НовиниУкраїна

Порушення прав адвокатів має розслідувати спеціальна тимчасова комісія парламенту

27.09.2016 / 17:44
2128
+A
-a

Порушення прав адвокатів має розслідувати спеціальна тимчасова комісія парламенту

Національна асоціація адвокатів України стурбована системним порушенням чинного законодавства при вчиненні процесуальних дій органом досудового розслідування щодо адвокатів.

Як повідомляє прес-служба НААУ, зокрема, йдеться про порушення власне гарантій адвокатської діяльності.

Ситуація, що склалась, потребує створення у Верховній Раді тимчасової слідчої комісії щодо розслідування фактів порушення гарантій адвокатської діяльності в Україні, що має наслідком тиск на адвокатів, необґрунтоване порушення кримінальних проваджень у зв’язку із професійною діяльністю адвокатів, проведення обшуків за місцем здійснення професійної діяльності.

Про таку позицію заявила член Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Ганна Боряк. Вона роз"яснила, що у відповідності до ст. 44, 45 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат в Україні має соціально-правовий статус (ст. ст. 2 - 4 Закону), який відносить його до спеціального суб’єкту кримінального процесуального права, та його діяльність до об’єкту кримінального права (ст. 397, 398, 400 ККУ).

Спеціальним законом (ст. 23 Закону) регламентований порядок вчинення процесуальних дій щодо спеціального суб’єкту у зв’язку із підозрою у вчинення ним будь-якого кримінального правопорушення, передбаченою спеціальною частиною кримінального закону.

Разом з тим, «адвокатська діяльність» - це правовий термін, який визначений ст. 1, 3 Закону, та розуміється як законна професійна діяльність особи із спеціальним статусом, на підставі законодавства України. Тобто, закон визначає три основних елементи статусу адвоката – соціальний (незалежна професійна діяльність само зайнятої особи), правовий – діяльність, як така, можлива лише у межах правового поля, та спеціальний – держава узяла на себе гарантії професійної діяльності адвоката. Останнє передбачає, у тому числі, і належний рівень компетенції та відповідальність органу досудового розслідування та суду при вчиненні дій щодо адвоката.

Тобто адвокатська діяльність, яка захищена державними гарантіями, не може бути приводом до підозри у вчиненні кримінального правопорушення, оскільки вона є законною де-юре (ст.. 3 Закону). Порушення закону адвокатом можливе лише за умови виходу ним за межі правового поля, та вчинення дій, за які настає відповідальність (дисциплінарна адміністративна, кримінальна). У такому випадку, він діє не як адвокат, а як громадянин із спеціальним правосуб’єктним статусом.

Обгрунтування органом досудового розслідування підстав для проведення обшуку, або інших процесуальних дій, зокрема тим, що «адвокат вчинив правопорушення під приводом здійснення професійної діяльності», не витримує ніякої критики, та констатує некомпетентність представників досудового розслідування та слідчих суддів, які задовольняють клопотання сторони обвинувачення, та вчинення ними посадових злочинів щодо особи, що здійснює незалежну професійну діяльність, яка забезпечена конституційним гарантіями (ст. 59 Конституції).

Разом із тим ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначене поняття потенційного конфлікту інтересів – це наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень. Та реального конфлікту інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

З огляду на прийняті органом досудового розслідування рішення, та вчинення процесуальних дій щодо адвокатів, у переважній більшості випадків, може йти мова про реальний конфлікт інтересів, враховуючи, що адвокатська діяльність пов’язана безпосередньо із процесуальною противагою стороні обвинувачення.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Серпень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика