НовиниУкраїна

Примусова госпіталізація до психіатричного закладу: права осіб, щодо яких розглядаються питання психіатричної допомоги

13.12.2017 / 17:55
1586
+A
-a

Примусова госпіталізація до психіатричного закладу: права осіб, щодо яких розглядаються питання психіатричної допомоги

Українське законодавство передбачає можливість примусової госпіталізації особи до психіатричного закладу при наявності відповідного рішення суду. Яким чином здійснюється судочинство, щодо примусової госпіталізації, пояснюють аналітики Громадської правозахисної організації «Права людини».

По-перше, представник психіатричного закладу має подати заяву до суду про госпіталізацію особи до психіатричного закладу у примусовому порядку, або щодо продовження такої госпіталізації, за місцезнаходженням зазначеного закладу (ЦПКУ ст. 279).

В заяві необхідно зазначити конкретні підстави для надання такої допомоги, які передбачені законом (ЦПКУ ст. 279). Адже особа, яка страждає на психічний розлад, може бути госпіталізована до психіатричного закладу без її усвідомленої згоди в тому випадку, коли обстеження або лікування такої особи можливе лише в умовах стаціонару. Крім того, для впровадження таких мір мають бути виявлені тяжкі психічні розлади, що призводять до вчинення особою дій, які являють небезпеку для неї або для її оточення, або мають мати місце факти того, що особа неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність.

Дана заява розглядається протягом 24 годин, згідно з ЦПКУ ст. 281. Сама справа за заявою, щодо госпіталізації до психіатричного закладу у примусовому порядку, розглядається судом в присутності фізичної особи, відносно якої вирішується питання, та за участі прокурора, представника психіатричного закладу, який подав заяву, та законного представника такої особи.

Людина, відносно якої розглядаються питання, щодо її примусової госпіталізації, має такі права:

особисто брати участь в судових засіданнях при вирішенні питань, які пов'язані з наданням їй психіатричної допомоги та будь-яких обмежень (ЗУ «Про психіатричну допомогу» Ст. 25);

представляти свої інтереси в суді перед іншими особами протягом розгляду судової справи;

згідно із Законом «Про безоплатну правову допомогу» (ст. 13, 14) особа має право на складення документів процесуального характеру.

Дотримуючись такого порядку дій, особі може бути надана примусова психіатрична допомога, але примусова госпіталізація до психіатричного закладу не може перевищувати 6 місяців. У разі виникнення необхідності продовжити примусове лікування, представник психіатричного закладу повинен направити до суду за місцем знаходження даного закладу заяву щодо продовження такої госпіталізації.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру судових рішень судами міста Києва в період з січня по листопад 2017 року було ухвалено 219 рішень, щодо примусової госпіталізації осіб.

PRYMUSOVA-GOSPITALIZATSIYA.jpg

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Ілюзія права donum auctoris Ілюзія права
Суспільство, не навчене праву, не має соціальних перспектив, а цивілізаціний поступ такого суспільства дорівнює с...
Як судді захистити своє право: у відповідь на мовчання Ради суддів суддя оголосив голодування Феміда Як судді захистити своє право: у відповідь на мовчання Ради суддів суддя оголосив голодування
Намагаючись привернути увагу до проблеми суддівської винагороди, з 3 січня 2018 року суддя Снегірьов розпочав без...
Трагедія однієї сім'ї Справа Трагедія однієї сім'ї
Кожна судова справа – це історія, історія окремих людей або й цілих сімей, історія про кохання та зраду, історія ...
Січень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Опитування
  • Що найбільш негативно впливає на рівень довіри до суду в Україні?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика