Відкрити фірму в Польщі
НовиниУкраїна

Пропозиції Робочої групи з питань правосуддя та суміжних правових інститутів – які зміни можуть внести до Конституції

03.11.2015 / 10:41
6601
+A
-a

Пропозиції Робочої групи з питань правосуддя та суміжних правових інститутів – які зміни можуть внести до Конституції

Робота над зміною Конституції в частині правосуддя триває: вже отримано висновок Венеціанської комісії, опрацьовано його, відповідні рекомендації внесено до проекту змін і схвалено Конституційною Комісією. На черзі – розгляд пропозицій Президентом.

Наведемо, зокрема, основні зміни в частині правосуддя, що містяться в затверджених рекомендаціях:

1. З тексту Конституції виключено окремий розділ про прокуратуру і віднесено положення щодо діяльності цього органу до іншого - «Органи правосуддя». Функції прокуратури зводяться до підтримання публічного обвинувачення в суді, організації та керівництва досудовим розслідуванням, вирішення інших питань у кримінальному провадженні, нагляду за негласною діяльністю органів правопорядку, представництва інтересів держави у суді у виключних випадках та у визначеному законом порядку. Генеральний прокурор обирається на шість років і не може бути повторно призначений на цю посаду. Як і раніше, призначає та звільняє Генерального прокурора Президент за згодою Верховної Ради, однак Верховну Раду позбавлено повноваження висловлювати недовіру Генеральному прокурору, що має наслідком звільнення його з посади.

2. Поетапне введення монополії адвокатів на представництво в суді, за винятком представництва в трудових спорах, спорах про захист соціальних прав або незначних спорах, представництво малолітніх і неповнолітніх, а також осіб, визнаних недієздатними, або дієздатність яких обмежена. Відповідно до Перехідних положень виключно адвокати здійснюють представництво: з 1 січня 2017 року - у Верховному та касаційних судах, з 1 січня 2018 року - в апеляційних судах, з 1 січня 2019 року - в судах першої інстанції, а також представництво в судах органів державної влади та місцевого самоврядування.

3. Запровадження інституту конституційної скарги - кожен може звернутися до Конституційного Суду на підставах, визначених Конституцією, у визначеному законом порядку.

4. Можливість визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду на умовах, передбачених Римським статутом.

5. Закріплення в Конституції положення, про визначення судоустрою України законом. Суд створюється і ліквідується законом, проект якого вноситься до Верховної Ради Президентом після консультацій з Вищою радою правосуддя. Верховний Суд залишається найвищим органом у системі судоустрою, вищі спецсуди можуть діяти відповідно до закону. Встановлюється, що з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди.

6. Створення Вищої ради правосуддя, відповідальної за призначення, незалежність і звільнення суддів. Складається з 21 члена, з яких 10 обирає З'їзд суддів, про двоє - Президент, Верховна Рада, з'їзд адвокатів, конференція прокурорів, з'їзд юридичних вузів і вчених. Голова ВСУ входить до складу за посадою. До утворення Вищої ради правосуддя її повноваження виконує Вища рада юстиції. Обрання Вищої ради правосуддя має відбутися не пізніше 30 квітня 2019 року.

7. Встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

8. Можливість встановити законом обов'язковий досудовий порядок врегулювання спору.

9. Обмеження суддівського імунітету: суддя може бути затриманий без згоди Вищої ради правосуддя під час або відразу після скоєння тяжкого або особливо тяжкого злочину. У всіх інших випадках на затримання й утримання під вартою необхідна згода Вищої ради правосуддя. Суддю не може бути притягнено до відповідальності за винесене судове рішення за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку.

10. Виключення «порушення присяги» з підстав для звільнення судді, встановлено нові підстави для звільнення, зокрема, у разі незгоди з переведенням до іншого суду, в разі ліквідації або реорганізації, а також якщо суддя не пояснить походження свого майна.

11. Посилення вимог для призначення суддею: кандидат повинен бути не молодше 35 років і мати стаж роботи у сфері права не менше 5 років. Закон може передбачати додаткові вимоги, у тому числі для суддів спеціалізованих судів.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Невідворотність покарання в українському праві donum auctoris Невідворотність покарання в українському праві
Право набуває здатності виконати соціальні функції внаслідок чималої кількості чинників, серед яких не другорядни...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство Справа Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство
Щоб відвернути підозру від себе чи приховати докази та факти, люди вибудовують плани та вигадують справжні історі...
Червень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
2 3
4 5 6 7
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
ЗАХОДИ
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика