НовиниУкраїна

Порушення прав адвокатів має розслідувати спеціальна тимчасова комісія парламенту

27.09.2016 / 17:44
1726
+A
-a

Порушення прав адвокатів має розслідувати спеціальна тимчасова комісія парламенту

Національна асоціація адвокатів України стурбована системним порушенням чинного законодавства при вчиненні процесуальних дій органом досудового розслідування щодо адвокатів.

Як повідомляє прес-служба НААУ, зокрема, йдеться про порушення власне гарантій адвокатської діяльності.

Ситуація, що склалась, потребує створення у Верховній Раді тимчасової слідчої комісії щодо розслідування фактів порушення гарантій адвокатської діяльності в Україні, що має наслідком тиск на адвокатів, необґрунтоване порушення кримінальних проваджень у зв’язку із професійною діяльністю адвокатів, проведення обшуків за місцем здійснення професійної діяльності.

Про таку позицію заявила член Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Ганна Боряк. Вона роз"яснила, що у відповідності до ст. 44, 45 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат в Україні має соціально-правовий статус (ст. ст. 2 - 4 Закону), який відносить його до спеціального суб’єкту кримінального процесуального права, та його діяльність до об’єкту кримінального права (ст. 397, 398, 400 ККУ).

Спеціальним законом (ст. 23 Закону) регламентований порядок вчинення процесуальних дій щодо спеціального суб’єкту у зв’язку із підозрою у вчинення ним будь-якого кримінального правопорушення, передбаченою спеціальною частиною кримінального закону.

Разом з тим, «адвокатська діяльність» - це правовий термін, який визначений ст. 1, 3 Закону, та розуміється як законна професійна діяльність особи із спеціальним статусом, на підставі законодавства України. Тобто, закон визначає три основних елементи статусу адвоката – соціальний (незалежна професійна діяльність само зайнятої особи), правовий – діяльність, як така, можлива лише у межах правового поля, та спеціальний – держава узяла на себе гарантії професійної діяльності адвоката. Останнє передбачає, у тому числі, і належний рівень компетенції та відповідальність органу досудового розслідування та суду при вчиненні дій щодо адвоката.

Тобто адвокатська діяльність, яка захищена державними гарантіями, не може бути приводом до підозри у вчиненні кримінального правопорушення, оскільки вона є законною де-юре (ст.. 3 Закону). Порушення закону адвокатом можливе лише за умови виходу ним за межі правового поля, та вчинення дій, за які настає відповідальність (дисциплінарна адміністративна, кримінальна). У такому випадку, він діє не як адвокат, а як громадянин із спеціальним правосуб’єктним статусом.

Обгрунтування органом досудового розслідування підстав для проведення обшуку, або інших процесуальних дій, зокрема тим, що «адвокат вчинив правопорушення під приводом здійснення професійної діяльності», не витримує ніякої критики, та констатує некомпетентність представників досудового розслідування та слідчих суддів, які задовольняють клопотання сторони обвинувачення, та вчинення ними посадових злочинів щодо особи, що здійснює незалежну професійну діяльність, яка забезпечена конституційним гарантіями (ст. 59 Конституції).

Разом із тим ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначене поняття потенційного конфлікту інтересів – це наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень. Та реального конфлікту інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

З огляду на прийняті органом досудового розслідування рішення, та вчинення процесуальних дій щодо адвокатів, у переважній більшості випадків, може йти мова про реальний конфлікт інтересів, враховуючи, що адвокатська діяльність пов’язана безпосередньо із процесуальною противагою стороні обвинувачення.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правовий цинізм: шлях до самознищення donum auctoris Правовий цинізм: шлях до самознищення
Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляєт...
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останн...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Вересень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
6 7 8 9
10 11
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
ЗАХОДИ
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика