Михайлової у справі № 10644/08 «Михайлова проти України».

Як повідомила прес-служба суду, справа стосувалася її затримання за неповагу до суду.

Михайлова, яка не є юристом, брала участь у судовому розгляді справи про борг за комунальні послуги як представник сторони.

1 липня 2007 року на попередньому слуханні справи вона поставила під сумнів неупередженість головуючої судді і заявила, поміж іншого: «Я не знаю жодної справи, у якій ви б винесли законне рішення» і «Закон для вас нічого не значитиме».

Головуюча суддя зупинила слухання і, протягом години, був складений звіт про адміністративне порушення через неповагу до суду, справу передали до іншого суду і слухання було проведене.

Вивчивши звіт, суддя визнав її винною і засудив Михайлову до 5 днів адміністративного затримання, яке вона відбула одразу.

Михайлова висунула низку скарг, зокрема, посилаючись на частини 1 і 3 статті 6 Євроконвенції з прав людини – право на чесний суд. Вона поскаржилася, поміж іншого, що під час судового розгляду не була представлена сторона обвинувачення і що суддя, яка засудила її за неповагу до суду, взяла на себе цю роль, що дискредитувало її неупередженість. Потім вона заявила, що у неї не було часу на підготовку свого захисту.

Вона також поскаржилася, посилаючись на статтю 10 – свобода вираження, що рішення про її затримання було надмірним.

Окрім того, посилаючись на статтю 2 протоколу 7 Євроконвенції (право на апеляцію у кримінальних справах), вона заявила, що українське законодавство не забезпечило їй права на апеляцію у справі про адмінпорушення.

ЄСПЛ встановив порушення частини 1 статті 6 щодо забезпечення неупередженого судового процесу, частини 1 і 3 (b) статті 6 – незабезпечення належного часу для підготовки захисту, статті 10 і статті 2 Протоколу 7 Євроконвенції.

Відтак суд постановив виплатити українців 3 тис. євро нематеріальних збитків та 5 200 євро на покриття витрат. 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Квітень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13
13.04.2019 14:00:00 - Писанкарство
14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26
26.04.2019 09:30:00 - Legal Medical Forum
27 28
29 30 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
13.04.2019 14:00:00 - Писанкарство
26.04.2019 09:30:00 - Legal Medical Forum
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика